Kuran Yurdu

En Çirkin Ve En Büyük Günahlar Hangileridir?

  Kitap Ve Sünnete Göre En Büyük Ve en Çirkin Günahlar  Tüm günahlar çirkindir ; ancak bazıları bazılarından daha iğrençtir.Zina da günahların en çirkinidir.Çünkü zina yatağı ifsat eder,nesli değiştirir.Hele kişinin komşusunun karısıyla zina etmesi daha da çirkin bir durumdur.

  Peygamber (s.a.v)’e günahların en büyüğü hangisidir diye sorulduğunda;

  Seni yarattığı halde Allah’a ortak koşma buyurdu.

  Peki ondan sonra en büyük günah hangisidir diye sorduğunda;

  Geçim sıkıntısından korkup da evladını öldürmen buyurdu

  Sonra hangisi dendiğinde;

  Komşunun karısıyla zina etmen buyurdu.

  Yine Peygamber (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde zina ile ilgli şöyle buyurmaktadır;

  Birinizin on kadınla zina etmesi,komşusunun karısıyla zina etmesinden daha hafiftir.Yine birinizin  on evi soyması komşunun evini soymasından daha hafiftir.

  Bu suçun bu kadar ağır olmasının sebebi Allah’a karşı günah işlemenin yanında komşuluk hukukunun da çiğnenmesidir.

  Günahların en çirkinlerinden biri de yaşlı kişinin zina etmesidir.

  Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  Allah zina eden yaşlı kişiye buğzeder.

  Çünkü şehevi arzular ölmüş ve baskın gelecek bir kuvvet de kalmamıştır.Tüm bunlara rağmen yaşlı kişi duygularını harekete geçirerek mübalağada bulunmuş ve günah konusunda inatçı davranmıştır.

  Kişinin altın takıp ipek giyerek inat etmesi de günah olan işlerdendir.Özellikle yaşlı kişinin altın yüzük takması basit ve çirkin fiillerdendir.

  Çirkin olan günahlardan bazıları da riya,takvalı gibi görünmektir.Sanki kişi bunu yaparken Allah (c.c) ihmal edip başkalarına ibadet ediyor gibi olmuş olur.

  Açık bir şekilde tefecilik yapmak da çirkin olan günahlardandır.Özellikle de zengin kişinin faizle uğraşması daha iğrençtir.

  Çirkin olan günahlardan biri de ,yaşlı birinin uzun süre hasta olmasına rağmen günahlarından tövbe etmemesi,hatalarından dolayı pişman olmaması,borcunu ödememesi ve ödenmesini de vasiyet etmemesidir.

  Bir diğer iğrenç günah da kişinin hırsızlıktan veya zulümden tövbe etmesine rağmen zulme engel olmaması,zekatını eksik vermesi,namazlarını kaza etmemesidir.

  En iğrenç günahlardan bir diğeri de,kişinin bir iş konusunda eşini boşayacağı hususunda yemin etmesi ve bu yeminini tutmayarak eşiyle yine beraber kalmasıdır.

  Dediğim hususlarda bir kıyas yaparsan günahların pek çok olduğunu görürsün.Bunların en çirkinleri gizli kalmaz.

  Çirkin fiillerde emredene karşı inat sürdürme unsuru vardır.Bunu yapan kişi lanetlenmeyi ve devamlı bir azabı hak eder.

  Ben içki içmeyi de bunlar arasında görüyorum.Çünkü içkide lezzet alınacak bir taraf yoktur.Ne tadında ne de kokusunda.İçki içildikten sonra onun acılığı hissedilir.Kişinin fıtratında olmayan bir şeyden lezzet almaya çalışması,ancak günah işlemede inat etmekle açıklanabilir.

  Allah’tan O’nun emirlerine muhalefet edecek işlere karşı bizi muhafaza etmesini,rızasına ulaşma yolunda bize yardımcı olmasını niyaz ederiz.Biz O’nun rızası için çalışır ve O’nun için mücadele ederiz.  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 154-156

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.