Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 4.Bölüm

  31-) Be hey münafık! Ey halka ve sebeplere tapan! A hakkı unutan! Şu içinde bulunduğun duruma rağmen bu makamın kendiliğinden gelip eline konmasını istiyorsun.Senin ne değerin var ki! Önce tam teslim ol,tevbe et,sonra ilim öğren ve ilminle amil ol,amelinde de samimi ol.Yoksa doğru yolu bulamazsın.

  32-) A zavallı! Sana faydası olmayan şeyleri konuşmayı bırak.Mezhep tutuculuğunu da terket.Dünyada ve ahirette sana faydası olacak şeylerle uğraş.Pek yakında sana verilen haberin doğruluğunu görecek ve sözümü hatırlayacaksın.Savaşa miğfersiz girdiğin vakit başına ne darbeler gelecek göreceksin.Kalbinden dünya kaygılarını çıkar.Çünkü yakında oradan alınacaksın.Dünyada rahat bir yaşam sürme sevdasında da olma.Orada eline ne geçebilir ki?

  Hz Peygamber (s.a.v):Gerçek hayat,ahiret hayatıdır buyurmuştur.Kendine yakın hedefler koy.Dünyaya değer vermemen gerektiğini biliyorsun.Dünyaya değer vermemek,yakın hedefler koymak (ve daha ötesini kaygı etmemek) gerekir.

  33-) Senin için ayrılmış ve ayrılmamış olan rızkın peşine düşmeyi de bırak.Çünkü senin için ayrılmış olan rızkın peşine düşmen seni yorar.Ayrılmamış rızkın peşine düşmen ise sana verilen bir rüsvaylık ve boşuna çabadır.Bundan dolayı Hz Peygamber (s.a.v):’Allah’ın kullarına verdiği cezalardan biri de,kulun kendisi için ayrılmamış olan rızkın peşine düşmendir’ buyuruyor.

  34-) A düşünceli adam! Bakıyorum da insanları pek memnun ediyor,Hakk’ı kızdırıyorsun.Dünyayı imar ediyor,ama ahiretini harabeye çeviriyorsun.Pek yakında yakayı ele vereceksin.Yakalaması çok çetin ve çok acı verici olan Yüce Zat seni de yakalayacak.Yakalayıp elindeki yetki belgeni yırtıp atacak.Sana hastalık,zillet ve fakirlik verecek,sıkıntıları ve kaygıları başına musallat edecek,seni insanların eline ve diline düşürecek.Bütün yarattıklarını senin üstüne salacak.A uykucu uyan artık! Allah’ım bizi seninle ve senin için uykudan uyandır.Amin…

  35-) Dünyayı elde etmeye çalışma.Gece odun toplayan,eline ne geleceğini bilemez.Bens eni yaptığın işlerde aysız,ışıksız,zifiri karanlık bir gecede,öldürücü hayvanların bol olduğu sık ağaçlı bir ormanda odun toplayan kimse gibi görüyorum.

  Orada bir hayvanın seni öldürmesi an meselesidir.Gel odunu gündüzün topla.Çünkü güneşin ışığı sana zarar verecek bir şeyi ellemene engel olur.İşlerini tevhid,din ve takva güneşinin ışığında yap.Çünkü bu güneş seni,nefsin ve şeytanın tuzaklarından ve yaratılanı yaratıcıya eş tutma tuzağından korur,yürürken acele etmekten korur.

  36-) Vay sana! Aceleci olma.Acele eden yanlış yapar ya da yanlıştan döner.Aheste davranan doğru yapar ya da hiç değilse doğruya yaklaşır.Acele şeytandan,ahestelik Rahmandandır.Seni aceleye sevk eden en önemli şey dünya malını toplamaya çok istekli oluşundur. Kanaat sahibi ol;çünkü kanaat tükenmek bilmeyen bir hazinedir.Senin için ayrılmamış ve asla eline geçmeyecek olan şeyleri ne diye elde etmeye uğraşırsın! Nefsine gem vur,Allah’tan razı ol ve başkalarıyla ilişkini kes.Allah’ı layıkıyla tanıyıncaya kadar buna devam et. Çünkü Allah’ı tanıdığın vakit hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz,kalbin O’na güvenir,sırrın durulur ve Rabbin seni bilir.Neticede beden gözün dünyayı,kalp gözün ahireti,sır gözün de Hakk’ın dışında herşeyi değersiz görmeye başlar.Allah dışındaki hiçbir şeyi artık gözünde büyütmezsin.İşte o zaman yaratılanlar nezdinde değerli olursun.

  37-) Oğlum! Allah’la aranda kapalı bir kapı kalmamasını istiyorsan Allah’tan sakın.Bütün kapıların anahtarı takvadır.Allah (c.c):’Her kim Allah’tan sakınrısa Allah ona bir çıkış kapısı açar ve ona hiç ummadığı yerlerden rızıklar verir (Talak-2,3)’ buyurmuştur.

  38-) Hz Muhammed (s.a.v)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:’Her kime bir iyilik kapısı açılırsa onu bir fırsat bilip değerlendirsin.Çünkü o kapının,yüzüne ne zaman kapatılacağını bilemez.

  39-) Ey cemaat! Hayat kapısı açık olduğu sürece onu değerlendirin.Yakında yüzünüze kapatılacak.Gücünüz yettiği sürece hayır işlerini yapın.Tevbe kapısını fırsat bilin ve açık iken oradan içeri girin.Dua kapısını da ganimet bilin.O da size açıktır.Salih kardeşlerinizle bir arada olduğunuzu da fırsat bilin.Buda sizin bildiğiniz aşikar bir şeydir.

  40-) Ey cemaat! Yıktığınızı yapın.Kirlettiğiniz şeyleri yıkayın.Bozduğunuz şeyleri düzeltin.Bulandırdığınızı durultun.Aldıklarınızı geri verin.Kaçmışı bırakıp Mevlanıza geri dönün.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.