Evlendikten Sonra Kapanmak İstiyorum

“Güzel isimleri ve yüce sıfatları ile görünen ve görünmeyen her şeyde tecelli eden Allah’ın adıyla. Bütün kullarına en iyi rızkları bahşeden Rahman’ın adıyla, kulları içinden seçtiği en özel insanları büyük ödüllere mazhar ederek çok yüce mevkilere götüren,tabiat dünyasından kaldırıp isimleri ve sıfatlarının semasına götüren en yüce mevkie erdiren ve sidre-i müntehaya ulaştıran Rahman’ın adıyla başlarım (Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:4 / bkz:100)”

Bir ev inşa etmek için bir kasabayı yıkmak nasıl bir ahmaklık ise; aynı şekilde yaratılanı yaratana eş tutmakta binlerce kat ahmaklıktır. Siz yaratan yani yüce Allah dediği için değil de, kulun dediği için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Yapabiliyorsanız eğer tabi ki;

Ve Rabbin “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler (Nur’31)” şeklinde buyurmasına ve emretmesine rağmen siz ne yaptınız biliyor musunuz;

Yaratılanı yaratana tercih ettiniz. Hakk’ı ikinci plana atmak değil tamamen unuttunuz, başkalarına -haşa- sanki Rabbinden daha değerliymiş gibi Rabbinizin yerine koydunuz, ona eş tuttunuz. Bu nedir biliyor musunuz; Bile bile Allah’a şirk koşmaktır, Allah’a ortak -haşa- tanımlamaktır.

Evet size diyorum hanım kardeşlerim.

Kapalısı olsun -kapanan da adam gibi kapanmıyor ya serinin devamını bekleyin- açık giyineni olsun. Soruyorsun kardeşim kapanmayı düşünmüyor musun, kapalı hanım kardeşimize soruyorsun artık şu pantolondan, ıvır zıvır aksesuarlardan kurtulup, örtünmeyi sadece başörtüsüyle kısıtlamayıp da hakkıyla kapanmayı düşünmüyor musun diye soruyorsun ama sorduğuna pişman oluyorsun.Neden mi;

Verilen cevap;

Evlenince kapanıcam

İşte bundan sonra hatalar zinciri birbirini takip ediyor. Nasıl mı;

1-)Gerçi evlendiğin zamanda kapanırsan eğer adam gibi kapanacağında yok ya (istisnaları tenzih ederim) sen kapanacak bile olsan bunu Allah emrettiği için değil, kocan olacak kişi dediği için kapanıyorsun .Bu işten her ne kadar koca bir sevaba nail olacak olsa da, hanım kardeşimiz Allah’ın rızasını gözetmediği için sevab kazanamayacağı gibi, yaratılanı Yaratana (Allah’a) eş tuttuğu için dinden uzaklaşacaktır ve Allah’a ortak tuttuğu için küfre düşüp dinden çıkacaktır.

Evet yüce Allah’ın rahmeti,mağfireti sonsuzdur ve yüce Allah kendisine ortak koşulması hariç bütün günahları affedebileceğini söylemiş ama başka bir ayet-i celile de ise şeytan sakın sizi Allah’ın affına güvendirmesin buyurmuştur.Anlayana…!!!

2-)Yok demiyorum istisnalar vardır ancak bugün yapamadığın şeyi yarın nasıl yapacaksın. Evet bir şeyleri yarın yaparım diyorsan eğer, yarın yapabilirim diyebiliyorsan eğer,bunun şartı bugünden hazırlığa başlamaktır. Nasıl bir hazırlık yaptınız? Anlayana…!!!

3-) Evlenince kapanırım vs diyen hanım kardeşlerimize sormak istiyorum; Size gayba dair bir bilgimi geldi de evleninceye kadar yaşayacağına dair haberdar edildin. Oysa gaybın anahtarları yanlız Alllah katında iken ve kendisinden başkası bunu bilemezken, bildirdikleri hariç gayba dair bilgileri peygamberler bile bilmezken; sen hangi akla hizmet ederek yok yarın kapanıcam, yok evlenince kapanıcam yok bilmem ne. Kendinizi kandırıyorsunuz. Anlayana..!!!

4-) Evet gerek yüce Allah gerekse Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v); Tül-i emel’den uzak durulması gerektiğini bildirmiş, belki de bütün manevi hastalıkların temelinde bu tül-i emel sevgisinin bulunduğunu bildirmişken; sen daha yetişip yetişemeyeceğin, sabahı görüp, göremeyeceğin, daha evlenip-evlenemeyeceğin bile meçhul iken ve böyle meçhul olan bir konu hakkında evlenince kapanırım demek, şeytanın maskarası, maskotu olmaktan başka bir şey değildir.

