Kuran Yurdu

Fazla Cinsel İlişkiye Girmek

  Cinsel arzunun ifrat derecesi vardır ki aklın üstesinden gelir ve erkeğin aklını fikrini kadınlarla birlikte olmaya yönlendirir. Böylece kişiyi ahireti hatırlamaktan alıkoyar. Hatta bazen ifrat derecesinde olan cinsel arzu kişiyi çirkin amellere ve fuhuşa yöneltir, bazen de şu iki çirkin işi yaptırır:

  Fazla Cinsel İlişkiye Girmenin Zararları

  1- Kişi daha fazla cinsel ilişkiye girebilmek için arzularını güçlendirecek gıdaları yemeye yönelir. Böyle birisi, çevresi vahşi hayvanlarla kuşatılmış olan adama benzer. Vahşi hayvanlar bazı vakitlerde ondan gafil olurlar, o da önce onları kışkırtıp uyandırmak, sonra da yatıştırmak için çare arar. Böyle kimseler, içgüdüden doğan harareti çıkarıp atmak için harekete geçerler ve bundan dolayı pek fazla yaşamazlar

  2- Bazen bu aşırı cinsel istek, sahibini tiryaki eder. Tiryakilik, hayvanlara benzeme de onların yaptıklarını dahi geçmektedir. Çünkü tiryaki olan kimse, arzuların en çirkini ve utanılmaya en layığı olan cinsel birleşme arzusunu tatmin etmekle yetinmez, bir de üstüne üstlük cinsel arzunun ancak bir tek yerden sona ereceğine inanır. Hayvan ise cinsel arzusunu nerede denk gelirse orada tatmin eder ve bununla yetinir. Oysa bu durumda olan kişi ancak belirli bir yerle yetinir. Hatta bu isteği sebebiyle zillet üstüne zilleti, kulluk üstüne kulluğu artar. Dahada kötüsü, aklını cinsel arzusuna hizmet etmek için kullanır.

  Oysa akıl, arzulara hizmet etmek ve onları gerçekleştirmek üzere çareler aramak için değil, kendisine her konuda uyulması için yaratılmıştır. Tiryakilik, işi olmayan boş bir kalbin hastalığıdır. Sürekli olarak bakmayı ve düşünmeyi bırakmak suretiyle bu tiryakiliğin başında ondan kaçınmak gerekir. Aksi halde yerini iyice sağlamlaştırıp kök salan tiryakiliği söküp atmak çok zordur.

  Bil ki tiryakiliği işin başında kıran kişi, içeriye girmek üzere bir kapıya yöneldiği sırada hayvanın yularını çeken adama benzer. İyice kök saldıktan sonra tiryakiliğini tedavi etmeye çalışan kişi ise, kapıyı geçip içeri girinceye kadar hayvanı serbest bırakıp sonra da onu kuyruğundan tutarak geri çekmeye çalışan adama benzer. Bu iki işi yapmak arasında çok büyük farklılık vardır.

  O halde işin başındayken ihtiyat tedbiri alınmalıdır. Çünkü işin sonunda ağır ve çetin bir tedaviye gerek duyulur. Bazen bu tedavi bile başarılı olmaz. Bazı insanlarda mal, makam, tavla ve satranç oynama ve kuş uçurma tiryakiliği olur. Bu sayılanlar kişinin kalbini öyle istila eder ki onsuz yapamaz hale gelir. Dinini ve dünyasını ona zehir eder.

  Cinsel istek ne zaman ifrat derecesine varsa bazen cinsel birleşme, bazen de açlıkla kırılmaya çalışılır. Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Ey gençler evlenin! Buna gücü yetmeyen oruç tutsun. Çünkü oruç onun için bir kalkandır

  Kaynak : İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: I / bkz : 620-621

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.