Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 6.Bölüm

  51- Alah’a kulluk nerede? Kulluğun hakkını vererek yerine getir ve diğer bütün işlerinde yetecek miktarla kanaat et.Sen efendisinden kaçmış bir kölesin.O’na dön,emrini yerine getirip yasaklarından uzak durarak,yazgısına sabredip şikayet etmeyerek O’nun önünde eğil. Efendine kulluğun layıkıyla olup herşeyin yeter miktarı Hakk’tans ana gelince Allah (c.c):’Allah kuluna kafi değil midir (1) ‘buyurur. Senin O’na kulluğun sağlam olunca seni sever,kalbinde onun sevgisi güçlenir ve hiç uğraşmadan ve başkalarıyla beraberlik istemeden seni kendine yaklaştırır.Böylece bütün hallerinde ondan hoşnut olursun.Artık bütün genişliğine rağmen yeryüzünü sana dar etse,kapıları teker teker yüzüne kapasa ona kızıp da başkasının kapısına gitmez,başkasının yemeğini yemez,Musa (a.s)’ın kervanına katılırsın.Şöyle ki Allah (c.c) onun hakkında ‘Süt anneleri ona önceden haram kılmıştık (2)’ buyuruyor.Rabbiniz herşeyi görür,her yerde hazırdır.

  52- Yazık be sana! Aallah’ı tanıyor,sonra dönüp inkar ediyorsun.Ona yüz çevirme.Aksi takdirde bütün hayırlardan yoksun kalırsın.Daima O’nunla beraber ol ve O’nsuzluğa katlanma.Bilmez misin ki sabredenbaşarır.Bu gaflet,bu acelecilik nedir? Allah (c.c) ‘Ey iman edenler! SAbredin,sebat gösterin,hazırlıklı ve uyanık bulunun ve Allah’tan korkun ki başarıya erişebilesiniz (3)’ buyurmuştur.Sabır hakkında Kur’an da pek çok ayet vardır.Bu ayetlerde sabrın güzelliğinden,sabredenlerin alacağı mükafattan ve her iki cihan da rahat edecekelrinden söz edilir.Sabırdan ayrılmayın,her iki cihanda iyilik görürsünüz,vesselam.

  53- Kabirleri ziyaret edin,salih kimselere gidip gelin,hayır işleri işleyin.Bu dediklerimi yaaprsanız işleriniz yoluna girer.Öğüt verildiğinde ders almayan,dinlediği tavsiyelere kulak asmayan kimseler gibi olmayın.Dininiz dört şey yüzünden gider;

  • Bildiklerinizi hayata geçirmezseniz
  • Hakkında bilginiz olmayan işler yaparsanız
  • Bilmediklerinizi öğrenmez,cahil kalırsanız
  • İnsanların,bilmedikleri şeyleri öğrenmelerine engel olur,ayaklarına taş koyarsanız

  54- Ey cemaat! Zikir meclislerine tedavi için değil,rahatlama amacıyla geliyorsunuz.Vaizin vaazını bırakıp hatalarını belliyor,onunla alay ediyor,gülüp eğleniyorsunuz.Siz Allah’a karşı başınızı tehlikeye atıyorsunuz.Vazgeçin bundan,Allah’ın düşmanlarına benzemeyin.Dinlediklerinizden istifade etmeye bakın

  55- Sanki hiç ölmeyecek,kıyamet gününde haşredilmeyecek ve Hakk’ın huzurunda hesaba çekilmeyecek,sırat köprüsünden hiç geçmeeycek gibi gaflet içinde yüzüyorsunuz.Müslüman ve iman sahibi olduğunu iddia eden sizlerin durumu işte budur.

  Şayet Kur’an’a ve bildiğinizle amel etmezseniz ikiside sizin aleyhinize birer delil olur.Alimlerin yanına gelip siz söylediklerini kabul etmediğinizde onların meclislerinde bulunmanız da sizin aleyhinize bir delil olur.Bunun,kıyamet gününde Hz Peygamberle (s.a.v) karşılaşıp söylediklerini kabul etmemek kadar vebali vardır.O gün,Allah’ın celali ve azametinin korkusu,bütün insanları sarar.

  Dünyada hükümran olanlar teker teker yok olup gider.O’nun mülkü ise bakidir.Kıyamet gününde herkes O’na döner.Allah dostlarının mülkleri,izzet ve zenginlikleri ve Allah’ın onlara olan ikramı da o gün meydana çıkar.Kafirlerle mücadele edenlerin yiğitliği karşı karşıya geldiklerinde gösterdikleri sebat iledir,salihlerin yiğitliği nefislerine,şeytana ve insan şeytanları olan kötü arkadaşlara karşı durabilmekle,havvassın (Allah’ın seçkin kullarının) yiğitliği ise dünyaya,ahirete ve Allah dışında hiçbir şeye değer vermemektedir.

  56- Dindar kimselerle hemhal olur,onları seversen elin zengin olur,gönlün nifaktan kaçar.Münafıklar ise amelsiz riyakarlardır.Allah ancak senden kendi rızası için yaptığın amelleri kabul eder.Amellerinin dış görünüşünü değil,hakikatını kabul eder.Nefsin,şeytanın ve dünyanın hoşlanmayacağı amelleri kabul eder.Amel et vr ihlaslı ol.İşlediğin amele de hiç bakma.Allah,insanlar için değil,ancak kendi rızası için yaptığın amelleri kabul eder.

  57- Yazık sana! İnsanlar için amel işliyorsun ve Allah’ın onu kabul etmesini bekliyorsun.Bu beklenti,boşu boşuna bir hevestir. Oburluğu, şişmanlığı ve aşırı sevinci terket.Neşeyi azalt,hüznü artır.Çünkü sen hüzün yurdundasın,zindandasın. Peygamberimiz (s.a.v) daima düşünür,az sevinir,çok üzülür,az gülerdi.Gülüşü de sahabelerin kalplerini okşamak için küçük bir tebessümden ibaretti.

  58- Yazık sana! Kalbini dünya için harcıyorsun.Halbu ki Allah dünyadan vereceği kısmeti çoktan belirlemiştir.Kısmetin sana geleceği zaman da Allah katında bellidir.Talet et veya etme,her gün sana yeni rızıklar gelir.Hırsın seni Allah katındada,insanlar katındada rezil ediyor.İmanın eksikse rızık peşinde koşarsın,yeterli ise oturur,aramaya ihtiyaç duymazsın,imanın olgunlaşmamışsa uyur,düşünmeye bile gerek duymazsın.

  59- İman sahib,güler yüzü ile hüznünü saklar,dışı kazanç uğruna çalışır durur,içi ise Rabbi ile birlikte sükünet içindedir,dışı ailesi için,içi ise Rabbi içindir.Sırrını ne ailesine,ne çocuğuna,ne komşusuna,ne de insanlardan herhangi birine açmaz.

  60- Yanımda dur,sözümü dinle ve şu üç günlük hayatın bitip,ölmeden önce benden duyduklarınla amel et.İşin esası Allah korkusudur. Ondan korkmuyorsan dünyada da,ahirette de güvende değilsin.Allah’tan korkmak ilmin ta kendisidir.Bundan dolayı Allah (c.c):’Allah’tan ancak ilim sahipleri korkar (4)’ buyuruyor.Allah’tan ancak ilmiyle amel eden alimler korkar.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani (1-Kasas’12);(2-Al’i İmran’200);(3-Zümer’36);(4-Fatır’28)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.