Kuran Yurdu

Evlilik Kader Midir

  Evlilik Zaman Kader Midir  Evlilik kader midir ? sorusu çok garip bir sorudur.Çünkü böyle bir soru Allah bu iki kişinin evleneceğini ezelde biliyor muydu? demektir.

  Evliliğin kader olmaması için

  Allah’ın evlenen iki kişiden habersiz olması gerekir.Bu ise ilmi her şeyi,her mekan ve her zaman kuşatan Allah (c.c) hakkında düşünülemez.Cenab-ı Hak olmuş ve olacak her şeyi kemaliyle bilir.Bu Allah’ın ilim sıfatının bir gereğidir.

  İnsanlar üzerinde görülen iş,davranış ve olaylar ikiye ayrılmaktadır.

  1. Birisi kişinin iradesine (istemesine) bağlı olanlar,
  2. Diğeri ise iradesine bağlı olmayanlar.

  Hangi anne babadan dünyaya geleceğimiz,cinsiyetimiz , fiziki özelliklerimiz,nerede,ne zaman ve nasıl öleceğimiz,yakalanacağımız hastalıkların bir kısmı,kazalar,maruz kalabileceğimiz doğal afetler gibi.. bütün bunlar kişinin iradesine bağlı olmayan hadiselerdir.Öte yandan yemek,içmek , yürümek,kitap okumak,okuyacağımız kitaplar hakkında tercihte bulunmak,iyi veya kötü bir şeyi yapmak ya da yapmaya teşebbüs etmek,eş seçimi,meslek seçimi büyük ölçüde irademize bağlı şeylerdir.

  Allah Teala bizim irademize bağlı olan ve olmayan bütün işleri,fiilleri, davranışları , oluşları,zaman kaydı olmaksızın yani oluştan evvel olur iken ve sonra eksiksiz bilir.Allah bildiklerinin bir kısmını ilgili meleklere yazdırır,işte bu bilgi ve yazgı kaderdir.

  Ancak irademize bağlı fiillerde Cenab-ı Hak,kulum filan,iyi veya kötü bir davranışı yapmak istemese de olsun bunu yapsın,böyle yazın demez.O böyle isteyecek,şöyle davranacak,şu teşebbüste bulunacak ve bende onun iradesine uygun olanı irade edeceğim,öyle de olacak diyebilir ve yazdırır.

  Evlenme çağına gelen kimi gençler ve aileleri,Allah kimi yazdıysa o olur diyor ve imkanları oldukları halde evlenme hususunda ya ciddi girişimlerde bulunmuyor veya bunca araştırmaya rağmen bir türlü istediğim insan tipiyle karşılaşamadım diyerek evlenmekten kaçıyorlar.

  Burada dikkate alınmayan husus,evliliğin de büyük çapta hür irade çerçevesinde olmasıdır.Evet,her şey yazılmıştır,ama bu yazgı,bir emir veya zorlama tarzında değildir.Olmuş ve olacak her şeyin levh-i mahfuz da yazılması demek olan kader,yukarıda da belirttiğimiz gibi Allah’ın ilim sıfatına bağlıdır.Yani bilmek ve yazmak zorlayıcı değildir.Diğer bir ifadeyle Allah Teala hangi eş seçeceğimizi bizim yazdığından dolayı seçmiyoruz.Allah onu seçeceğimizi bildiği için yazıyor.Onun için kader,ilim nevindendir.Yani nasıl olacaksa öyle bilinmesidir.

  Kimi insanlar vardır ki daha evliliklerinin ilk yıllarında boşanıyorlar,kimileri altı aynda,kimileri ilk üç ayda hatta ilk günlerinde boşananlar bile var.Bundan başka,çok eşli olanlar olduğu gibi,eşlerini kaybettikten sonra ikinci,üçüncü, dördüncü evliliklerini yapanlar da var.Bütün bunların hepsi kulların iradeleriyle olan fiillerdir.Kul irade eder,fiiliyata geçtiği anda da Cenab-ı Hak o işi yaratır.Allah kulunun bütün yapacaklarını bildiğinden dolayı yazmıştır.  Kaynak = Hüseyin Okur / Evlilik Ve Aile / bkz= 21-23

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.