Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 41.Bölüm

  Geylani Hz Sohbetlerinden Kesitler  366-) Ey arkalarını dönenler ! Şeytana uşaklık etmeyi bırakın,onun yolundan ayrılın da kalp ayaklarınızla Hakk’ın kapısından içeri girin.Allah’tan sizi,sizden razı olacağı işlere yönlendirmesini isteyin.Sizi kullanmasını,hizmet ettirmesini isteyin.Tükenmek bilmeyen bir hazine buldurmasını isteyin.Hiç kurumaz bir pınar göstermesini dileyin.Dünyadan nefret etmenizi,ahireti sevmenizi sağlamasını dileyin.Bunu size nasip ettiği zaman ahiretten de soğutmasını,sizi sırf kendi için çalıştırmasını,sırf kendini sevmenizi ve Onun dışındaki her şeyi terk etmenizi sağlamasını isteyin.

  367-) A münafıklar !

  Kalpleriniz insanları Allah’a şirk koşup dururken siz dillerinizle tevekkülün adını ağzınıza almayı yeterli gördünüz.Allah adına kıskançlığından dolayı kalbim size öfke dolu.Ya sükut eder ve kalabalık etmeyi bırakırsınız ya da evlerinizi başınıza yıkarım.A hainler !

  368-) Günahkar kula tevbe etmek nasıl ki farzdır,arif kula da edepli olmak öylece farzdır.Yaratılanlar içinde Yaratana en yakın olan iken nasıl edepli olmasın? Hükümdarlara karşı cahilce davranan kimseyi bu cahilliği ölüme götürür.Edepsizlik eden kimseyi ne Yarataıcı,ne de insanlar sever.Edebin bulunmadığı her yerde nefret ve öfke vardır.Allah’a karşı edepli olmak gerekir.Edepli olun,ahirete yönelin,dünyadan yüz çevirin,kafirlerin dünyaya yöneldiği gibi siz de yönelmeyin.Kafirlerin dünyaya yönelmelerinin ve ona karşı tutkulu olmalarının sebebi dünya hakkındaki bilgisizlikleridir.

  369-) Yazık sana !

  Halleri tanımıyorsun.Ne diye onlar üzerine konuşuyorsun? Hakk’ı tanımıyorsun.Ne diye Ona dua ediyorsun? Sen sadece şu zenginliği ve saltanatı tanıyorsun.Senin peygamberin falan yok.Yediğin şeyleri,haram olma şüphesinden dolayı çekinceli yemiyor,haram yiyorsun.Dini alet ederek dünya malını yemek haramdır.Sen bir deccalsin,münafıksın

  370-) Şimdi ahir zamandır !

  Bu zamanda münafıklar pazarı kurulmuştur.Ben de Peygamberimizin,arkadaşlarının ve onlara uyanların üzerinde oldukları dini doğrultmaya çalışan biriyim.Şimdi ahir zaman gelip çatmıştır.Çoğunuz paraya tapıyorsunuz.Musa’nın kalplerine buzağı sevgisi işlenen kavmi gibi olmuşsunuz.Zamane buzağısı paradır.

  371-) Yazık sana !

  Sen tembelin tekisin.Hiç kuşkusuz eline bir şey geçmeyecek.Komşuların,arkadaşların ve yakınların çoktan yola çıktılar,arayıp kazı çalışmaları yaptılar ve hazineyi buldular.Bir dirhemleri ona,yirmiye katladı ve buldukları ganimetlerle geeri döndüler.Sense hala yerinde sayıyorsun.Pek yakında elinde olan şu üç beş kuruşu da kaybedecek ve sonra insanlardan dilenmeye başlayacaksın.

  372-) Yazıklar olsun sana!

  Hakk’ın yolunda gayret et ve kaderine güvenme.İşitmedin mi ki Allah ‘Bizim yolumuzda gayret edenleri biz elbette yollarımıza iletiriz (Ankebut’96)’ buyuruyor.Başkası gelip işini elinden almadan önce sen işe giriş ve onu bitir.Herşey Allah’ın elindedir.Bu sebeple başkasından hiçbir şey isteme.Duymadın mı ki Allah ‘Hiçbir şey yoktur ki hazineleri bizim katımızda olmasın.Biz herşeyi belli bir ölçü ile indiririz (Hicr’21)’ buyuruyor.Artık bu ayetten sonra söylenecek hiçbir söz kalmamıştır.

  373-) Yazıklar olsun size!

  Sizde Müslümanlığın yalnızca adı var.Bunun size bir faydası olmaz.İslamın şartlarını kalbinizle değil,dışınızla yerine getiriyorsunuz.Sizin yaptığınız bu ameller hiçbir işe yaramaz.

  374-) Yazık sana !

  Dalı kök sandınız,rızık verilenin size rızık verdiğini düşündünüz,köleyi efendi,fakiri zengin,acizi kuvvetli ve ölüyü diri yerine koydunuz.Sizin hiçbir değeriniz yok.Size uymayız ve gittiğiniz yolu tutmayız.Bunun yerine sizden bir köşeye ayrılır,sünnet ve kurtuluş tepesine çıkarız,tevhid,ihlas,gösterişi, münafıklığı terk etme,insanları acizlik ve zayıflık gözüyle görme tepesine çıkarak bid’atleri terk ederiz

  375-) İnsan zaman zaman yalnız kalmalıdır.Ölüm vakti gelince ilişki kurduğun herkes senden ayrılacak,bütün yakınların seni terk edecek.İyisi mi onlar seni terk etmeden önce sen onları terk et ki kabir seni Hakk’a götüren bir yol,bir kanal olsun.Ölmeden önce öl.Benliğinden ve insanlardan geç ki Allah’la varlık bulasın.Yazgının eline düşmüş,evrilip çevrilen,kısmeti elinden alınan bir ölü gibi ol.Bunu başardığın zaman,Allah’a yakınlıkla ve ilahi ilimle hayat bulursun.. …  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:323….337

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.