Evlilik Hayatında Kadının Bazı Görevleri

Kadın kocasının izni olmaksızın nafile oruç tutamayacağı gibi başka nafile ibâdet de yapamaz. Ancak farz ibadetleri yapabilir.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:”Kocası yanında olan bir kadının kocası razı olmadan nafile oruç tutması helâl olmaz.”

Hanefi imamları “Kocası yanında olan kadının kocasının izni olmadan nafile oruç tutması haramdır” dediler. Şafi imamlarından bazıları ise “Mekruhtur” demişlerdir. Hadislerde görüldüğü gibi bir kadın yanında duran kocasından izin alır, yoksa kocası seferde olan bir kadının kocasının müsaadesini alması şart değildir. Nafile oruç tutabilir.

  • Günün birinde Resûlullah’a (S.A.S.) huzuruna gelen bir kadın kocasından şikâyet ederek:

– Kocam Safvan, oruç tuttuğum zaman orucumu bozduruyor. Namaz kılınca da dövüyor, dedi.

  • O anda mecliste bulunan Safvan onun sözlerini cevaplandırarak:

– Yâ Resûlullah, o namaz kılarken iki sure okuyor, ben de iki sure okumasını yasakladım, dedi.

  • Bunun üzerine Resûlullah (S.A.S.) :

“Bir sûre okusaydı da yeterli olurdu” buyurdu.

  • Safvan konuşmasına devam ederek:

– O devamlı oruç tutmak istiyor. Ben ise gencim. Fazla sabredemedim, dedi.

Resûlullah da :

“Kocasının izni olmadan kadın nâfile oruç tutmasın” buyurdu. (1)

Öyle ise farz ibadetlerini ifa eden kadın yapacağı nafile ibadetler kocasına itaatine engel olmamalıdır. Eğer nafile ibâdet edecek olursa kocasından izin alması gerekir.

KADIN KOCASININ HOŞLANMADIĞI KİMSEYİ EVE SOKAMAZ

Kadın kocasının izni olmadan erkek olsun kadın olsun kocasının sevmediği bir kimseyi evine sokamaz. Bu hak kadına verilmemiştir. Bunun sebebi kötü düşünce ve kıskançlıkları gerektireceğinden:

Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Kadın kocasının izni olmadan evine kimsenin girmesine izin veremez.” (2)

Bu hususta bazı istisnalar vardır. Kira ile oturulan evde ev sahibinin bir ihtiyaca istinaden eve gelmesine yahutta misafir odasına girmesine izin vermesi, elektrik su saatine bakması için elektrikçiye verilen izin böyledir.

KADIN KOCASININ YAKINLARINI ZİYARETE GİTMELİDİR

Kadın, kocasının anne babasını, kız kardeşlerini, erkek kardeşlerini, amca, dayı, teyze, hâlâ gibi yakın akrabalarını ara sıra ziyaret edip hürmet ve saygı göstermelidir. Sıla-i rahmi kesmemeli, ihsan ve ikramda bulunup gönüllerini almalıdır. Hele kayın anne- babasını sık sık ziyaret edip gönüllerini alması ailede huzur, saadet, bolluk sevgi ve muhabbeti temin eder. Bunun tersi aile huzurunun bozulmasından başka bir fayda sağlamaz.

Kadın eğer kaynana-kaynata yanında ise o zaman daha dikkatli davranmalıdır. Kocasının kendi anne babasına nasıl hürmet etmesini isterse ve kocasının hürmet etmesiyle kendisi nasıl memnun kalırsa kocasının da aynı şeyi kendisinden beklediğini unutmamalıdır. Bu sebepledir ki, kocasının anne babasına ve yakınlarına karşı son derece dikkatli ve hürmetkar davranıp kocasının gönlünü almaya çalışmalıdır.

Birbirlerinin akraba ve yakınlarını ziyaret etmeyen, söz davranış ve hareketleriyle hürmet etmeyen ve birbirlerine hakaret ederek gücendiren erkek ve kadın bu halden çok etkilenir ve elem duyar. Nihayet birinin yaptığına diğeri de karşılık verir ki bu da aile bağlarının kopmasına yol açar. Zamanımızda birçok ailelerdeki geçimsizliğin ve huzursuzluğun temelinde bu yatar.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri
(1) Mişkâtûl-Mesâbih, c:2, s:206. —(2) Buhari, c:6, s:150

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.