Günahlar Ve Cezası

Gırtlağına kadar günaha batmış,günahlarına baktığı zaman gözyaşlarına boğulan insanlar,nasıl oluyor da yine de doğru yola dönüyorlar ? Nasıl oluyor da pişmanlık duyuyor ve her şeye yeniden başlamak için ayağa kalkabiliyor ?

Allah insanları doğru yola sevk etmek için bir terbiye sisteminin içerisinden geçirmektedir. Geçirmektedir ki,en azılı suçlular bile bir gün dönüp,Sana geldim diye gözyaşı dökebilmektedir . Evet,Allah insanı terbiye eder.Hem de öyle bir terbiye metodudur ki “Asla adam olmaz” dediğiniz kişileri bile,bir gün kendine dost eder.

Bir hırsız,bir yan kesici,bir zehir satıcısı öyle terbiye olur ki,kimsenin görmek bile istemediği kömürleşmiş vicdanları bir gün,paha biçilmez pırlantalara dönüşür.Çünkü o Rab’dir.Rabb’in kelime anlamı,”terbiye eden” demektir ki,O en büyük terbiye edicidir.

Madem ki Allah,en büyük terbiye edicidir;o halde sormak gerekmez mi;

O’nun insanları terbiye ederken nasıl bir adaleti vardır ? Suç işleyen kişiye hemen ceza mı vermektedir ? Yoksa Allah’ın adaletini, affedicilik daha mı ön plandadır ? Evet O’nun insanları terbiye ederken,en göze çarpan terbiye metodu,ceza vericiliği değil, affediciliğidir. Peki biz neden korkuyoruz ? Suç işleyen çocuklarımızı affetmekte neden tereddüt yaşıyoruz ?Onları affedersek yeniden suç işlerler diye mi korkuyoruz ?

  • Yoksa terbiye metodunu bir azap bir bela,bir musibet ile mi yapmasını mı bekliyorsun ?
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.