Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 42.Bölüm

  Abdülkadir Geylani Sözleri  376-) Ey hevasının zindanında hapsedilmiş olan ! Ey İnsanların kulu ! Ey işinin sonunu bilmeyen ! Ey Allah’ı ve yaratılmışları bilmeyen ! Ey yararına ve zararına olanı bilmeyen!

  Aklını kullanmıyorsan hiç olmazsa ölümü hatırla.Çünkü ölümü hatırlamak bütün iyiliklerin ve kurtuluşların anahtarıdır.Ölümü yad ettiğin zaman boş işler yapmayı bırakırsın.Hırsın azalıp ulaşamayacağın hedeflerin peşinde koşmaz olduğun zaman ‘Biz Allah’a aidiz ve yine Ona döneceğiz’ der ve bütün işlerini Allah’a havale edersin.

  376-) Allah’tan şikayetçi olan,Onunla çekişen ve mücadele eden bir kimse Allah’ı nasıl sevebilir? Allah’ı sevmek,O’na karşı özlem duymak ve yaklaşmak bunlarla bir arada olmaz.Sevgi sağlamsa kader başa geldiğinde üzülme olmaz.Sevgi kalbe yerleşince Allah’a karşı çıkmak ve Onu suçlamak kalmaz. Attığın her adım seni kabre yaklaştırıyor.Sen kabre giden bir yolda ilerliyorsun

  376-) Peygamberimizin getirdiği dini duvarları yıkıldı.’Beni yapacak yok mu diye imdat ediyor.Nehir yatağının suyu kurudu.Rabb’e ibadet edilmez oldu.İbadet edenler de gösteriş ve münafıklık içindeler.Duvarları yeniden ayağa kaldırmaya,nehir yatağının suyunu arttırmaya ve ikiyüzlülerin kökünü kazımaya kim yardım eder ?

  376-) Ey ölü kalpliler !

  Cennet’i istemeniz sizi Hak’tan alıkoydu.Vazgeçin,dönün bu yoldan,dönün.Kendine ulaşamayacak hedefler koyma (tül-i emel’den uzak dur) ki kalbin yakınlaşsın ve sırrın durulup Hakk’a doğru yol alsın.Kötü geçmişini (sabıka) okuyacak ve geçmiş dönemlerde yaptığın her şeyi satır satır,kelime kelime,harf harf öğreneceksin ve sonunun nereye varacağını anlayacaksın.Korku seni Allah’a çektikçe,Allah’ın sana yaklaştığını göreceksin.İşte o zaman içinde bulunduğun durumda sebat et.Ömrün kısa olmuş,uzun olmuş,kıyamet kopmuş,kopmamış,insanlar seni sevmiş,sevmemiş,sana vermişler veya seni yoksun bırakmışlar hiç aldırış etme

  376-) Zengin;yemeği tabaklar içinde kendisine getirilen köre benzer.Köre yiyecek gelir ama,o yiyeceğin nerden geldiğini bilmez.Sonra yemeğin kaynağını öğrenince o tarafa yönelir ve diğer bütün yönleri kapatır.Bu kulda böyledir.Kolaylaştıranın ve bahşedenin Allah olduğunu anlayınca kalbini Allah’a bağlar.

  376-) Allah seni zorda bırakır ki ona dua edesin.Allah kulunun duada ısrarcı olmasını sever.Bütün kapıları yüzüne kapatır ki Onun kapısında durasın. Sevgililer yakınlık kapısını açık gördüler.Tıpkı evinin kapısını çocuğunun yüzüne kapatıp onu içeri almayan ve komşularına da hangi amaçla olursa olsun ona evlerinin kapısını açmamalarını tenbih eden bir anne gibi.Çocuk yöneldiği her kapıyı kapalı görür sonra annesinin kapısına geri döner.Allah da kulunu kendine geri döndürmek ve insanlara bel bağlamayı bırakması için ona bütün yolları daraltır.

  376-) Mümin,beden gözünü kapadığında kalp gözleri açılan ve orada olanları gören kimsedir.Kalp gözünü kapadığında ise beden gözleri açılır ve Allah’ın konumunu ve insanlar üzerindeki tasarrufunu görür.

  376-) Kalbin düzgünlüğü dört şeyden meydana gelir;

  1. Yenilen Yemeklerin Helal Olmasına Dikkat Etmek
  2. Allah’a Kulluk İçin Boş Vakit Ayarlamak
  3. Kerameti Korumak
  4. Allah’la Meşgul Olmayı Engelleyen Şeyleri Terk Etmek.


  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:338….353

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.