Kuran Yurdu

Felak Süresi Gazali Tefsiri

  Euzu billah (Allah’a sığınırım),yani Allah’ın himayesine girer ve O’nunla korunurum.Allah (c.c), kendisinden isteyene verir ve kendisine sığınanı koruması altına alır.Musahafı Şerif (Kur’an)’ın son iki süresi,birçok şerden Allah’a nasıl sığınacağımızı bize öğretmek için inmiştir.Çünkü hayat,kötülük veren şeylerle doludur.

  Allah şöyle buyurmaktadır:’Biz sizi sınamak için şerre de hayra da müptela kılıyoruz (Enbiya’35)’ ve yine;’Belki dönerler diye onları iyiliklerle de kötülüklerle de sınadık (A’raf’168)’

  De ki:Sığınırım ben,karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe (Felak’1)’ ve yine;

  ‘De ki:Sığınırım ben insanların Rabbine (Nas’1)’ süreleri,Allah’a sığınmak ve O’nun himayesiyle zafer elde etmek isteyenler için güçlü sığınacaklardır.

  Sabah aydınlığı yahut ışığı,karanlığı yarıp parçalar.Şer kaynakları, mikroplardan, sürüngenlerden, yırtıcı hayvanlardan ve insanlardan çoktur.

  Gece karanlığı çöktüğü zaman

  ; gece olup karanlığı şiddetlendiği zaman.Gece hırsızların,fahişelerin,hak ve özgürlükleri çalanların otlağı olmayı sürdürmektedir.

  Düğümlere üfürüp tükürenler

  söylendiğine göre,sihirbaz kadınlardır.Bir kısım alimlere göre,sihrin gerçeklik payı vardır.İnsan ve cin şeytanları sihirle uğraşmaktadırlar. Sığınma ise sihri bozmaktadır.

  İbn Hazm ve Zahriyeci alimler ise,sihrin gerçek olmadığı,anak bir aldatma ve vehim (halusinasyon) olduğu görüşündedirler.Herkesin bu alanda sakınması gereken bir hayli vehimler vardır

  Hasetten Allah’a sığınılması gerekir.Haset nimetin yok olması üzerine dayanan bir rezilliktir.Haset,sahiplerini kötü duruma düşürür ve aldatır.Haset insanlar arasında en yaygın olan günahlardandır.

  Haset gözü ateşleyebilir.Hem iyilik olacak yöne zehirli bakıştır.İnsanlar,gerçekleri ve saçmalıkları etrafında dokurSığınma olan ve olması muhtemel her durumda mü’min’i korur ve başkalarının kötülüklerinden sakındırır.  Kaynak= Muhammed Gazali / Mur’an’ın Konulu Tefsiri / 909-910

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.