Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 44.Bölüm

  Geylani Hz Nasihatleri  400-) Nefsinin dili yoktur ama cinlerden olan şeytanlar nefsinin içine düşürür.Sana ancak insanlardan olan şeytanların gücü yeter.Nefsin boş işleri arzuladığında maddeyi korursan ve nefsini haramdan ve şüpheli şeylerden uzak tutarsan nefsinin ateşi söner.Faydalandığın mubahları azaltırsan uğraştığı bazı boş şeyler erir gider.Arzuları kökünden sökülür.Nefsinde havf ve reca (korku ve ümit) ağaçları biter.İçinin karanlığı aydınlanır.Nefsin o aydınlığa yönelir ve o zaman nefsine ‘Ey huzura kavuşmuş nefis! Sen Rabb’inden,Rabb’inde senden razı olarak Rabbine dön’ nidası gelir.Avama öleceği zaman şöyle nida edilir:’Hiç kuşkusuz onlar bizim katımızda seçilmiş iyilerdendir’

  401-) Dışınızın Allah’ın birliğine şahit ettiğini,içinizin ise bunun tersine davrandığını görüyorum.Yüzlerinizin Kabe’ye,kalplerinizin ise paraya dönük olduğunu görüyorum.Korkan kimse yoluna hiç duraklamadan devam eder.Sizde korku nerede ?

  402-) Allah’ın emirleri senin üzerinde bir borştur.Kudretinle birlikte seçersen zulmetmiş,terk edersen nankörlük etmiş olursun.Dünyadan ihtiyaç duyduğun kadarını al.Eğlenmek ve mal biriktirmek için uğraşma.

  403-) Hepiniz birbirinize hizmet ediyorsunuz.Peki Allah’a kim hizmet edecek? Hepiniz onun yarattığı kimselersiniz.Ey ölü,ey toprak! Pek yakında toprak olacaksın.Sonra kabrin çiğnenecek.Topraktan yine toprağa gideceksin,beşikten mezara gireceksin.Sen sebebin durumu hakkında hiçbir şey bilmiyorsun.Sen sağırsın,delisin,akılsızın birisin.

  Ölüm seni uyandırmadan önce sen kendin uyan

  404-) Kalk ve elini elinin üzerine koy (burada memleketin üstadına işaret ediyordu) da bu harap olmuş dünya yurdundan kaçıp Allah’a koşalım.Oğlundan sana ne ! Yaptığın işleri de Allah için yap.Pek yakında Allah’a döndürüleceksin ve sana yaptığın işleri soracak.Allah seni,Zatını tevhid etmen için yarattı.Seni ne dünya,ne de ahiret için yarattı.Dünya seni ne doyurur,ne de suya kandırır.Dünya aldatıcıdır,hilecidir.Senin musibetin nefsfin için bir varlık görmendir.Dünyanın yüzüne bakman nefsin için düşünmen ve dünyayı nefsine vezir yapman demektir.Mümin arkasını dönüp kaçan değil,sonunun ne olacağını düşünen kimsedir.

  405-) ‘Onlar sağır,dilsiz ve kördürler’.Sizin başınızda kulağınız var ama kulaklarınızı kaybetmişsiniz.

  Ey cehennem odunları ! Ey avam !

  Siz heves peşindesiniz,boş davadasınız.’Dikkat edin ! Bütün işler (döner dolaşır) Allah’a varır’..

  406-) Allah’tan başkasıyla meşgul olmak yorgunluktur,nefisle meşgul olmak masiyettir,insanlarla uğraşmak ise Hakk’ın hapısından ayrılmaktır.

  407-) Dışını insanlara,kalbini ahirete ayır.Sırrını da dünya ve ahiretten çıkartarak Allah’la beraber tut

  408-) Halk üç türlüdür;Şeytan ve melekler.Melekler bütünüyle iyilik sahibidir.Şeytan bütünüyle kötülük sahibidir.İnsan ise iyilik ve kötülüğün karışımıdır.İyilik baskın ise Hükümdar’a ulaşır,kötülük baskın ise şeytanlara ulaşır.

  409-) Ey cemaat!

  İslam ağlıyor ve eli başında yardım istiyor,o günahkarlardan,fasıklardan,bid’at ve dalalet sahiplerinden,zalimlerden,yalancılık giysisini kuşananlardan, içlerinde olmayan şeyi iddia edenlerden kurtulmak için yardım istiyor.Senden öncekilere ve sininle birlikte olanlara emrederken,yasaklardan yerken ve içerken bir bak.Onlar hiç olmamış gibiler.Kalbin ne kadar katı.Köpek sahibine avında,ekininde ve besi hayvanlarında yardım eder,onları bekler.Sahibini gördüğü zaman onun yanına sokulur.Bunca iyiliğe rağmen,sahibi ona akşam yemeğinde bir lokma veya birkaç lokmacık verir,az bir şey yedirir.Sen ise Allah’ın nimetlerini doyasıya yiyorsun ama onun istediğini vermiyorsun,hakkını ödemiyorsun,emirlerine karşı geliyorsun,sınırlarını korumuyorsun.

  410-) Oğlum !

  Fakirliğe,sabra ve selamete hiçbir şeyi denk tutma.Fakirliğinde ihtiyacını Allah’a arz et.Çünkü zengin azar ve Rabbini unutur.Dünya hayatını tercih eder,hevasını Allah’ın emrine tercih eder.Nefsini ve doğasını Allah’ın emirlerinden üstün tutar.Yiyip içmeyi oruç tutmaya tercih et.Helali bırakıp haramı alır.Gafleti uyanıklığa,günahı da tövbe etmeye tercih et..

  411-) Mümin dünyada da ahirette de hükümdardır.Allah’a itaat eder,isyanını terk eder.Yalnızken ve insanlar arasında Allah’ı tevhid eder.Dünyaya buğzeder,onu boşamıştır.Dünya ise onun arkasından ‘Oğlum ! Yiyeceğini ve içeceğini al’ diye koşar.O ise ‘ahiret kapısına varıncaya kadar yemem.Anneciğim,belki ozehirlidir’

  Bir kabristanda otur ve ölülere

  Ne ile karşılatınız,sonunuz ne oldu? A

  ileniz,çocuklarınız,evleriniz,mallarınız,gençliğiniz,güç ve kuvvetiniz,emir ve yasaklar,alış verişler,sevilen şeyler,arzular nerede?’ diye seslen.

  Onlar sana sanki şöyle derler;

  Geride bıraktığımız şeylere çok pişman olduk,ahirete gönderdiğimiz şeylere sevindik’

  Yanında arkadaşın olmayıp,kabristanda da kimsecikler bulunmadığı zaman böyle yap.Akıllı olun.Hepiniz pek yakında öleceksiniz..

  413-) İnsanlarla arkadaşlık etmek ve beraber olmanın anlamı;Allah’la beraber olduktan sonra insanlara nasihat etmek ve onlara iyiliği istemektir.Sen, Allah ile birlikte olduktan sonra halk ile beraber olursan halk ile değil,hep Allah ile berabersin demektir.

  414-) ‘Hiç kuşkusuz nefis kötülüğü emreder’.Nereden yediğine hiç aldırış etmez.Kocasına ‘çal,çırp ama beni doyur’ diyen kötü karı gibidir.Haramla helali birbirinden ayırmaz.Bundan dolayı Hz Muhammed (s.a.v):’Eli toprak olasıca! Sen dindar olanını seç’ buyurmuştur (eş seçiminde)  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:385….403

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.