Kuran Yurdu

Gece Uykusunu Azaltmak

  Yalnızlık=Bu işleri yaparak kendisini koruyan Allah yolcusu,böylece gayesi olan nefsini terbiye etmiş,bu sayede Allah’a yakınlaşmıştır. Allah’a yakınlaşmak,onun varlığını hissedip duyabilmek,ancak bedeni dünyalıklardan uzaklaştırmakla mümkündür.

  AÇLIK=Çok yemenin zararları belli olan şeydir.Zararların giderilmesi için de zararları yapan şeyin ortadan kaldırılması lazımdır.Bunun için tek çözüm açlıktır. Açlık,kalbe hücum eden kanın azalmasına sebep olur.Böylece kalb rahatlar, nurlanır, yumuşar,Kalbin yumuşaması demek,ilahi sırların duyulabilmesi demektir.Kalbin sertliği bir perde meydana getirdiğinden açlık ile hem o perde kalkar hem de şehvetle dolu olan düşmanın yolu böylece daralır.

  UYKUSUZLUK=Kalbin temizliği,parlatılamsı ve nurlanması bakımından uykusuzluğunda büyük önemi vardır.Açlık ve uykusuzluk biraraya gelince,kalb öyle cilalanıp parlamaya başlar ki;Allah’ın Cemali’nin görülüp,ahiretteki yüksek derecelerin sezildiği,dünyanın belaları ve ne kadar aşağı,hakir bir yol olduğunu gösteren bir ayna durumuna gelir.

  Böylece dünyadan bağını koparacak,ahiret yoluna doğru yönelmiş olur.Az uyumak,açlığın sağladığı bir sonuçtur.Tok karınla yatanın kalbi kara ve hatta ölü olduğu için gece kalkması çok uyuyacağından mümkün değildir.Bilinmeyen gizliliklerin insan kalbine bildirilebilmesi için yemek ve uykunun az olması gerekir. Ölçüsü gerekli olan kısımdır,geriye kalan fazlalıktır.

  SUSMAK=İnsanlar içinde olan kimsenin konuşmaması mümkün değildir.Bu sebeple sukut,yalnızlığı kolaylaştırır.Yalnızlığa çekilen kimsenin tam anlamıyla yalnızlığı mümkün değildir.Çünkü onun ihtiyaçlarını yerine getiren birisi vardır.Kalb fazla konuşmayı isteyeceğinden,kalbi çok uğraştırıp,zikri ve düşünmeyi zorlaştıracağı için ihtiyaçlarını temin eden kimse ile bile konuşmamalıdır.(Ne kadar imkansız olsa da minumum seviyeye indirmek gerek).

  Bunları başarırsa,aklı kuvvetlendireceği takvayı öğreteceği,şüpheli şeylerden sakındıracağı için sükut etmenin faydaları çoktur.İnsanın göz ve kulağını haramdan koruyacağı ve lüzumsuz şeylerle uğraşmayı azaltacağı için,yalnız yaşamanın faydaları da çoktur.Kalb bir havuz gibidir.Yoluda göz ve kulaktır.

  Beş duyu organlarından pis,bulanık su oraya akar.Buna engel olmak olmak ve kalbi bu pisliklerden,çamurdan korumak için de kalbi dünya zevklerinden yoksun bırakmak gerekir.Böylece kalb havuzunun kaynağı berrak ve temiz su ile dolar.

  Pis suların aktığı bir havuzun pislikten kurtulması nasıl mümkün olur ? Öyle ise suyu kaynaktan kesmeli,duygulardan kalbe yönelen bulanık sularla dolu derelerin akmasına engel olmalıdır.

  Kalb bir şeye devamlı bağlanınca,diğer şeylerle ilgsini keser.Esas gayesi Allah ve Zikrullah olunca,elbette başka şeylerden temizlenecek,Allah’ınv arlığı karşısında kendiv arlığını yok bilecektir.

  Haricen Not=Bunları yaparken Allah rızasını gözeterek yapacaksın.Nitekim Allah rızası gözetilmeksizin yapılacak olsa bile özellikle susmak seni bir çok hataya düşmekten ve gaflete dalmaktan,günaha girmekten kurtarır ama yinede bir sevap bir mükafat bekliyorsan bunların Allah rızası gözetilerek yapılması daha faziletlidir.Açlığa gelince Yemekle İlgili Meseleler bölümünde açıklama yapıldı.Uykuya gelince saatlerce gece yarılarına kadar internet,televizyon başında oturup da gece uykusunu azaltıyorum demek ahmaklıktır.Vakit nakit olduğuna göre o vakitleri ilim öğrenerek,okuyarak ve Allah’a ibadet ederek geçirmelisin.Aksine aldananlardan olursun.Tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir.  Kaynak:İmam Gazali / el-ihya / C:3 / bkz:220…222 derleme

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.