Günahlardan Tövbe Etmede Çabuk Ol

Günahlardan Tövbe Etmede Acele Etmenin Önemi Ve GerekliliğiEy Kardeşlerim veya nasihatlari kabul eden insanlar!

İyi bilin ki günahların çok çirkin sonuçları vardır.O günahların işlenmesinden dolayı ortaya çıkan acı,tadılan lezzetten kat kat daha fazla olacaktır.Amellere karşılık veren Zat hiçbir şekilde aldatılamaz ve O’ndan bir şey gizlenemez

Kırbaçla dövüldüğü halde acıyı hissetmeyen,ağır şekilde yaralandığı halde bu durumdan haberi olmayan kişilere,azap bataklığına yuvarlanıyor olduğu halde buna vakıf olmayan kişilere yazıklar olsun.

Ömrüme yemin ederim ki,cezaların en büyüğü kişinin uğrayacağı cezadan haberar olmamasıdır

Şu kişiye de şaşılır ki,bir taraftan şehvetlerle nefsini razı ediyor,diğer taraftan da Rabbine itaat ediyor ve günahlar ayrı,sevaplar ayrı diyor.Sermayeni yok ettiğin,kazandığını pervazısca harcadığın,makamını da kirlettiğin için sana ne kadar yazık!

Nice yaralar vardır ki kişiyi öldürmüş,nice tökezlemeler vardır ki kişiyi helak etmiş,nice fırsatları kaçıran vardır ki onları telafi edememiştir.

Kendine gel!

Tövbe etmekle neyi hedefliyorsun?

İstiğfarla nelerle karşılaşacağını biliyor musun?

İşte bunu düşünmek kemikleri bile güçsüz kılar.Aileden , çocuklardan ve akrabalardan göç edince nereye kavuşacaksın?

Dünyada elde ettiğin şeyleri bir düşün.Dünyada kavuşmak istediğin şeyler seni oyaladı.Son olarak yudumladığın lezzet acı ve gamdır.Ya sen sevdiklerinden ayrılacaksın ya da  onlar senden ayrılacaklar

İşin hakikatini bildiği halde,aklı tefekkürden mahrum kalıp varacağı yerin neresi olduğunu umursamayan kişiye!

Bu kabirlerde olanlar için uyarıcı yok muydu? Akıp giden zaman için ikazda bulunan yok muydu? Mala sahip olup da eceli gelen kişi hangi emellerine ulaşmıştır? Bu durumu onlara kendi topluluklarının yanında duyur.Ancak onlar bu hususu -ölüm kendine gelecekken yine de- anlatan kişilere karşı kulaklarını tıkamışlardır.Önce sevinç duyarlar sonra da kabir hayatıyla karşı karşıya gelirler.

Ey dün yok olup da bugün var olup da yarın yine yok olacak kişi!

Hangi yüzle Rabbine varacaksın? Hoşnut olacağın sözleri duymakla azar işitmen aynı mı olur? Peki kınanmanın ardından bir de azap gelirse halin ne olur?

Muhammed b. Abdurrahman şöyle nakleder;

Komşularımızdan biri Yahya b. Ekrem’i rüyasında gördü ve ona ‘Rabbin sana nasıl davrandı? diye sordu.Yahya b. Ekrem şöyle dedi : Allah’ın huzurunda durdum ve bana ey kötü insan dedi.Ben de Ya Rabbi! Senin Resulün seksen yaşındaki birine azap etmekten haya edeceğini söylemişti ; ben de seksen yaşında ve Senin yeryüzündeki bir esirinim dedi.Allah (c.c) da Evet Resulüm doğru söyledi.Ben de seni affediyorum buyurdu.

Allah (c.c) bizi gaflet uykusundan uyandırsın,ayıplarımızın farkına vardırsın

Başarıya ulaştıran ancak Allah’tırKaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 121-122

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.