Kuran Yurdu

Faiz Neden Haram Kılınmıştır?

  1- Dinen yasak olan herhangi bir şeyin büsbütün faydadan hali olması lazım gelmez. Fakat zararı faydasından çok olduğu için yasaklanmış olur.

  2- Riba muamelesi birçok kimselerin iktisadi faaliyetlerini azaltır. insanlar faiz ile geçim sağlayarak çalışıp üretmekten uzak kalırlar. Mesai sahasına atılmazlar. Böyle faiz yoluyla elde edecekleri bir paraya itimat ederek ticaretle ve sair faydalı işlerle uğraşma konusunda risk almak istemezler.

  3- Faiz muamelesi, nice kimseleri de ağır bir yük altında bırakır. Borç aldıkları paraları lüzumsuz yere sarf ederler, tekrar ihtiyaçlar içinde kalırlar, bunun karşılığında bir şey kazanamadıkları halde bu yüzden pek çok şeyleri ellerinden çıkmış olur.

  4- Faizli işlemler toplumda canlı olması gereken yardımlaşma ve dayanışma alışkanlıklarını da köreltir. Müslümanlar arasında dayanışma ruhunun oluşması önünde önemli bir engel teşkil eder.

  5- Faizli işlemler genellikle borçlu huzurunu ihlal eder: borç aldığından fazlasını ödemek suretiyle faiz vermekle üzülüp durur Ümitsizliğe kapılır. Bazen de borçluya karşı kin ve nefret duyguları ile dolar Binaenaleyh kesin ihtiyaç hasıl olmadıkça karz-ı hasen dahi almamak gerekir.

  Fakat ihtiyaç içinde olanlara karz-ı hasen suretiyle borç vermek imkanı müsait olanlar için fevkalade önemli hizmet olur.

  6- Faizli işlemlerin caiz görülmesi, fakirlerin aleyhine olarak zenginlere büyük bir selahiyet vermektir ki bu adalete, fakir ve zayıflara yardım vazifesine muhaliftir Halbuki İslam bir merhamet ve mürüvvet dinidir, fakirlerin yardımına koşulmasını emretmektedir.

  Riba muamelesinin haram olmasında yukarıda değindiklerimizden başka birçok hikmetler olabilir.Biz bunların hepsini idrak edemeyiz.Fakat biliriz ki Allah Teala, alim ve hakimdir. Her neyi emir veya nehiy etmişse onun mutlaka hikmetleri vardır.Bize gereken O’nun emir ve yasaklarına itaat etmektir.  Kaynak = Cafer Durmuş / Ey İman Edenler / bkz: 234-235

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.