Kuran Yurdu

Günahların İnsana Verdiği Zararlar

  Günah İşlemenin Zararları Ve Sonuçları: Devam ettiği takdirde kulun dünyasını da ahiretini de berbat edecek olan derdin çaresine, ne olduğunu zikretmekle ilgili konumuza geri dönecek olursak eğer; Şu bilinmeli ki ve masiyetler kaçınılmaz olarak zarar vermektedir. Bunların kalp üzerindeki zararları, derece bakımından farklılık olmakla birlikte zehirlerin beden üzerindeki zararına benzer. Dünyada ve ahirette sebebi, günahlar ve masiyetler olmayan bir kötülük ve dert var mı ki?

  İlk babamız ile ilk anamızı (Adem ile Havva) cennetten lezzet, nimet, neşe ve sevinç diyarından; acı, hüzün ve musibet diyarına çıkartan nedir? İblisin göklerin hükümranlığının dışına itilmesine sebep nedir?

  Kovulmasına, lanetlenmesine, içinin ve dışının meshedilip değiştirilmesine neden olan, suretinin en kötü, en çirkin hale getirilmesine, iç dünyasının çirkefleşmesine, yakınken uzak edilmesine, Rahmet halinin lanet haline dönüşmesine, güzelliğin çirkinliğe döndürülmesine, cennetten alev alev yanan bir cehenneme çevrilmesine, imanın küfre dönüşmesine, el-Veli (en yakın dost) ve el-Hamid (övgüye değer olan) Allah’ın dostluğunun en büyük düşmanlığa ve ayrılığa dönüşmesine, tesbih, takdis ve tehlillerin küfür, şirk, yalan, kandırmaca ve ahlaksızlık sözlerine dönüşmesine, iman giysisinin küfür, fısk ve isyan elbisesine dönüşmesine neden olan şey nedir?

  İşte İblis, Allah Teala karşısında bu şekilde alçaldıkça alçalmış, o kadar değersizleşip gözünden düşmüştür ki, Rab Teala’nın gazabı onun üzerine adeta çökmüş, onu en aşağılara yuvarlamış ve onu en kötü şekilde helake sürüklemiştir. Sonunda İblis, her fasık, her mücrim için rol model alınacak önder haline gelmiştir. O malum kulluk ve liderlik konumundan, sonra böyle bir örnekliğe razı olmuştur!

  Emrine muhalefet etmekten, yasaklarını çiğnemekten Sana sığınırız Allah’ım!

  Suyun dağların zirvesine kadar çıkması, bunun sonucunda yeryüzü halkının tamamının boğulmasına sebep nedir? Ad kavmine rüzgarı musallat eden ve neticede içi boş hurma ağaçlarının kökleri gibi ölü vaziyette yere serilmelerine sebep olan nedir? Uğradığı her yeri, yurtlarını, tarlalarını, ekinlerini, hayvanlarını yıkıp geçen ve kıyamet gününe dek gelecek olan milletler için ibretlik hale dönüştüren o rüzgarın gelmesine sebep olan nedir?

  Bedenlerindeki kalpleri liğme liğme eden o dayanılmaz çığlığın, Semud kavmine gönderilmesinin sebebi nedir? Livata işlenen yerleşim yerlerinin, içinde yaşayan köpeklerin ulumalarını meleklerin işiteceği kadar yukarılara çıkarılmasına ve ardında da tepetaklak edilmesine, halklarının tamamıyla helak edilip, üzerlerine gökten sicim gibi taşlar yağdırılmasına sebep olan şey nedir? Kendileri gibi olan toplumların veya başka milletlerin başına gelmeyen böyle cezaların, onların başına bir arada gelmesinin nedeni nedir? O milletin yaşadıkları zalimlere hiç de uzak değildir?

  Şuayb kavminin üzerine, azap bulutlarının gönderilmesinin sebebi nedir? Bu bulut onların tam tepelerine geldiğinde alev alev ateşler yağdırmaya başlamıştır.

  Firavun’un ve kavminin denizde boğulmasına sebep olan, ardından da ruhlarının cehenneme taşınmasına neden olan nedir? Bedenleri suda boğulmakla, ruhları cehennem de yanmakla cezalandırılmıştır.

  Karun’u, evini, barkını, malını ve ailesini yerin dibine geçiren sebep nedir?

  Nuh’dan sonraki asırlarda yaşayanların türlü cezalarla helak edilmesine, tarumar edilmesine sebep nedir?

  Yasin Süresinde sözü edilen kişinin mensubu olduğu, kavmin geride hiç kimse kalmamacasına, dayanılmaz bir çığlıkla helak edilmesine sebep nedir?

  Çok güçlü bir kavmin, İsrailoğulları’na gönderilmesine, çeşitli diyarlarda bozgunculuk yapıp dolaşmalarına, erkekleri öldürüp zürriyetlerini ve kadınlarını esir etmelerine, yurtları yakıp yıkmalarına, malları yağmalamalarına, ardından tekrar onların üzerlerine gönderilmelerine ve güç yetirebildikleri her şeyi yok etmelerine, üstesinden gelebildikleri her şeyi kırıp geçirmelerine sebep olan şey nedir?

  Türlü cezaların kimi zaman katledilme, esir edilme, ülkelerin tahrip edilmesi, kimi zaman maymuna ve domuza dönüştürülüp başkalaşıma tabi tutulmaları gibi cezaların sebebi nedir? Bu cezaların en sonuncusu ile ilgili olarak Rab Tebareke ve Teala şöyle kasem etmektedir;

  Rabbin elbette kıyamet gününe kadar olanlara en kötü eziyeti yapacak kimseler göndereceğini ilan etti (A’raf 167)

  İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki; İslam’ın isminden başka, Kur’an’ın da resminden başka bir şey kalmamış olacak. O zaman da halkın camileri mamur, ama hidayet bakımından harap olacak. Alimleri şu gökkubbe altındaki kimselerin en şerlileri oolacak. Fitne onlar içinden çıkmıştır ve onlar arasına geri dönecektir.

  Gusül Abdestinin Farzları ve Sünnetleri

  Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz : 104-1010

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.