Evlilikte Erkeğe Düşen Bazı Sorumluluklar

  • ERKEK ÂİLESİNİN İBÂDETLERİYLE İLGİLENMELİ, ONLARA DİNİ İNANÇLARINI ÖĞRETMELİDİR
  • ERKEK EŞİNİ MEŞRU EĞLENCE YERLERİNE GÖTÜRMELİDİR
  • ERKEK ÂİLESİNİN İBÂDETLERİYLE İLGİLENMELİ, ONLARA DİNİ İNANÇLARINI ÖĞRETMELİDİR

Erkek, gerek âilesinin ve gerekse çocuklarının Allah’a karşı olan ibâdetleriyle sıkı sıkıya ilgilenmeli ve eğer borçlarını ifa etmiyorlarsa onlara yapmaları için emir vermelidir. Çünkü erkek onların bu husustaki borçlarından Allah katında sorumludur.

Ulu Allah buyuruyor ki;«Âilene (ve ümmetine) namazı emret. Kendin de sabırla ona devam et. Seni biz rızıklandırırız. Güzel akıbet Allah’a karşı gelmekten sakınanlarındır.(1)»

  • Erkek, ev halkına dinî inançlarını, Allah’ın ve Resûlullah’ın emir ve nehiylerini öğretmelidir.Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:«Kabile ve ehlinize dönerek onlara iman ve amel ile ilgili mes’eleleri öğretiniz.»

Kendisinin bu hususlarda bilgisi yoksa yakınlarından öğretecek kimseler varsa onlara göndermeleri dinimizi anlatan kitaplar olmalı ve bir hoca bularak hem kendisi okumalı ve hem de ev halkına okutmalıdır. Çünkü kadınlar da Allah’ın birer kuludurlar. Yaptıkları iyilik veya kötülüklerin cezasını bizzat kendileri göreceklerdir.

Ulu Allah buyuruyor ki:«Muhakkak ki ben erkek olsun kadın olsun içinizden iyilik yapanın iyiliğini boşa çıkarmam. Hepiniz birbirinizden meydana gelmişsiniz. Hepiniz bence birsiniz. Ama benim yolumda göç edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, dini uğrunda eziyete katlananların, savaşanların ve bu uğurda öldürülenlerin günâhlarını elbette örteceğim.(2)»

  • «Mü’min olan erkeklerden ve kadınlardan iyi işler işleyenler cennete girerler. Kıl kadar zulüm görmezler (Hakları yenilmez)(3).

Kadınlar da aynen erkekler gibi Allah’ın emir yasaklarını bilmek ve emirlerini yapıp yasaklarından kaçınmakla mükelleftir. Bunun için de Allah’ın ve Resûlullah’ın emirlerini ve yasaklarını öğrenmesi gerekir ve kadın buna mecburdur.

Ulu Allah buyuruyor ki:«Ey iman edenler kendinizi ve âilenizi cehennem ateşinden koruyunuz.(4)»,

Bu âyetin tefsiriyle ilgili olarak Hz. Ali şunları söylüyor:

«Âile ve çocuklarınızı terbiye edin ve onlara ilim öğretin.»

Âilede çocukların en büyük mürebbisi (terbiyecisi) kadındır. Çocuğun gelişme çağında ona en güzel terbiyenin verilebilmesi için kadının gerek bilgi ve gerekse pratik yönden terbiye ve ahlâk bilgisine vakıf olması şarttır. Resûlullah buna binaen kadınların okuma ve yazma öğrenmelerini teşvik ve emir ederdi.

ERKEK EŞİNİ MEŞRU EĞLENCE YERLERİNE GÖTÜRMELİDİR

Erkek, belirli zamanlarda eşini ve çocuklarını yanına alarak tenha bağ ve bahçelik yerlere, deniz kıyılarına götürmeli, onların temiz hava almalarını sağlamalı kalplerini sevindirmelidir.

  • Hz. Aişe anlatıyor:

Bir bayram gününde, Habeşi (siyah derili) ler kalkan oyunları oynuyorlardı. Ben Resûlullah’a onları seyretmeye izni olup olmadığını sordum, o da:

– Seyretmek ister misin? diye sordu.

  • Ben de:

– Evet, diye cevap verdim. Bunun üzerine beni arka tarafına aldı, neredeyse benim yanağım onun mübarek yanağına değmek üzere idi. Ben bıkana kadar seyre devâm ettik, sonunda bana:

  • – Yetti mi? diye sordu. Bende:

– Evet, dedim. Bunun üzerine Resûlullah «öyle ise sen git» buyurdu. (5)
Demek ki erkek, seyrinde mahzur olmayan oyunları âilesine seyrettirebilir.

Ancak zamanımızda eğlence yerlerinin çoğu, müslümanlar için bir dert haline gelmiştir. Caddeler, oyun yerleri, spor yapılan yerler, düğünler, toplantılar ve buna benzer yerler kadınlarımız için maalesef birer ahlâk bozucu yerler olmuştur. Zira sünnete uygun düğünlerin yapıldığı çok nadir oluyor. Zikretmiş olduğumuz yerlerden erkeklerin da sakınmaları gereklidir.

  • Erkek hanımının bu gibi yerlere gitmesine izin verirse onun işleyeceği günâhlara ortak olur.


Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Ta-Hâ sûresi, âyet: 132);(2-Al-i İmran sûresi, âyet: 195);(3-Nisâ sûresi, âyet: 124);(4-Tahrim sûresi, âyet: 6);(5) Mişhâtü’l-Mesâbih, c: 2 s: 199.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.