Evlilikteki Cinsel İlişkiden Gaye

Cinsel İlişkiden GayeEvlilik bahsinde anlattığımız gibi, cinsi münasebet şehveti iki faydayı sağlama açısından insana verilmiştir.

1. FAYDA: Neslin devamıdır.

2. FAYDA: Cinsî münasebetin zevkine varmakla, âhiretteki daha büyük zevki hatırlamak ve ona hazırlanmak. Cinsî münâsebetin zevki kısa bir süre değil de devâmlı olsaydı, bütün zevklerin en kuvvetlisi olurdu. Âhirette ise bu zevk devâmlıdır.

Herhangi bir şeye teşvik veya herhangi bir şeyden korku insanı saâdete ulaştırır. Bu da daha önce zevkine ermek veya acısını tatmakla olur. Zevki bilinmeyen şeye fazla rağbet edilmez.

Cinsî münâsebet şehvetinin bu iki faydası vardır. Ancak bu faydaların yanında insanı felakete sürükleyen zararları da vardır, insan bu şehvetine meşrû daire içinde hâkim olup onu normal durumda tutmazsa hem dünyada hem de âhirette perişan olur.

«Ey Rabbim güç getiremeyeceğimiz şeyleri bize yükleme» âyeti celîlesinin yorumunda, güç yetiremeyeceğimiz şeyin aşırı şehvet olduğunu söylemişlerdir.

Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:«Allah’ım, gözümün, kulağımın, edep yerimin ve meninim şerrinden sana sığınırım.(1) »

Bir büyüğümüze göre şeytan kadına şöyle der:«Benim kuvvetimin yarısı senden meydana gelmiştir. Sen tam hedefe varan ok gibisin. Benim mahrem yerim ve ihtiyaç anında elçim sensin.» Şeytanın ordusunun yarısı öfke ve kin, diğer yansı da şehvettir. Şehvetlerin en büyüğü kadın şehvetidir.

Bu şehvetin aşırı tarafı aklı yener, insanın tüm düşünce ve yakınlığını kadınlara sarf ettirir. Bu derecede şehvetinin esiri olanlar âhiret yolunu kaybeder, dinlerini unuturlar. Bu gibi kimseler için evlilik kutsallığını yitirir. Artık fahişeler peşinde koşmaktan başka bir şey düşünmezler.

Bu aşırı şehvet bazılarını çok kötü iki yola sevk eder

1 – Fazla münâsebette bulunabilmek için şehveti artırıcı şeyler kullanmak. Çok yemek yemek için iştah ve sindirme ilâçları kullanmak gibi. Fazla yemek ve münâsebet şehveti, hastalıktır.

2 – Aşırı şehvetin bir zararı da insanı aşk sapıklıklarına sürüklemesidir. Çünkü âşık maşukundan başka bir şey düşünmez. Allah’ı unutur. Ona tapar. Oysa her şey Allah için olmalıdır. Allah’ı unutturan, Allah’dan fazla sevilen her şey puttur. Bu da kişiyi şirke götürür.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1) S. Tirmîzi, K. De’âvat. An: 3487.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.