Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 36.Bölüm

  307-) Oğlum !!! Ben senin işlerini,Allah’ı gözeten ve Ondan korkanların işlerinden ayrı görüyorum.Kötü ve bozuk kimselerle arkadaşlık ediyor,veli ve safi kullardan ise uzaklaşıyorsun.Allah’ı kalbinden büsbütün çıkardın,dünya halkı ve dünya malı tutkusu ile doldurdun.Bilmez misin ki korku kalpte bir hakimdir,onu aydınlatır ve bilmediği şeyleri açıklar,tefsir eder.Sen bu halinle devam edecek olursan dünyada da ahirette de kurtuluşa veda edersin.Ölümü bolca anarsan dünya tutkun azalır ve dünyaya karşı zühdün artar.Sonu ölüm olan olan bir kimse nasıl sevinebilir ki ? Sevgili Peygamberimiz (s.a.v):’Her çalışanın bir nihayeti vardır,her canlının nihayeti de ölümdür’ buyurmuştur.

  Üzüntülerin,sevinçlerin,fakirliğin,darlığın,bolluğun,hastalıkların ve acıların sonu ölümdür.Ölen kimse için kıyamet kopmuş ve uzak olan artık yakın olmuştur.İçinde bulunduğun tüm bu şeyler kuru bir hevesten ibarettir.Kalbinle,sırrınla ve iç dünyan ile içinde bulunduğun her şeyden kurtul.Dünya belli bir süreye kadar,ahiret ise belli olmayan bir süreye kadar devam edecektir.Dünyadaki hayatın malum bir süre ile sınırlıdır.Ahiretteki hayatın ise malum olmayan bir süre ile sınırlıdır.Bütün varlığınla kulluk etmeye bak.Bunu yapabilirsen bütün varlığınla Rabbine ait olursun..

  308-) Günah nefsin varlığı,kulluk ise yokluğudur.Arzuladığı şeyleri elde etmek nefsin varlığı,onlardan kaçınmak yokluğudur.Arzularını elde etmekten kaçın ve Allah’ın kaderine uymadıkça,kendi istek ve arzun ile alma.Arzuladığın şeyleri zühd eliyle,zorla ve söke söke al.Zühd eli seni çeker de sen arzuladığın şeyi alır,nefse ulaştırırsın.Sen kendi halini bilmeden önce zühd gereklidir,ona ihtiyaç vardır.

  • 309-) Yazık Sana!

  Tövbe eder,inanır ve doğrularsan gönlünde iyilik,kurtuluş ve tad bulursun.Yok eğer böyle yapmazsan cam bulursun.O cam senin dilini,ciğerini ve diğer organlarını parçalar.

  • 310-) Yazık Size !

  Utanmıyor musunuz? Kulluğunuz dışınızda,günahlarınız ise içinizde.Siz pek yakında ölüm ve hastalığın eline düşecek ve Allah’ın ateş zindanına atılacaksınız.

  311-) Allah’tan utanmadan amellerinizi eksik yapıyorsunuz.Siz gece-gündüz tembelliğe alışmışsınız.İstiyorsunuz ki biz eksik davransak bile Allah’ın katında olan gelip bizi bulsun.Nefisleriniz alışkanlık haline getirinceye kadar amellere hucüm edin.İçeri her giren önce bir şaşkınlığa kapılır.Ama sonradan bu şaşkınlık gider ve bulanıklık durulur.Tövbe ettiğiniz zaman bir başlangıç,bir de sonuç olmalıdır.

  312-) A efendilerine hizmet etmekten kaçınan köleler !

  A kendi peygamberlerinin,salih kullarının görüşlerini bir yana koyarak kendi görüşleriyle yetinenler!

  • Ey Allah’ı bırakıp insanlara güvenenler

  Peygamberimizin (s.a.v) ‘Kendi gibi bir yaratılmışa güvenen kimse lanetlidir’ sözünü hiç duymadınız mı?.

  313-) Dünyayı arama ve dünyaya ait hiçbir şeyden dolayı öfkelenme.Çünkü bu,sirkenin balı bozduğu gibi senin kalbini bozar.

  314-) Yazık Sana !

  Dünya tutkusu ile kibri birleştirdin.Bunlar öyle özelliklerdir ki böyleleri tövbe etmedikçe kurtulamazlar.Akıllı ol.Sen kimsin,nesin,hangi şeyden yaratıldın,niye yaratıldın? Bütün bunları düşün ve büyüklenme.Ancak Allah’ı,peygamberlerini ve güzel kullarını tanımayan bilgisizler büyüklenir.

  315-) A kıt akıllı !

  Büyüklenerek yücelik elde etmek istiyorsun.İşi tersine döndür ki istediğini bulasın.Çünkü peygamberimiz (s.a.v):’Kim Allah’a karşı alçakgönüllü davranırsa Allah onu yüceltir,kim de büyüklenirse Allah onu alçaltır’ buyurmuştur.

  316-) Kim ahirete razı olursa dünya onun ayağına gelir,kim aza razı olursa çok onun ayağına gelir,kim alçaklığa,zillete razı olursa yücelik bulur.Zillete razı ol ki senin hakkında durum tersine dönsün.Kim kadere boyun eğer,rıza gösterirse herşeye gücü yeten Allah onu yüceltir.Tevazu ve edeb seni Allah’a yaklaştırır.Büyüklenme ve edepsizlik ise uzaklaştırır.Kulluk düzeltir ve yaklaştırır,günah ise seni bozar ve uzaklaştırır

  317-) Oğullarım !

  Bana bir tohum tanesi kadar da olsa doğruluğu tasadduk edin.Elinizdeki ve evinizdeki mallarınızdan istediğim hiçbir şey yok.Sizden istediğim tek şey doğru ve ihlaslı olmaktır.Bunun faydası da bana değil size aittir.Beden ve gönül dillerinizi bağlayın.Çünkü üzerinizde sizi gözetleyenler vardır,melekler dışınızı,Allah da içinizi gözetler.

  318-) Ey köşkler ve evler yapıp ömrünü dünyayı kalkındırmak yolunda harcayan !

  Düzgün bir niyetin,gayen olmaksızın ufacık bir şey dahi olsa yapma.Çünkü dünyada bina yapmanın temeli düzgün niyettir.Nefsine,heva ve hevesine uyarak bina yapılmaz.Cahil kimse dünyada hiçbir hikmet gözetmeden Allah’ın kaza ve kaderine ve tasarruflarına bakmadan sırf nefsine,heva ve hevesine,doğasına ve alışkanlığına uyarak bina yapar.Hiç kuşkusuz böyle yaparken düzgün bir niyet taşımaz,yaptığının hayrını görmez ve yaptığı binaya başkası oturur.Kıyamet gününde ona ‘Bu binayı ne ile yaptın?’,’Nereden buldun da buraya harcadın’,’Böyle bir harcama yapmadaki gayen nedir?’ diye sorulur.Kısacası herşeyden sorguya çekilir.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:268….273

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.