Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 9.Bölüm

  81- Allah’ın kitabına hürmet edin ve O’na karşı edepli olun.Allah’la sizin aranızdaki bağdır o.O’nun hakkında ‘yaratılmıştır’ demeyin.Allah ‘bu benim sözümdür’ diyor,siz ise ‘hayır’ diyorsunuz.Kim Allah’a karşı itiraz eder ve Kur’an-ı yaratılmış kabul ederse Allah’ı tanımamış olur ve bu Kur’an o kimseden uzaklaşır.

  Bu Kur’an,tilavet edilen,okunan,dinlenen,bakılan ve mushaflarda yazılı olan kitap Allah’ın sözüdür.İmam Şaffi ve Ahmed İbn Hanben (r.a);Kalem yaratılmıştır,onun yazdığı ise yaratılmamıştır,kalp yaratılmıştır,onun ezberinde olan ise yaratılmamıştır.

  82- Ey cemaat! Kur’an’dan;hakkında tartışarak değil amel ederek faydalanın.İtikat yalnızca bir kaç kelimedir,ameller ise çoktur.Ona iman edin,kalplerinizle doğrulayın,organlarınızla da uygulayın.Size yararı dokunacak şeylerle uğraşın,eksik ve işe yaramaz birtakım düşüncelere takılmayın.

  83- Efendimiz (s.a.v);’Ümmetim hakkında en çok endişe ettiğim şy,ağzı laf yapan münafıktır’ buyurmuştur.Ey alimler ve cahiller! Ey burada olan ve olmayan herkes.Allah’tan utanın ve kalplerinizle O’na yönelin.O’nun önünde alçalın,nefislerinizi kader balyozlarının altına koyarak onu nimetlere şükretmeye zorlayın.Ona itaat konusunda gündüzü geceye ulayın.Bunu başarabilirseniz Allah’ın ikram,izzet ve cenneti hem dünyada,hem de ahirette gelip sizi bulacaktır.

  84- Oğlum! Dünyada sevdiğin hiç bir şey bırakmamaya çalış.Bunu başarabilirsen nefsinle bir an olsun başbaşa bırakılmazsın.Unutursan sana hatırlatılır,dalgın düşersin uyandırılırsın.Artık Allah az bir süre için bile seni zatından başkasına baktırmaz.Bunu tadan bilir.Bu grup, insanlar içinde üç beş kişidir,insanlar yanında huzur bulmayı hiç kabullenmezler.

  85- Allah (c.c) derdi de,devasını da yaratmıştır.Günah derttir,defvası itaattir.Zulüm bir derttir,devası adalettir.Hata bir derttir, devası ise doğruyu yapmaktır.Allah’a karşı gelmek bir derttir,devası günahların sarhoşluğundan tevbe etmektir.Tevbenin başarılı olması,kişinin kalbini insanlardan uzaklaştırıp Allah’a yaklaştırmasına ve yükseltmesine,ruhunun gökyüzünde,evinin yeryüzünde olmasına bağlıdır.Kalben Allah’la birlikte olur,hükmüyle amel etme konusunda insanlar gibi yaparsın.

  86- Kalbinle dünya malına yönelmiş iken kendini zühd sahibiymiş gibi göstermenin ne yararı var? Allah’ın bütün canlıların kalbinden geçeni bildiğini bilmiyor musun? Sen hiç utanmıyorsun.Kalbinle başkası olduğu halde nasıl dilinle ‘Allah’a tevekkül ettim’ diyebiliyorsun

  87- Allah’ın senin günahlarına göz yumduğuna aldanma.Çünkü O’nun yakalayışı çok çetindir.Bu Allah’ı tanımaz alimlere de aldanma. Onların tüm bilgileri faydalarına değil,zararlarınadır.Onlar Allah’ın hükümlerini bilirler ama Allah’ı bilmezler.İnsanlara O’nun buyruklarını iletirler ama kendileri uymazlar.İnsanlara yasaklar koyarlar ama koydukları yasakları kendileri çiğnerler.İnsanları Allah’a çağırırlar ama kendileri kaçarlar.Günah ve suç işleyerek Allah’la cenk ederler.

  88- Oğlum! Sen Allah’ı gerçekten istemiyorsun.Allah hakkındaki iraden sağlam değil.Çünkü Allah’ı istediğini iddia edip başkasının peşinde koşup duran kimsenin davası geçersizdir.Dünyayı isteyenler çok,ahireti isteyenler ise azdır.

  89- Yazık sana! Yalan yere yemin ederek sermayeni boş yere harcıyorsun ve alacağında zarar ediyorsun.Senin azıcık aklın olsa bunun ziyanın ta kendisi olduğunu bilirdin.Tamamen yalan olduğunu bile bile ‘Allah’a yemin olsun ki bu şehirde böyle bir mal yok,kimsenin yanında bunun bir benzeri yok’,’Allah’a tevekkül ederim ki bu mal şu değerdedir,ve bana maliyeti de şudur’ diyorsun.Sonra yalan şahitlik ediyorsun ve ‘doğru söylüyorum diye Allah’a yemin ediyorsun.Yakında kör ve kötürüm olacaksın.

  90- Oğlum! Belki yarın veya daha sonra bu hayattan ayrılacak ve kabre gireceksin.Bu gaflet nedir? Kalpleriniz ne kadar da katı.Adeta kaya gibisiniz.Ben söylüyorum,başkaları söylüyor ama siz aynen yaşantınıza devam ediyorsunuz.Kur’an okunuyor,Resulüllah’ın (s.a.v) başından geçenler,önceki peygamberlerin görüp geçirdikleri anlatılıyor ama nafile! Hiç ibret almıyor ve sakınmıyorsunuz,amellerinizde hiç bir farklılaşma olmuyor.Her kim öğüt verilen bir yere gelir de öğüt almazsa,o kimse en hayırlı yerdeki en kötü insan demektir.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.