Kuran Yurdu

Genel Olarak Güzel Ahlakı Elde Etmenin Yolu

  Güzel ahlak itidalle olur.Bu itidal hali ise bazen yaratıcının fıtratına bahşetmiş olduğu olgunluktan kaynaklanır.Nice çocuk vardır ki doğuştan doğru sözlü,cömert ve hikmet sahibi olarak yaratılmıştır.Bazen de söz konusu itidal sonradan eğitim ve riyazetle elde edilir.

  Bu riyazet nefsi elde edilmesi istenen güzel huyları insana kazandıran amelleri yapmaya yöneltmektir.

  Cömertlik huyunu elde etmek isteyen kişi,kendi mizacına kazınıp huyu oluncaya kadar cömertlerin yapmış olduğu ihsan ve bağışta bulunma fiilini yapmaya çalışmalı,kendisini buna zorlamalıdır.

  Aynı şekilde tevazu huyunu kazanmak isteyen kişi de,tevazu sahibi kimselerin fiillerini yapmaya çalışır.Diğer bütün güzel huylarda da durum aynıdır.

  Her ne kadar fiilini severek yapan kimse ile hoşlanmadığı bir fiili zorla yapanın arasında büyük bir fark varsa da tekrarlanan eylemlerin (adetler) insan üzerinde etkisi vardır.Kitap okumak isteyen kişi katiplerin yaptıklarını,fakih olmak isteyen ise fıkhın sıfatı kalbini sarıncaya kadar fakihlerin yaptıkları tekrarları yapar.

  Ancak kişi bunları yaparken iki veya üç gün içerisinde tesir etmesini beklememesi gerekir.Bu tekrarlar devamlı olmak koşuluyla tesir eder.Tıpkı çocuğun gelişmesinde iki veya üç günde boyunun uzanmasının beklenemeyeceği gibi.

  Aynı şekilde,ibadetlerin az olanı da küçümsenmemelidir.Çünkü devamlı olarak yapılan az ibadet tesirlidir.Yine,günahın azı da küçümsenmemelidir. Nasıl ki faziletli işleri yapmak nefse tesire dip onun tabiatını değiştiriyorsa,sürekli olarak tembel durmak adet haline gelir ve kişiyi bütün hayırlı işlerden mahrum eder.Bazen güzel huylar iyilik yapanlarla arkadaşlık etmek suretiyle kazanılır.Çünkü kişinin tabiatı bir hırsız gibi iyiliği de kötülüğü de çalar.  Kaynak : İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: I / bkz : 598

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.