Evlenmenin Gerekli Ve Yasak Olduğu Durumlar

Kur’anı Kerîm ve Resûlüllah’ın sünneti evliliği açık olarak öğütlemekte, emretmektedir.«İçinizden bekarları, dulları; kölelerinizden ve cariyelerinizden ibadetli ve ahlaklı olanları evlendirin. Eğer fakirlerse, Allah onları lütfuyla zengin kılar. Allah’ın lütfü geniştir. O, her şeyi hakkiyle bilendir.- Nur süresi, ayet: 32 -»

«Nikâh, benim sünnetimdir. Sünnetimle amel etmeyen benden değildir.» (l) diyen Peygamber (S.A.V.) sözü, evliliği zarurî kılmaktadır.Dinimiz, malî gücü yerinde olup da cinsel ilişkiye son derece istekli olan kimsenin zina işleyeceği muhakkak ise, bu durumda bekârlığı haram, evliliği farz kılmıştır.

  • Ancak aşağıda sıralayacağınız durumlarda İslam evliliği men eder.Bu durumlar da:

1 – Cinsel iktidarı olmayan kişinin evlenmesi, eşe zulüm olacağından haramdır. Bu durumda olan kişi evlendiğinde, kadın boşanma hakkına sahiptir.

  • 2 – Evliliğin gerektirdiği hak ve hukuka uymayıp karısına zulüm edeceğine kesin kanaati olan kimsenin evlenmesi haramdır.

3 – Eşine zulüm edeceği konusunda şüpheli olan kimsenin evliliği ise harama yakın derecede mekruhtur.  • Kaynak=Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Ve Mahremiyetleri
  • (1) İbn-i Mace. Hn: 1846.