Kuran Yurdu

Gafil Olupta Kendilerinden Gafil Olunmayanlar

  Ey gafil olup kendilerinden gafil olunmayanlar!

  Ömürleri kendilerinden alınan,emredildikleri şeyleri terk edenler ! Bana ne oluyor ki,sizi Allah’tan uzaklaşanlar olarak görüyorum.Sizler bir çobanın bir vebali bir otlağa ve hastalık yapan bir su kaynağına götürdüğü bir sürü gibisiniz.O sürü sanki kesilmek üzere bıçak için yemlenmekte,buna karşılık kendisine ne yapılacağını bilmemektedir.

  Allah’a yemin olsun ki,sizden her kişiye çıktığı ve girdiği yeri ve bütün durumunu haber vermeyi dilersem yapabilirim.Ancak benden doalyı Resulüllah (s.a.v)’e karşı küfre düşmenizden korkuyorum.Bilmiş olun ki,onu hususta güvenileceklerden seçkinlere ulaştırırım (bildiklerimi,fitneye düşmelerinden korkulmayan kimselerden yakin sahiplerine ulaştırırım yani).

  Ey insanlar! Allah’a yemin olsun ki sizden önce bizzat kendim yerine getirmeden sizi itaate teşvik etmiyorum,sizden önce kendim sakınmadan sizi bir günahtan sakındırmıyorum.

  Sonra ahlakı değiştirmekten ve çeşitli şekillere sokmaktan sakının.Dili tek bir dil haline getirin.Kişi dilini korusun.Bu dil sahibine karşı itaatsizdir.Allah’a yemin olsun ki,dilini korumadan kendisine faydalı bir takvayla sakınacak bir kul göremiyorum.Müminin dili kalbinin arkasında,münafığın kalbi ise dilinin arkasındadır.Zira mümin bir şey konuşmak istediğinde onu nefsinde düşünür,hayırlı şey olduğuna karar verirse onu gösterir,kötü ise üstünü örter.Münafık ise diline geleni söyler,kendi lehine ve aleyhine olanı idrake demez.Resulüllah (s.a.v);’Kalbi doğru olmadan kulun imanı doğru olmaz.Dili doğru olmadan da kalbi doğru olmaz’ buyurmuştur.  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:182-185

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.