5-) Varsayalım ki evlenince kapanıcam dedin peki evlendiğin kişi senin kapanmana izin vermezse o zaman ne yapacaksın. Gerçi siz evlenirken namazına, niyazına, dini inançlarına göre değil, cebindeki paraya, altındaki arabaya, oturduğu eve bakıyorsunuz, ondan sonrada kocam benim kapanmama izin vermiyor. Günahı onun boynuna diyorsunuz. Yesinler…

Hay senin boynun devrile belki; evlenmeden önce o aklın neredeydi, hangi mantığı güderek evlendin; cebindeki paraya, altındaki arabaya bakarak mı evlendin yoksa Allah rızasını mı gözeterek evlendin. Bu konuyu teferruatlı olarak evlilikle ilgili meselelerde ele aldığım için,tekrarını gerektirmeyecek kadar bilgi ilgili bölümlerde mevcuttur.Anlayana…!!!

6-) Evet dinimiz yani gerek Allah Teala gerekse Allah Resulü (s.a.v); kadının kocasına itaat etmesi gerektiğini ve bunun şeriat sınırları içerisinde farz olduğunu bildirmişken, kadını erkeğin himayesine vermişken; sen daha evlenmeden kendince kocaya itaat edeceğini söylersin, evlendiğin zamanda kocanın başının etini yersin, kocan bir bağırsa sen beş bağırırsın. Ondan sonra evlenince kapanıcam kocaya itaat vs vs yemezler. Anlayana…!!!

7-) Evlenince kapanıcam diyen hanım kardeşim; Sana bir haber mi geldi ki senin nasibinde birisi var, onunla evleneceksin. Ne biliyorsun odun, belki senin imtihanında bekar kalıp, bekarlığa sabretmekle. Belki yüce Allah senin kaderini öyle yazdı, senin imtihanını öyle belirledi. Ne yapacaksın -haşa- Allah’a karşımı geleceksin yoksa yaptıklarından dolayı Allah’ı mı sorgulayacaksın? Anlayana…!!!

8-) Evet kişi gençliğini nerede, nasıl ve ne şekilde harcadığının hesabını vermeden mahşerde Allah’ın huzurundan ayrılamayacağı hadis-i şeriflerde bildirilmişken; sen gençliğinde vur patlasın çal oynasın diyeceksin ve bunu da bile bile yapacaksın, ondan sonra evlenince kapanacam,yaşlanınca kapanacam vs vs zırvalıklarla kendini kandıracaksın. Ama sadece kendini kandırıyorsun.

Her türlü eksiklikten münezzeh olan ve her şeyden haberi olup her şeyi bilen Alim olan Allah’ı kandıramaycağın gün gibi ortada iken; ne diye geleceğin hayalini kuruyorsun. Nitekim tam olarak anımsayamamakla birlikte Hz İsa ;gençlik zamanında öğrenilen ilim taş üzerindeki damgaya, ihtiyarlık zamanında öğrenilen ilim ise su üzerindeki yazıya benzer buyurarak;

Gençliğin büyük bir servet, öğrenmek için en uygun zaman olduğunu bildirmişken ve Hz Muhammed (s.a.v); Şeytanın en kızdığı kişilerden birisinin de gençliğini Allah yolunda harcayıp, O’na ibadet eden genç olduğunu bildirmiştir.Anlayana…!!!

Kısacası ne biliyor musunuz?

(istisnaları tenzih ederim) O evlenince kapanacam diyenlerin yaptığı, davulcunun davula vurmasıyla çıkardığı ses gibi. Onlarda aynı şekilde konuşunca yok kapanacım yok öyle yok böyle yapıcam, konuşmayıncada her şeyden bir haber, içi boş davul gibi. Evet ileride bir şeyler yapmak ve o bir şeyleri başarmak istiyorsan eğer ya şimdiden hazırlıklara başla yada boş boş konuşma.Çünkü hazırlığını yapmadığın şeyi (istisnaları tenzih ederim) başaramazsın ve gerçekleştiremezsin. Sizin varınız yoğunuz müzik ,tv, bilgisayar, twit,face. instapram v.s

Artık o kadar ileri gittiniz ki tuvalete giderken bile tuvalete gittiğinizi bile paylaşacaksınız.Yatarsınız müzik, kalkarsınız müzik ,tuvalete gidersiniz müzik, yolda yürürsünüz ya müzik ya face. Ondan sonrada ben şu zamanda şunu yapacam, şu zamanda bunu yapıcam. Hiç kusura bakmayın ama bu kafayla giderseniz eğer hiç bir halt yapamazsınız ve Firavun örneğinde olduğu gibi artık ölüm emareleri başladığı zaman ve gözünüzdeki perde kaldırıldığı zaman pişmanlık duyarsınız ama ne fayda. Firavunda ölmeden önce iman etti, ama o imanı kendisine fayda vermedi.

Anlayana…!!!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.