Kuran Yurdu

Gusül abdesti Almayı Gerektiren Sebepler

  1- Hayız veya lohusalık hali bitince yahut cünup olunca gusletmek farzdır. Hayız bitince, cünup de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünup iken hayız görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayız bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.

  2- Penisin ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce (kadının vajinasına) girince, meni gelmese de, erkek de, kadın da cünup olur. Yuvarlak kısım girmezse, cünup olmaz.

  3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünup olunur.

  4- İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünup olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamış ise, meni yoksa gusletmez. Ancak bazı alimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

  5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.

  6- İstimna (mastürbasyon,kendi kendine boşalmak,31 çekmek vb) guslü gerektirir

  7- Cünup olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

  8- Penisin ucu dübüre (arka yoldan cinsel temas) girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur. Hayız halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır.

  Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.

  9- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.

  10- Kadın, kocasını düşünürken şehvete gelip, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.

  Kaynak: http://www.dinimizislam.com/

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.