Kuran Yurdu

Eş Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

  Kadın erkek için hayat arkadaşıdır. Bu arkadaşlık yan yana olmak değil, iç içe bulunmaktır. Eğer bu beraberliğin tatlı, kalıcı ve faydalı olması isteniyorsa, bunun için en önce fıtratların birbirine uyumuna dikkat edilmelidir.

  Fıtratları ayrı, fikirleri farklı, zevkleri birbirine aykırı iki insanın kaynaşması ve dost olması düşünülemez. Onlar bir sebeple bedenleriyle zoraki beraber olsalar da kalpleriyle aynı sevgide, çizgide, zevkte ve hedefte buluşamazlar. Böyle bir yuva ancak idare ve sabır maharetiyle ayakta durabilir. Bu huzur değil, hazır bir azaptır. Bunun için baştan dikkat edilmelidir.

  İnsanın fıtratını ahlakı ortaya koyar. Ahlakı güzel olanın insanlık cevheri temiz ve güzeldir. Ahlak güzelliği de din ile ölçülür.

  Dini tanımayan ve ciddiye almayan erkek veya kadın manen hastadır. İlahi terbiyeyi bırakıp nefsinin keyfince giden, farklı fikir ve felsefelerden medet bekleyen kimse gerçek manada akıllı değildir. Böyle bir kimsenin zengin ve güzel olması, halk içinde itibarlı bir aileden gelmesi bizi aldatmamalıdır.

  Peygamber Efendimizin Eş Seçimi İle İlgili Hadisi

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur: Kadınla dört şey için evlenilir;

  1. Malı,
  2. soyu,
  3. güzelliği ve
  4. dini.

  Sen, dindar olanı seç ki hayır bulasın. (4)”

  Resulullah Efendimiz (s.a.v), diğer bir hadislerinde şu uyarıda bulunmuştur:
  ”Rahmine nutfenizi koyacağınız (ve kendisinden nesil bekleyeceğiniz) kadınları iyi seçin. Size denk olan kimselerle evlenin. Kızlarınızı da denkleri ile evlendirin.(5)”

  Bir kadın hem terbiyeli hem güzel hem soylu hem de zengin olursa bu çok güzeldir. Ancak hepsini bir arada bulmak zordur. Bu sıfatlar arasından bir tercih yapmak gerekirse, edepli kadını tercih etmelidir. Edebi olmayan kadının güzelliği, soyu ve zenginliği mutluluk değil, sıkıntı sebebidir. Tarih ve tecrübeler buna şahittir.

  Hadis aynı şekilde kadına da seçeceği kocada edep ve insanlık araması gerektiğini bildirmektedir.

  Dindarlık, sadece ibadetle oluşmaz. Dindar kimsenin imanı ve ibadetleri gibi insanlarla geçimi ve iş ahlakı da güzel olmalıdır.

  Din edepten ibarettir. Her ibadetin, işin ve makamın kendisine has bir edebi vardır. İnsan bu edepleri koruduğu ölçüde akıllıdır. Edebe uymayan kimse dengeyi koruyamaz. Dengesiz kimse gerçek bir dostluk yapamaz. Sevgi samimiyet ister. Kısaca Mevla’yı seven de Leyla’yı seven de sevgisinde samimi ve sadık olmalıdır.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – Kadın Ve Aile İlmihali

  4-Buhârî, Nikâh, 15; Müslim, Radâ, 53; Ebû Davud, Nikâh, 2; İbn Mâce, nr. 1858; İbn Hibbân, Sahîh nr. 4036. ; 5-İbn Mâce, Nikâh, 46; Hâkim, Müstedrek, 2/163; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, 7/133; Süyûtî, es-Sagîr, nr. 3268.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.