Kuran Yurdu

Günlük Yaşam

  Günlük Yaşam Günlük Hayat Ve İnsan  İnsanın bir çok üstün yeteneğe sahip saygın bir varlık olarak yaratılmasının amacı,yaratanını tanıması ve ona ibadet / kulluk etmesidir.Kulluğun bir gereği olarak insanın,bütün hayatını Allah’ın istekleri doğrultusunda düzenlemesi de dünya ve ahiret mutluluğunun esasını oluşturur.

  İnsan,hem aklını kullanıp doğruyu bulabilecek,kendisini olgunlaştıracak özelliğe sahip,hem de birçok zayıf yönleri bulunan bir varlıktır.Bu yüzden Allah,onu yeryüzüne halife kıldığı gibi yalnız da bırakmamış ve peygamberleri aracılığıyla mesajlar göndererek ona destek olmuş ve yol göstermiştir.

  İslam dini,insan hayatını bir bütün olarak ele alıp hem kişilerin inanç dünyası ve ibadet hayatı,hem de yeme içme,giyinme ve süslenme,oyun ve eğlence,sosyal hayat,aile ve insan ilişkileri gibi alanlarda düzenlemede bulunmuştur.

  Kuşkusuz bu düzenlemeler,akıl ve irade gibi yeteneklere sahip olan insan için onu kırıcı bir müdahale değil,aksine ona bir destek olarak görülmelidir.Müslüman iman ve ibadetlerle yaratanına olan kulluğunu yerine getirdiği gibi dinimizin birtakım gayelerle koyduğu yasalara ve sınırlara uymakla da Allah’a bağlılığını göstermiş olur.

  Mükellefiyet Ve Büluğ Çağı

  Mükellef Yaşına Ulaşmış Olan Birinin Dini Görevleri Nelerdir?  Kaynak = Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz:: 365

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.