Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 43.Bölüm

  Abdülkadir Geylani’den Nasihatlar  • Ey gerçeğe sırtını dönen !
  • Ey dinden haberi olmayan ! 
  • Ey dünya ile,nefsiyle ve doğasıyla hemhal olan
  • Ey insanlara kulluk edip Hakk’ı unutan ! 

  Senin Allah’la yüzleşmen gerek.Allah’la şimdi yüzleş,insanları ve nefsini bir yana bırak.O zaman Allah’tan yana emin olursun.Onu anmaktan başkası boştur.Ondan başkasıyla yapılan her tür muamele ziyandadır.Dünyanın isteklisi çoktur.Ahiretin isteklisi ise azdır.Hakk’ın isteklisi ise azın da azıdır.Sen gece gündüz dünya işleriyle oyalanıyorsun.Halbuki dünya seni kullanır,işi bitince de keser atar..

  385-) Namaz,başkalarından ayrılıp Allah’la bağ kurmaktır.Bir cisim aynı anda iki yerde bulunamaz.Bundan dolayı Allah’la bağ kurmak ancak insanlardan ayrıldıktan sonra,söz konusu olabilir.Bu bahsettiğim,Allah dostlarının namazıdır.

  386-) Allah’ım bize sabır ve ve bizi affet İnsanlardan bir şey elde etmek için,huzurlarında bekler.Onlara itibar gösterirsen Allah sana buğz eder.’Kim bir zengine elindeki malı için eğilir,yaltaklık ederse dinin üçte ikisi (3/2) gider’.

  Ey nefisten,şeytandan ve kalpten gelen hatıraları ayırt edemeyenler

  Şeytanın günah işlemek,hata etmek,aslını inkar etmek ve diğer konularda isyan etmek yolunda ilhamıyla,meleğin kulluk etmek ve güzel işler işlemek yolundaki ilhamını nasıl birbirinden seçeceksiniz ?

  Ey cemaat

  Siz peygamber olma fırsatını kaçırdınız ama veli olma fırsatını henüz kaçırmış değilsiniz.Hükümdarın varlıkla sohbet benzerliği yoktur.Sanki körsün,görmüyorsun, sanki suya kanıksın,içmiyorsun.Sanki ölüsün,hiç hareket etmiyorsun.Hakikatı görmekten perdeli olduğunu bilmeyen perdelilere yazıklar olsun. Ne bir iyilik yapıyorsun,ne de iyilik yapacaklara destek veriyorsun.Sen kötüsün,dünyayı seviyorsun,ahiretle işin yok.Görüneni seviyorsun,görünmeyenle işin yok.Senin sahip olduğuna velayet,zenginliğin ve arkadaşların sana fayda etmez.Pek yakında ölecek ve zillete düşeceksin.’Her kim izzet (yücelik) istiyorsa,izzat baştan sona Allah’a aittir’,sıddıklara ve veli kullarına aittir.

  389-) Dünya bir deniz,din bir gemidir.Allah’ın lütfu ise kaptandır.Dine uymayıp yan çizenler,dünya denizinde er geç boğulacaktır.Kim de din gemisine bimer ve orada kalırsa kaptan onu korur ve gemiyi içindekilerle birlikte sahibine teslim eder.Dünyayı terk edip ilimle uğraşan ve sıkıntılara sabr edenler de işte böyle dinin sevgilisi olurlar

  390-) Oğlum !

  Sabaha çıktığın vakit nefsinle o günün akşamı hakkında konuşma.Akşamladığın vakit de nefsinle bir sonraki sabah hakkında konuşma.Dün içindekilerle birlikte çekip gitti.Artık ya senin lehinde ya da aleyhinde bir şahittir.Yarına ise çıkıp çıkamayacağını bilmiyorsun.Sen içinde bulunduğun günün oğlusun.Ne kadar gaflet içindesin ! Gafil olduğunun alameti gafillerle düşüp kalkmandır

  A ahmak

  Üzerinde Hakk’ın emaresini taşımayan kimseyle ne diye düşüp kalkıyorsun? Temeli çürük,insanlar içinde namuslu geçinen,içindense Hakk’a karşı isyan ve yüzsüzlük eden birinin peşine ne diye takılıyorsun? Bu,omuzları toplamakla,gözlere sürme çekmekle devşirilecek bir şey değildir.Bunu devşirmek için gözleri uykusuzluk sürmesiyle sürmelemek gerekir.İnsanların topunun değeri yoktur,zoraki yapılan işlerin de değeri yoktur.

