Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 38.Bölüm

  • 329-) Peygamberimiz (s.a.v); Kişinin kendini ilgilendirmeyen şeyle uğraşmaması müslümanlığının güzelliğindendir buyurdu

  Müslümanlığını güzelleştiren ve hakikate varan kimse kendini ilgilendiren şeylere yönelir,ilgilendirmeyen şeylerden de yüz çevirir.Kendini ilgilendirmeyen şeylerle uğraşmak,heva ve hevesinin peşinde olan,Mevlasının rızasından yoksun kalan tembellerin işidir.Kim kendine emredileni yapmaz,emredilmeyen şeylerle uğraşırsa işte asıl yoksunluk,asıl ölüm ve huzurdan kovulma budur. Dünya işiyle uğraşmak için dürüst bir gayeye sahip olman gerekir.Yoksa sevilmez olursun. .

  330-) Önce kalbini temizlemeye uğraş.Çünkü bu farzdır.Sonra Allah’ı tanımaya çalış.Kökü ziyan edersen dallarla uğraşman işe yaramaz.Kalbin pis iken organlarının temiz olması fayda etmez.Organlarını Hz Peygamber’in Sünneti ile,kalbini de Kur’an’ın emirleriyle amel ederek temizle.Kalbini koru ki organların da koruma altında olsun.Küpün içinde ne varsa,dışarı o sızar.Kalbinde ne varsa organlarına o sızar.

  331-) Yazık sana!

  Bir lokma yiyeceğini azalıyor,bir tanecik tohumun ziyan oluyor veya onurun kırılıyor da hemen kıyametin kopuveriyor ve Allah’a karşı gelmeye,şikayet etmeye başlıyorsun.Sinirini,eşini ve çocuğunu döverek çıkartıyorsun,dinine peygamberine sövüyorsun.

  Akıllı ve uyanık kimselerden olsaydın Allah’ın huzurunda susar ve Onun bütün yapıp ettiklerini kendin hakkında bir nimet bilirdin.Sakince durup Allah’la didişmediğin,nankörlük etmeyip şükrettiğin, kızmayıp da razı olduğun,şikayet etmeyip sustuğun zaman sana ‘Allah kuluna kafi değil mi’ denir..

  332-) Kulun kalbinde hırs,açgözlülük,dünya isteği,korktuğu ve beklediği insanlar varken,imanı olgunlaşmaz.Bu da ancak sürekli düşünmekle ve peygamberlerin ve salih kulların hallerine bakmakla,Allah’ın onları düşmanlarının elinden nasıl kurtarıp onlara yardım ettiğine ve çıkış kapısı hazırlığına bakıp üzerinde düşünmekle olur.

  Doğru ve sağlam düşüne olunca tevekkül de sağlam olur,dünya kalpten gider,insanlar,cinler,melekler ve bütün varlıklar unutulur ve Hak (c.c) anılır.

  333-) Zahid ve abid geçinenlerin çoğu insanların kullarıdır ve onları Allah’a şirk koşarlar.Sebepler üzerine konuşmayın,onları Allah’a şirk koşmayın ve onlara güvenmeyin ki bütün sebeplerin yaratıcısı olan Allah size kızar

  334-) Saçma sapan konuşmayı,dedikodu yapmayı ve sahip olduğunuz malları ziyan etmeyi bırakın.Komşularınızla ,arkadaşlarınızla ve tanıdıklarınızla sebepsiz yere oturmayın.Çünkü bu,boş iştir.Yalan ve gıybet genellikle iki kişi arasında olur,günah da iki kişi arasında işlenir.Biriniz,kendinin veya ailesinin bir ihtiyacı gibi zorunlu bir sebep olmadıkça evinden dışarı çıkmasın.Söze sen başlamamaya çalış,senin sözün vereceğin cevap olsun.Birisi sana bir soru sorduğu zaman verilecek cevap,senin için de onun için de yararlı ise sevapla.Yoksa soruyu cevaplama

  335-) Ey Cemaat!

  Allah dostlarının izini sürün.Tek kaygınız yemek içmek giyinmek evlenmek ve dünya malını toplamak olmasın.Kulluk etme ve alışkanlıkları terk etme kaygınız nerede? Allah’ın kapısını arayın ve önünde çadır kurun.Başınıza gelen sıkıntılardan dolayı Hakk’ın kapısından kaçmayın.Çünkü Allah sıkıntılarla,hastalıklarla,acılarla sizi uyandırır ki zatını arayasınız ve kapısından ayrılmayasınız.Afallayıp duran ve Allah’ın kendilerinden ne dilediğini bilmeyenlerle olmayın.Ona kulluk edin ve kulluğunuzda ihlaslı olun.Duymadınız mı ki Allah ‘Ben cinleri ve insanları ancak (beni tanısınlar ve ) bana kulluk etsinler diye yarattım’ buyurdu.

  Siz bunun gerçekliğini anladığınız ve bildiğiniz halde Allah’a kulluğu niye terk ediyor ve Onun yolunda ilerlerken kendini bilmez davranıyorsun? Allah’a kulluk etmeyenler niçin yaratıldığını bilmeyenlerdir.Hakikatın bilincinde olanlar kulluk için yaratıldıklarını,öleceklerini ve ardından yeniden yaratılacaklarını bilmişlerdir.Onlar kulluğu layık olduğu biçimde yaparlar..  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:286…296

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.