Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 5.Bölüm

  41- Oğlum! Alemde sadece Yüce Yaratıcı vardır.Sen,Yaratıcı’nın yanında olursan onun kulu olursun,halkın yanında olursan onların kulu olursun.Kalbinle çölleri,sahraları aşmadıkça ve sırrınla bütün herşeyden ayrılmadıkça sana söylenecek bir söz yoktur.Bilmes misin ki Hakk’ı arayan kimse herşeyden kopup ayrılır.O,yaratılan herşeyin Allah ile arasında bir perde olduğunun farkındadır.Neyin yanında durursa,o Allah’a perde olur

  42- Dinin koyduğu sınırlara ve Allah’ın rızasına uygun olmak şartıyla insanlarla güzelce geçinmek iyidir ve bereketi çoktur.Dinin sınırlarından birinin delindiği ve Allah’ın rızasına ters olan bir konuda insanlarla iyi geçinmek ise hoş değildir ve böyle insanın bir değeri yoktur

  43- Oğlum! Dua ağını at ve Allah’ın rızasına dön.Kalbin itiraz edip dururken dilinle dua etme.Kıyamet gününde insan dünyada iken yaptığı hayır ve şer işleri hatırlayacaktır.Orada pişmanlığın da,yaptıklarını hatırlamanın da bir faydası yoktur.Önemli olan,yapılması gereken şeyi ölmede önce,daha şimdiden hatırlamaktır.Hasat mevsiminde ekin ekmeyi ve tohum saçmayı düşünmek neye yarar.

  Hz Peygamber (sav) ‘Dünya ahiretin tarlasıdır’ buyurmuştur.Her kim iyilik ekerse,diğer insanların imrenerek bakacağı mükafatlar biçer.Kim de kötülük ekerse pişmanlık biçer.Sana ölüm gelince uyanırsın ama,o zaman uyanmanın bir anlamı yotkur.Allah’ım bizi senden gafil olan ve seni bilmeyenlerin uykusundan uyandır.Amin.

  44- Kötülerle beraber olmans eni iyiler hakkında kötü düşünmeye sevk eder.Kuranın ve sünnetin gölgesind yürü ve kendini kurtulmuş bil

  45- Ey cemaat! Allah’tan layıkıyla haya edin.Vaktinizi gaflet içinde geçirmeyin.Yiyemeyeceğiniz malları toplamakla uğraşıyor, ulaşamayacağınız hedefleri düşleyip duruyor ve oturamayacağınız evler yapıyorsunuz.Bütün bunlar sizi Rabb’inizden alıkoyuyor.

  46- Şunda şüphe yok ki;Her çeşit hayır Allah katında,her çeşit şer de başkalarının yanındadır.Hayır Allah’a yönelmekte,şer ise Allah’a sırtını dönmektedir.

  47- Ey cemaat! Ne artırma ve eksiltme,ne de ilerleme,gerileme isteyin.Çünkü kader hepinizi teker teker kuşatmıştır.Hepinizin bir defteri vardır ve o defterde kendine ait bütün tarihler yazılıdır.Hz Peygamber (s.a.v):’Rabbiniz yaratma,rızık verme ve ecel işlerini sonlandırdı. Kalem,olacak bütün işleri kayda geçirerek kurudu’ buyurmuştur.Allah bütün işlerini bitirmiş,hükmünü ezelden vermiştir.Fakat hüküm gelmiş ve emirler,yasaklar ve bağlayıcı iradeler onun üzerini örtmüştür.Bundan doalyı hiç kimsenin’Bunlar önceden yazılmış idi,bu benim kaderim,ne yapabilirim?’ gibi bahaneler ileri sürerek hükme karşı gelme hakkı yoktur.Bunun yerine ‘O (c.c),yaptığından sorguya çekilmez,insanlar ise sorguya çekilecektir’demelidir.

  48- Ey cemaat! Zahir hükümleriyle (dinin emirleriyle) amele din,siyahı beyazın üzerine işleyin ki,bu sizi emirlerin hakikatı ile amel etmeye sevketsin.Zahir hükümleriyle amel edersen,hakikatı kavrayabilirsin.Bu hakikatı ilk kavrayacak olan sırrındır,(sırrın bunu kalbine),kalbin nefsine,nefsin diline,dilin de insanlara yazdırır.Bu hakikat,faydalanabilmeleri için insanlara iletir.Hakk’a uyar,onu seversen ne mutlu sana!

  49- Yazık sana! Allah’ı sevdiğini iddia ediyorsun.Bilmezmisin ki sevginin şartları vardır.Onu sevmenin şartları kendin ve başkaları hakkında tasarruflarından hoşnut olman,O’ndan başkasıyla huzur bulamaman,O’na yaklaşıp,O’ndan kaçmamandır.Allah sevgisi bir kulun kalbine yerleşince O’na yakınlık duyar ve kendini O’ndan alıkoyan herşeyden kaçar.

  50- Vazgeç bu yalancı davadan.Bu iş yalan,dolanla,yapmacık davranışlarla,münafıklıkla ve kuru kuruya istemekle olmaz.Tevbe et ve tevbende sebat kıl.Önemli olan tevbe etmek değil,tevbede sebatlı olmaktır.Önemli olan fidan ekmek değil,o fidanın kök salması,dallanıp, budaklanması,meyve vermesidir.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.