  392-) Yaşaman için mutlaka gerekli olan şeyler dünyadan değildir.Başını soktuğun evin,örtündüğün elbisen,karnını doyurduğun ekmek,kendinde sükunet bulduğun eşin dünyadan değildir.Dünya hayatı demek,insanlara yönelip Hakk’a sırtını dönmektir.

  393-) Ahmakla arkadaşlık eden kimse,ahmağında ahmağıdır.Allah’ı tanımayan kimse ahireti bırakıp dünya hayatına razı olmuş demektir.

  394-) Nefsinizi hesaba çekip sorguldıktan sonra yakine göre hareket edin.Çünkü imanın özü odur.Farz ibadetler de ancak yakine göre eda edilir.Dünyada da ancak yakin ile zahid olunur.Duan kabul edildiği zaman sükunete eriyor ve bırakıyorsun.Kabul edilmeyecek olsa itiraz ediyorsun.Sıddıkların alametlerinden biri de her şeyde Allah’a yönelmeleridir.Hallerini saklamayı isterlerse almak ve vermek gibi konularda insanlara yönelirler.Kalpleri Allah’la,bedenleri ise insanlarla beraberdir.İnsanoğlu bu dünyada çalışmalıdır ki doğasını değiştirebilsin, nefsiyle,şeytanla,hevasıyla mücadele edebilsin ve hayvana ait olan sıfatlardan kurtulup insana yakışan huylarla bezensin.Sen ‘Seni önce topraktan,sonra nutfeden yaratan sonra da seni eksiksiz bir insan yapar’ Rabbine nakörlük mü ediyorsun ? Onun yaptığının karşılığı nankörlük ve inkar mıdır ? ‘İnsanlar beni görür’ diye utanıp insanların gözünden kaçıyorsun da Allahs eni gördüğü halde ondan utanmıyorsun

  395-) Kim bu dünyada kendini güvende hisseder (akıbetinden emin olursa) büyük bir cahillik etmiş olur.

  396-) Gençliğin Allah’ın sevmediği işleri yaparak geçmiş.Eşini,çocuğunu,komşunu ve sultanını hoşnut etmeye çalışıyorsun.Allah’ı ve melekleri ise kızdırıyorsun.Halbuki dönüş Allah’adır.Eninde sonunda ölümle karşı karşıya kalacaksın. Annenle,babanla, kardeşlerinle,arkadaşlarınla ve yöneticilerinle karşılaşacaksın.Hiç kimse ‘Kıyamet ne zaman kopacak’ diye sormasın.Çünkü öldüğü zaman onun kıyameti kopmuş demektir.

  397-) Yalnızken haramdan ve şüpheli şeylerden kaçınmadığı halde,Allah’ı sevdiğini iddia eden kimse yalancıdır.Malını,mülkünü Allah yolunda harcamadığı halde Cennet’e gitmek istediğini iddia eden kimse yalancıdır.Fakiri ve fakirliği sevmediği halde,Hz Muhammed’i sevdiğini iddia eden kimse yalancıdır.Beden gözüyle dünyayı,kalp gözüyle ahireti,sır gözüyle de Mevla’yı görürsün.İnsanlara karşı saygıda kusur etmiyor ve insanlarla sohbet ederken sesini yükselterek onların sesini bastırmıyorsun ama isyan ederek,günah işleyerek Allah’a karşı çıkıyor ve davranışlarınla ona meydan okuyorsun.Yaptığın bu şey çok çirkindir.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:355….383

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.