Kuran Yurdu

Ey Nefis Yazıklar Olsun Sana

  Ey İnsan Yazık Sana  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun! 

  Davran.ölüm yaklaştı geliyor,helake doğru gidiyorsun,korkutulan zaman nerede ise gelip çattı.Sen ölünce kılmadığın namazlarını,tutmadığın oruçlarını kim tutacak? Rabbini senden ve senin adına kim razı edecek?

  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun! 

  Günlerin iyice azaldı.Sermayeni kazanabilirsen bu günlerde kazanacaksın.Geride bıraktığın ve geçirdiğin boş günler için ağlasan bile bu da senin için noksanlık sayılır.Ya gelecek günlerini de eskiden olduğu gibi kaybeder ve adet edindiğin şekilde boşuna israf edersen,o zaman halin ne olur ?

  Ey Nefis

  Ölümün seni dört gözle beklemekte,gireceğin yerin kabir,yatağının toprak,arkadaşlarının ise kurtlar ve böcekler olduğunu ve büyük gün mahşer gününün de daha önünde olup geleceğini bilmiyor musun ?

  Ey Nefis ! 

  Ölüm askerleri kapıda bekliyorlar.Onların seni almadan asla gitmeyeceklerini düşünemiyor musun?

  Ey Nefis ! 

  Ölülerin bir saat gibi kısa bir zaman için bile dünyaya dönmek istediklerini,hiç olmazsa dünyaya dönüp bir saat içinde iman edip öylece geriye dönmek arzuladıklarını ve bunun için de bütün dünyayı vermeye hazır olduklarını bilemiyor musun? Onların arzuladıkları fakat bulamadıkları fırsatlar bugün senin elinde fazlasıyla mevcut.Sen nasıl olurda bu günlerinde gaflete düşer ve onları boşa geçirirsin.

  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun

  Dış görünüşünde insanlara hoş görünmek için süslenip püslenirken,Allah’a karşı kavga ve cenk etmeye kalkıyorsun.İnsanlardan utandığın halde acaba Allah’tan neden utanmıyorsun?

  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun!

  Kendin bütün rezaletlerle yoğrulduğun halde nasıl olur da insanlara faziletten bahseder ve fazileti emredersin? İnsanları Allah’a davet ettiğin halde sen neden kaçarsın?

  Sen insanlara Allah’ı hatırlattığın halde kendin neden unutursun? Günahkar olan kimsenin leşten daha pis bir koku saldığını ve pisliğinden başkasını temizlemeye kafi gelmediğini neden bilmiyorsun? Sen böyle pis bir koku içindeyken,başkasını hangi cesaretle temizlemeye kalkıyorsun?

  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun!

  Sen şayet kendini olduğun şekilde bilmiş olsaydın,insanlara gelen felaketlerin sebebinin sen olduğundan korkardın

  Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun!

  Kendini şeytana binek yaptın.O sana biner ve dilediği yöne götürür.Seni her daim emri altında bulundurur.Hal böyle iken sen hala amellerinde mağrur olursun.O amel ona karıştırdığın afetleri karşılayabilse,yine kardasın demektir.

  Allah İblis’i iki bin senelik ibadetinden sonra işlediği bir kusur yüzünden lanetlediği ve yine zelle miktarı bir hatasından dolayı Hz Adem’i Cennet’ten çıkardığı halde, sen işlediğin bunca hata ve günahlarınla,o karışık amellerinle nasıl olur da gururlanırsın ?  Kaynak = İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.