Erkek Eşini Dövebilir Mi

Peygamberimiz (S.A.V.) kadınları kastederek:«Allah’ın kullarını dövmeyin.» diye buyurduğu zaman, kadınlar bu sözden yüz almaya başladılar.Nitekim bu söz söylendikten bir müddet sonra Hz. Ömer (r.a.) Resûlullah’ın yanına gelerek:«Ey Allah’ın Resûlü! Kadınlar kocalarına büsbütün kafa tutmaya başladılar» diye şikâyette bulunur.

Bunun üzerine Peygamber (S.A.V.) erkeklere haklı yerlerde kadınlarını dövmeye izin verdi. Bu kere de kadınlar Peygamberin hanımlarına başvurarak kocalarından şikâyetçi olmağa başladılar. Günden güne şikâyetlerin sayısı kabarmağa yüz tuttu. Neticede

Peygamber (S.A.V.):«Muhammed âilesine bir çok kadın başvurarak kocalarından şikâyet etmektedirler. Hanımlarını dövenler şüphesiz ki sizin iyileriniz değildir» diye buyurdular. (1)

  • Şimdi bir soru ortaya çıkıyor. «Erkek karısını dövebilir mi?» Hemen cevap verelim:

İslâmiyette erkek âile reisidir, evin girdisinden çıktısından o sorumludur. O yüzden kendisine karşı baş kaldıran eşini dövebilir. Evlilik birliğini doğrudan doğruya veya dolaylı yollarla yıkmaya yeltenen bir kadın dövülmeyi hakketmiş demektir. Yine Allah emirlerinden birine yan çizen veya O’nun yasaklarına aldırış etmeyen kadın da dövülür. Çünkü daha bir çok yerde de söylediğimiz gibi; «Yaratana isyan olan yerde, yaratılmışlara itaat yoktur.»

Bu sıraladıklarımızın dışında erkek, eşini dövmek yetkisine sahip değildir.

Nitekim Peygamberimiz (S.A.V.):

«Hiç kimse eşini, kölesini döver gibi, dövmesin. Çünkü olabilir ki gün bitiminde onunla münâsebette bulunabilir» (2) diyerek kadınlarla iyi geçinmeyi öğütlemiştir.

Dinimiz insanoğlunun iyiliğini kendisine konu edindiği için, erkeğin eşini terbiye maksadıyla dövmesine göz yummuştur. Ama terbiye etmek, irşat etmek ölçüsünün ötesinde, acıtıcı, yaralayıcı, kan akıtıcı ve bir yeri incitici tarzda dövmeyi yasaklamıştır. Böylesine hareket eden erkeğe ceza verir.

Hafifçe dövmenin yer ve zamanı sınırlıdır. Kadının eşlik vazifesini yapmaktan çekinmesi, izinsiz olarak gezip tozması, kocasının malını israfa varan bir ölçüde insafsızca harcamacı gibi durumlardır, bunlar. Bu durumlarda da erkek karısını hafif de olsa hemen dövemez.

Daha önce başvurulması gereken tedbirler şunlardır: Önce nasihatte bulunacak, düştüğü hataları tatlılıkla söyleyecek, eğer dinlemezse sertçe ihtarda bulunacak, yine dinlemezse o zaman hafifçe dövebilir.

Şunu belirtmek yerinde olacaktır. Erkek eşini hafifçe dövmek sûretiyle yola getiremeyeceğini anlarsa, hafif de olsa dövmesi dinimizce doğru değildir. Çünkü kadını dövmekten maksat, onu yola getirmek ve terbiye etmektir. Bu maksat yerine gelmeyecekse, dövmek, tecavüzden başka bir mânâ taşımaz.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1) Mişkâtül-Mesâbih. c; 2. s: 104.—(2) Mişkâtü’l-Mesâbih, c: 2. s: 199.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.