Erkeklerin Tesettürü

Erkeklerin Avret Yeri

Göbekle diz kapakları arasında kalan kısımdır. Müslüman bir erkek vücudunun bu kısımlarını başkasına gösteremediği gibi, başkasının da vücudunun göbekle diz kapağı arasında bulunan kısımlarına bakamaz.

Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki: «Erkeğin avret yeri, göbeğiyle dizleri arasıdır.»

Bir erkeğin avret yerine ancak eşi bakabilir. Yalnız gerekli hallerde doktor veya başka birisi de bakabilir. Zira dinimizde zaruri hallerde sakınca ortadan kalkar.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki: «Hanımın ve cariyen hariç, avret yerlerini herkesten gizle ve hiç kimseye gösterme.»

Başka insanların bulunduğu yerde mayo ile gezmek veya yıkanmak doğru mudur?

Yukarıdaki hadislerden açıkça anlaşılabileceği gibi erkeğin diz ile göbek arasını başkalarına göstermesi yasaklanmıştır. Mayo veya kısa şort giyenler sadece cinsel organlarını örtmekte, diz ile göbek arasında kalan diğer kısımlar açıkta kalmaktadır. Bu şekilde başkalarına görünmek dinimizce yasaktır.

Erkekler mesuliyetten kurtulmak için göbek ile diz kapakları arasında bulunan kısımları örtecek şekilde uzun bir şort giyip denize girebilirler. Yalnız günümüzdeki kadın ve erkeklerin karışık yıkandığı plajlara gitmenin kesinlikle haram olduğunu bilmek gerekir. Zira dinimizce kadınların sadece yüz ve elleri avret değildir. Hattâ bunların da avret olduğunu savunanlar vardır. Oysa plajlarda bırakın yüz ve eller, kadınların cinsel organlarını örten küçük bir örtü hariç, vücutlarının her tarafı açıktır.

Erkeklerin İpekli Elbise Giymeleri Haramdır

Kadınlar ruhi eksiklikleri olduğundan, bu nedenle de süs ve güzelliğe erkeklere nispeten muhtaç bulundukları için ipek elbise giyebilirler Fakat erkeklerin ipek elbise giymeleri haramdır. Yalnız uzatmaları ipek olan veya üzerinde dört parmak eninde ipek işlemeler, saçaklar bulunan kumaşlardan elbise giyebilirler. Bir de savaşta düşmana karşı azamet salmak ve zengin görünmek için ipekli elbise giyebilirler.
Erkeklerin ipek takke kullanmaları doğru değildir. Ancak bir erkek ağrıyan gözüne ipek mendil bağlayabilir. Bunda bir günâh yoktur. Erkek çocuklara da ipekli, altın sırmalı kumaşlar giydirmek mekruhtur.

Öğünmek için olmamak şartıyla ev için ipekli kumaşlarla süslemek, ibrişimden dokunmuş bir seccade üzerinde namaz kılmak, yine imam-ı A’zam’a göre yüzleri ipek kumaştan olan minderler üzerinde oturmak, ipek yataklar içinde yatmak câizdir.

ÖVÜNMEYE VESİLE OLAN GİYİM

«Yeryüzünde büyüklük taslayarak kibirli adımlarla sert sert yürüme. Çünkü adımların ne kadar sert ve heybetli olsa bile yer kabuğunu delmesine imkân yoktur; başını da ne kadar yükseklerde görsen Ulu dağlarla boy ölçülemezsin. Bütün bu kötülüklerin hepsi Allah’ın katında çirkin (ve ağır cezayı gerektiren yüz kızartıcı) hareketlerdir.(İsra sûresi, âyet: 37) »

«Adamın biri Peygambere (S.A.V.) gelerek dedi ki: «Ey Allah’ın elçisi! Ben süs ve güzelliğe düşkün bir kişiyim; gördüğün gibi kılık kıyafetim yerindedir; takat hiç kimsenin ayakkabı bağının benimkinden üstün olmasına dayanamam. Bu, kendini beğenmişlik midir?»

Peygamber (S.A.V.), adamın bu sorusuna söyle cevap verdi: «Hayır, kendini beğenmek, büyüklük taslamak (başkaları söyledi diye) hakikati kabul etmemek ve insanları küçümsemektir.» (Ebu Davud)

Bu âyet ve hadisten de açıkça anlaşılacağı gibi dinimizde büyüklük taslayarak, kendini beğenerek ve öğünme payı çıkarılarak yapılan her şey mekruhtur. Dinimiz bunları kötü alışkanlıklar olarak kabul eder ve bu hareketlere tevessül edenleri lânetlik şeytanın en yakın arkadaşları olmakla itham eder.

İşte bu yüzden başkalarına, karşı böbürlenmek maksadını güderek çok pahalı elbiseler giymek, mekruhtur, çirkin bir harekettir. Hele böylesine hareketler, israf ölçüsüne varacak derecede devam ederse harama dönüşür.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 -İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.