Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 7.Bölüm

  61- Ey cemaat! Allah’a ve insanlara karşı büyüklenmeyi bırakın.Haddinizi bilip alçakgönüllü olun.Başlangıcınız değersiz bir sudan meydana gelen pis bir nutfedir.Sonunuz da bir köşeye atılmış bir cifedir.Tamahkarlığı tarafından idare edilen,arzuları tarafından avlanan, nefsine uyarak sultanların ayağına gidip kısmetinde olmayan bir şey dilenen ya da kendini alçaltarak kısmetinde zaten var olan bir şeyi talep eden kimselerden olmayın.Hz Muhammed (s.a.v):Allah’ın kuluna verdiği en büyük ceza kulun nasibinde olmayan şeyi aramasıdır buyurmuştur.

  62- A kendine takdir edileni bilmez,kaderi tanımaz kimse! Yazık sana.Dünyada yaşayanların,nasibinde olmayan şeyi sana verebileceğini mi sanıyorsun? Bu düşünce senin kalbine,kafana yerleşmiş olan şeytanın vesvesesinden başka bir şey değildir.Sen Allah’ın değil,nefsinin,arzularının,şeytanın ve paranın kulusun.

  63- İnsanların elinden dünyayı almaya çalışan kimse dini bir incire satana,kalıcı olanı bırakıp faniyi alana benzer.Hiç kuşkusuz onun eline ne o,ne de öteki geçmeyecek.

  64- Ey cemaat! Sebepleri ve dünyevi ilgileri içinizden büsbütün atamıyorsanız hiç olmazsa bir bölümünü çıkarıp atın.Efendimiz (s.a.v): Dünya kaygılarından gücünüz yettiği ölçüde kurtulun buyurmuştur.

  65- Kalbin ameli olmadan diline doladığın dini bilgiler seni Allah’a bir adım bile yaklaştırmaz.Bu yol kalbin yoludur,yakınlık da sırrın yakınlığıdır.Amel ise organlarla dinin sınırlarını korumak ve Allah’a ve kullarına karşı alçak gönüllü davranmak şartıyla manaların amelidir Kendine bir ağırlık veren kimsenin hiç bir ağırlığı yoktur.amellerini insanlara göstere gösteren yapanın da ameli yoktur.Amel,halvette (yalnız iken) olur ve insanların gözü önünde yerine getirilmesi gereken farz amelleri dışında hiçbir amel göz önünde olmaz.

  66- Ey cemaat! Sabırlı olunuz.Çünkü dünya büsbütün sıkıntı ve musibetlerle doludur.Nadir olan,bunun dışındaki bir şeydir.Her nimet beraberinde bir musibet getirir.Hüzünsüz bir neşe ve darlıksız bir bolluk olmaz.

  67- Ey cemaat! O sizin ne şekilde davranacağınızı görmek için sizin üzerinizde tasarruflarda bulunur.Sebat mı göstereceksiniz,yoksa yenilgiyi kabul mu edeceksiniz? Tasdik mi edeceksiniz,yoksa yalanlayacak mısınız görmek ister.Kaderine rıza göstermeyene arkadaş olunmaz,kazaya rıza göstermeyene razı olunmaz.Vermeyene verilmez.Belini eğmeyenin sırtına binilmez.

  68- Riyakarın giysisi temiz,kalbi pistir.Mübahlara rağbeti yoktur,çalışıp kazanmaktan üşenir,dinini satarak geçinir ve genel olarak çekinceli bir duruşu da yoktur.Apaçık haram olan şeyleri yer içer,durumunu insanların genelinden saklar ama özel arkadaşlarından saklamaz.Onun bütün zühd ve ibadeti dışındadır.Dört başı mamur bir görüntüsüv ardır ama içi harabeye dönmüştür.

  69- Yazık sana! İnsan Allah’a kalıbıyla değil,kalbiyle ibadet eder.Bütün bu şeylerin bağlantısı kalple,sırla ve mana iledir.İçinde bulunduğun giysileri çıkarıp at ki sana Hak’tan hiç eksilmeyecek bir giysi alayım.Sen soyun da seni Rabb’in giydirsin.Allah’ın hakları hususunda sergilemiş olduğun gevşeklik elbisesini çıkart.İnsanlar içinde giyindiğin şirk elbisesini çıkartıp at üzerinden.Şehvet,üşengeçlik,kendini beğenme,nifak (içi,dışı başka olmak),insanlar içinde makbul olma ve onların teveccühünü kazanma ve onlardan gelecek maddi yarar elbisesini de çıkart.Dünya elbiseni çıkart da ahiret elbisesine bürün.Güç ve kuvvetinden ve varlığından kendini soyutla ve güçsüz, kuvvetsiz bir halde bütün sebepleri ve Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmayı bir yana koyarak kendini Hakk’ın huzuruna at.

  70- Her kim insanları tevhid eliyle,dünyayı zühd eliyle,Rabbinin dışındakileri de rağbet (yüz çevirme) eliyle yok ederse kendini büsbütün düzeltmiş ve kurtuluşa ermiş,dünyanın ve ahiretin iyiliklerini de elde etmiş olur.Ölmeden önce,nefis ve hevalarını ve şeytanlarınızı öldürün.Genel ölümden önce özel ölümle tanışın.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.