Ey Allah’ın Kulları Ölüme Hazırlanın

Halifelerden biri minberde yaptığı bir konuşmasında şunları söylemiştir;

  • Ey Allah’ın kulları! Elinizden geldiği kadar Allah’tan (c.c) korkun.Hak yola çağrıldığında uyanan kimselerden olun.
  • Şunu iyi bilin; Dünya insanlar için kalınacak bir yer değildir.Öyleyse onu bırakıp ebedi olan yurda yönelin.Ölüm için hazırlanın,çünkü o gölgesini üzerinize sarkıtmış vaziyettedir.Bu dünyadan göç için hazırlanın,zira o sizin için çok ciddi bir olaydır.

Dünya gibi her an noksanlaşan ve her saat yıkılan hedef için en layık olan uzun emelli olmamaktır.Gece ve gündüzün her an önümüze getirmekte olduğu bir gaip (ahiret) için layık olan derhal ona yönelmektir.

  • En güzel hazırlık,kula saadet ya da azap getiren ölüm için olmalıdır

Allah katında takva sahibi olan kimse,nefsine öğütlerde bulunan,ölmeden önce tövbe yapan ve şehvetlerini yenen kimsedir.Zira insanın ölüm saati kendisinden gizlenmiştir.Buş emelleri onun için bir tuzak olmakta,kendisine musallat edilen şeytan onu ‘ileride tövbe edersin‘ diye oyalamakta ve işlemesi için günahları kendisine süslü göstermektedir.Bu hal insanın en gafil bir anında ölümün kendisini yakalamasına kadar devam eder.

  • Şu bir gerçek ki,sizinle cennet yada cehennem arasında ölümden başka hiç bir şey yoktur.Günlerini Allah’a isyan içinde çürüten,ömrünü kendi aleyhinde delil yapan gaflet sahiplerine yazıklar olsun.

Allah bizleri ve sizleri,nimetlerinin çokluğuyla şımarmayan,günah işlemeyerek O’na itaatte kusur etmeyen,öldükten sonra hasret ve pişmanlık içinde bırakmadığı kullarından eylesin.

Gerçekten o Allah (c.c) bütün duaları işitir.Bütün hayırlar O’nun elindedir.O dilediğini yapandır

Müfessirlerden biri Hadid süresinde geçen;

  • ‘…Fakat siz kendi başınızı belaya soktunuz,fırsat beklediniz,şüpheye düştünüz ve kuruntular sizi aldattı.O çok aldatan sizi,Allah hakkında bile aldattı.Nihayet Allah’ın emri gelip çattı (Hadid’14)’ ayetini şu şekilde tefsir etmiştir.

‘…Fakat sizler şehvetlere ve lezzetlere meylederek başınızı belaya soktunuz.Tövbe etmek için fırsatlar bekleyip durdunuz.Şüphelere düştünüz ve kuruntular sizi aldattı.O çok aldatan şeytan sizleri Allah hakkında hak olmayan düşüncelerle aldattı.Nihayet Allah’ın emri olan ölüm gelip çattı.

Abdullah b. Mesud (r.a) şöyle demiştir;

  • Sizlerden sabaha çıkan her biriniz birer misafirdir.Malları ise bakması için ona verilmiş emanettir.Misafir yoluna devam eder,emanetler ise sahibine iade edilir


Kaynak= İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz:56-57

Halifenin Hz Ali (r.a) olduğu rivayet edilmişir

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.