Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 8.Bölüm

  71- Senin dilin günahtan kaçıyor ama kalbin günahkar;dilin Allah’ı övüyor ama kalbin şikayet ediyor.Dışın teslim olmuş ama için tanımıyor Görünüşte Allah’ı birliyorsun ama içinden şirk koşuyorsun.Senin zühdün ve dindarlığın görünüşte kalıyor.İçin ise tuvaletin parlaklığı ve çöplüğün kapısındaki kilit gibi harap olmuş.Sen böyle devam edersen şeytan senin kalbine çadır kurar ve oraya yerleşir. İnanan kimse önce içini sonra dışını onarır,bir ev yapan kimse gibi.Önce evini için yapmak için için bir sürü harcama yapar, içerisinin yapımı bittikten sonra da kapıyı yapar.Bu da böyledir.

  Başlangıç,Allah ile ve onun rızasını kazanmakla olur.Sonra onun izniyle insanlara yönelirsin.İşe ahireti kazanmakla başalrsın,dünyadaki nasibini ondan sonra elde etmenin yollarına bakarsın

  72- Ey dünya ile oyalanıp duranlar ! Siz kalbinizle değil,dilinizle konuşuyorsunuz.Siz Allah’tan yüce kelamından,peygamberlerinden ve onlara gerçekten uyan haleflerinden yüz çevirmişsiniz.Siz,takdir edilmiş olanla ve Allah’ın kudretyle didişip duranlrsınız.Allah’ın vereceklerini bir yana bırakıp insanlardan gelecek maddi yararları yeterli gördünüz.Sizin Allah katında ve onun güzel kulları katında dinlenip itibar görecek herhangi bir sözünüz de yoktur.(Sözünüzün Allah ve güzel kulları tarafından dinlenmesini istiyorsanız) tevbe edin ve tevbenizde samimi olup sebat gösterin.

  73- Ey cemaat! Siz uymayı bilin ki başkaları da size uysun,siz hizmet etmeyi bilin ki başkaları da size hizmet etsin.Kaza ve kadere uyun ve onun emrinde çalışın ki başkaları da size boyun eğsin.’Ne ekersen onu biçersin’;’Siz nasılsanız öyle yöneltilirsiniz’;’Amelleriniz sizin işçilerinizdir’ sözleri kulaklarınıza hiç çalınmadı mı?

  Allah (c.c) kullarına haksızlık yapıp da az günaha çok ceza verecek değildir.Sağlam düşünceli bir kimse O’nun hakkında bozuk (fasit) demez,doğru sözlü de yalancı demez.

  74- Yazık sana! Dünyadaki yaşantınla ahiretini nasıl da berbat ediyorsun. Nefsine,hevana,şeytanına ve insanlara itaat ederek takvanı nasıl da berhana ediyorsun.Bimez misin ki Allah takva takva sahiplerinin koruyucusu ve yardımcısıdır,başlarınıza gelecek belaları savar ve onlara zatı hakkında bilgi ve irfan verir.

  75- Ey münafık kafalılar! Nifakınızdan vazgeçiniz ve bu kaçışa artık bir son veriniz.Şeytanın size gülmesine ve sizin bu durumunuzdan şifa bulmasına nasıl müsade ediyorsunuz? Namaz kıldığınızda veya oruç tuttuğunuzda bunu Allah için değil,insanlar için yapıyorsunuz. Sadakanız,zekatınız ve haccınız da doğrusu çok farklı değil.Siz çalışıyor ve yorgun düşüyorsunuz.Hatanızdan dönmez,tevbe edip özür dilemezseniz yakında sıcak ateşe gireceksiniz.Sizin,bid’atların peşine düşmeden uymanız gerekiyor.Salih geçmişlerinizin yoluna girmelisiniz.

  76- Yazık sana! Kur’an-ı ezberliyorsun,ama onunla amel etmiyorsun.Resulüllah’ın (s.a.v) sünnetini ezberliyorsun,onunla da amel etmiyorsun.Niçin böyle yapıyorsun? İnsanlara emrediyorsun başta sen yapmıyorsun,insanlara yasaklar koyuyorsun,o yasakları başta sen takmıyorsun.Allah (c.c):’yapmadığınız şeyleri söylemeniz Allah’ın kızdığı çok büyük bir şeydir (Saff’2)’ buyuruyor.Niye hem söylüyor hem de aykırı davranıyorsunuz.Siz haya etmiyorsunuz.Neden iman etmediğiniz halde iman ettiğinizi iddia ediyorsunuz? İman sahibi, sıkıntılara karşı dimdik ayakta durandır.İman sahibi,sahip olduğu dünya malını cömertçe dağıtandır.İman sahibi,Allah rızası için cömert olur.Hevasına uyan ise şeytanı razı etmek ve nefsin isteklerini karşılamak için harcama yapar.

  77- İman süslenip,püslenmekle,güzel şeyler düşlemekle olacak iş değildir.Aksine kalpte bir ağırlıktır,amel onu doğrular ve o doğrultuda işler ortaya koyar.

  78- Siz hem sağlıklı hem hastasınız,hem zengin hem fakirsiniz,hem ölü hem dirisiniz,hem var hem yoksunuz.Allah’tan kaçışınız ve yüz çevirmeniz ne zamana kadar sürecek? Ne zamana kadar dünyayı mamur,ahireti harap etmeye devame deceksiniz? Her birinizin yalnızca bir kalbi var.Onunla nasıl olur da hem dünyayı hem ahireti sevebilirsiniz? Bir kalpte hem Yaratıcı,hem yaratılan nasıl bulunur? Bir anda, tek bir kalpte bu nasıl mümkün olur?Bu olsa olsa bir yalandır.Hz Muhammed (s.a.v):’Yalan imanın karşı köşesindedir’ buyuruyor. Küpün içinde ne varsa dışarı o sızar.Amellerin senin hangi inanışa sahip olduğunu gösteren birer işarettir.Dışın içini gösterir.

  79- Oğlum! Ömrünü hiç amel etmediğin ilim yazıp ezberlemekle heba ettin.Bunun sana ne faydası var? Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:Allah (c.c) kıyamet gününde peygamberlere ve alimlere ‘Siz insanların çobanlarıydınız.Güttüğünüz bu insanlar hakkında ne yaptınız?’ der,hükümdar ve zenginlerede ‘Siz benim hazinelerimin bekçileriydiniz,fakirleri gözetip,yetimleri yetiştirdiniz mi,sizin üzerinize farz kıldığım hakkımı mallarınızdan çıkarttınız mı? der.

  80- Gönül genişliği ve kalp temizliği istiyorsan insanların söylediklerine kulak asma,sözlerine aldırma.Bilmez misin ki onlar Yaratıcılarından bile hoşnut değiller,senden hoşnut olurlar mı? Bilmez misin ki onlar düşünmezler,görmez ve inanmazlar,aksine yalanlar,doğrulamazlar.Allah’tan başka hiçbir şeyi düşünmeyen, başkasını duymayan ve görmeyen topluluğun peşine düş.Allah’ın rızasını elde etmek için insanlardan gördüğün sıkıntılara göğüs ger.Seni imtihan ettiği her türden belaya tahammül et.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.