Kuran Yurdu

Gusül Abdestinin Bilimsel Faydaları

  Guslün birçok maddi ve manevi faydası vardır.Gusül,cünüplük halinin vücutta yol açacağı yorgunluk ve gevşekliği giderir ; bedende yeni bir denge kurar,kişinin zihnen,bedenen ve ruhen toparlanmasını ve temizlenmesini sağlar ,kişiyi ibadet atmosferine hazırlar.

  İslam’da yıkanmak için bazı durumlar vesile kılınmış,Müslüman bir kimsenin tertemiz bir hayat yaşaması istenmiştir.Cünüplük bedensel kirlenme hali olmasa da yapılan gusül,cinsel heyecanın etkisi ile yorulan ve kıl diplerindeki mhava delikleri kapanan vücudun sağlığını korur,bedenin rahatlamasını sağlar.Bunun yolu su ile yıkanıp temizlenmektir.

  Yüce Allah insanları temizlemek için cinsel hayatı bir vesile kılmış ve zorunlu olarak yıkanmasını istemiştir ki böylece insanlar,günlük hayatlarında da yıkanmaya alışmış olsunlar.Buna ilave olarak,bilinebilen veya bilinemeyen birçok hikmet ve fayda taşıdığı inancıyla Allah’ın bu emrini yerine getiren mü’min,Allah’a kayıtsız şartsız itaat etmenin haz ve sevabına kavuşur.

  Yıkanmanın şekli şöyledir

  Önce ibadetlere hazırlık için temizlenmeye niyet edilir,sonra avret yerleri yıkanır,sonra namaz için alındığı gibi abdest alınır,daha sonra baştan aşağıya su dökülerek bütün vücut üç kere ovularak yıkanır.

  Kaynak = Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz:: 291

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.