Kuran Yurdu

Evlilikte Erkeğin Bazı Görevleri

  • ERKEK, EŞİNE KARŞI İYİ MUAMELE ETMELİDİR
  • ERKEK ÇOCUKLARININ TERBİYESİNDE VE EV İŞLERİNDE EŞİNE YARDIMCI OLMALIDIR
  • ERKEK, EŞİNE KARŞI İYİ MUAMELE ETMELİDİR

  Âilede huzur ve saâdeti temin etmenin sebeplerinden ve erkeğin önemli vazifelerinden biri de karısına karşı güler yüzlü olmak ve ona karşı dâimâ iyi davranmak, ufak tefek hatalarını görmezlikten gelmek ve kusurlarını güzellikle kendisine söyleyerek bir daha yapmamasına çalışmalıdır.

  Kadın, kocasının her zaman kendisiyle ilgilenmesini ister ki, bu onun ruhen ihtiyaç duyduğu bir histir. Kocasından bu sevgiyi görmeyen kadın çok üzüleceği gibi kocasına karşı da nefret duymaya başlar. Bu hâl sonunda âile huzurunun bozulmasına ve kadının başka taraflara meyletmesine ve helâl yollardan sapmasına bile yol açabilir.

  • Bu gibi durumlarla karşılaşan erkek üzülen karısını teselli için, «üzülme, boş ver, zararı yok, sen sağ ol» gibi sözlerle teselli etmeli ve üzüntüsünü gidermelidir.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:«Sizin hayırlınız âilesine karşı hayırlı olanınızdır. Ben de âileme karşı sizin hayırlınızım. Kadınlara yalnız ikram sahibi olanlar ikram eder ve onlara ancak leim olanlar ihanet eder.»

  • Yine peygamberimiz şöyle buyurmaktadır:

  «Ey insanlar, kadınlara hayırla muamele etmenizi ve Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Çünkü onlar emriniz altındadır. Siz kadınları Allah emaneti olarak aldınız ve onların nâmûslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz.Şunu biliniz ki, sizin kadınlar üzerinizde haklarınız olduğu gibi, kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki haklarınız, yatağınızı yabancılardan kaçırmaları ve müsaadeniz olmadıkça hoşlanmadığınız bir kimsenin evinize girip oturmasına müsaade etmemeleridir. Hiç bir kadın, erkeğinin izni olmaksızın evinden bir şey harcayamaz.Eğer kadınlarınız bu yasaklardan birini yaparlarsa, onlardan ayrı yatın ve yaralamadan, berelemeden dövüp vazgeçirin. Eğer size itaat ederlerse, onların aleyhine yürümek için başka yol aramayın. Daha ileri gitmeyin. Kadınlarınızın da sizin üzerinizdeki hakları, maruf olan şekliyle (şer’î ahkâma göre), her türlü yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.»

  ERKEK ÇOCUKLARININ TERBİYESİNDE VE EV İŞLERİNDE EŞİNE YARDIMCI OLMALIDIR

  Bu da erkeğin önemli görevlerinden biridir. Gerçi çocuğun terbiyesi annenin görevidir. Fakat bu hususta erkeğe de önemli görevler düşmektedir.

  Çocuğun anasına karşı olan saygısı ve hürmetini, meşgul olduğu sanatta daim olmasını, gelip giderken küçük ve büyüklerine karşı olan sevgi ve saygısını kontrol etmek babaya düşen bir görevdir. Erkek çocuklarına karşı olan vazifelerini ifa ettiği gibi, âilesine yapacağı ev işlerinde yardımcı olmak ve Resûlullah’ın bu husustaki sünnetine tabi olmak en büyük gayesi olmalıdır.

  Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

  «Sizin hayırlınız, kadınlarınıza karşı hayırlı olanınız ve âilesine karşı en şefkatli olanınızdır.» (*)

  Hz. Aişe diyor ki:

  Resûlullah (S.A.V.) elbiselerini yıkar, koyun sağar,kendi hizmetini kendisi görürdü.

  (1) Mişkâtü’l-Mesâbih, c: 2, s: 202 – 204.

  Erkeğin âilesine karşı izahını yaptığımız şekilde alçak gönüllülük ederek karısına yardımcı olması, âilenin huzur ve saâdetini temin edeceği gibi bolluk ve bereketin artmasına, evlilik bağlarının sağlamlaşmasına, karısını daha çok kendisine bağlamasına yardımcı olur. Bu erkeğin şan ve şerefini muhafaza etmesi demektir.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.