Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 34.Bölüm

  291-) Yazık sana! Dünya elde ya da cepte olabilir.Güzel bir düşünceye bağlı olarak dünya malı toplanabilir.Fakat dünya sevgisi kalbe girmemelidir.Kalbin kapısında durulabilir ama kapıdan içeri alınması olmaz

  • A Cahil !

  Bilgisizliğinden şunu anla ki sen öğrenmeyi bıraktın ve başkalarına öğretmekle oyalandın.Boş yere yorulma.Senden hiçbir şey olmaz ve kimse senin elinde kurtuluş bulmaz.Çünkü nefsine öğreticilik yapamayan bir kimse,nasıl başkalarına öğretici olabilir?.

  • 293-) Sen;

  Ne Allah’ı,ne peygamberlerini,ne de büyük insanları biliyorsun.

  A Münafık ! Sen bu büyük insanların hangi yol üzerinde olduklarını,ne cevhere sahip olduklarını nereden bilirsin? Kur’an okuyorsun ama ne okuduğunu bilmiyorsun.Birşeyler yapıyorsun ama ne yaptığını bilmiyorsun.Senin bu durumun ahiretten bütünüyle uzak bir dünya hayatından başka bir şey değildir.Bütün bu yaptıklarından sonra kalkıp onlara sataşıyorsun.Akıllı ve saygılı ol,bu yoldan dön ve sus.Sen ne Allah,ne peygamberleri,ne de velileri hakkında hiçbir şey bilmiyorsun.Onun hakkında ve yarattığı kulları hakkında ne bildiğini bile bilmiyorsun.Tövbe et,daima sus,öleceğini ve kabre taşınacağını düşün ki ne bildiğini bilesin.

  Sen Allah’la birlikte hareket et ki sana dünyanı ve ahiretini aydınlatacak bir ışık versin.Size söylediğim şeyleri kabul edin ve yapmak için gayret gösterin,yazgıya tutunup onu bahane etmeyi de bırakın.Çünkü bu sadece bir kuruntudur,tembellerin dayanağıdır.Yazgıdan bize ne.Biz kuşağımızı kuşanır,gayret eder,çalışırız.’O şöyle dedi,biz böyle dedik’ bu niye böyle oldu ‘şu nasıl oldu’ gibi şeyler konuşmaktan uzak durunuz.Allah’ın ilmi alanına girmeyiz,sadece gayret gösteririz,O da dilediğini yapar.Allah (c.c):’O yaptığından sorguya çekilmez.İnsanlar ise sorguya çekilecektir’ buyuruyor..

  294-) Allah sizi,size muhtaç olduğu için değil rahmet ettiği için sever.O seni kendisi için değil,senin iyiliğin için sever.Senin Ona kulluk etmeni,senin menfaatin için ister.Senin yapman gereken şey,seni kendisi için sevenden yüz çevirip,seni senin için sevene yönelmek ve Onunla meşgul olmaktır.

  295-) Hiç Utanmıyor musun?

  Hırsıns eni zalimlere uşaklık etmeye ve haram lokma yemeye sürüklemiş.Ne zamana kadar haram lokma yemeye ve şu hükümdarlara uşaklık etmeye devam edceksin? Onların hükümdarlığı pek yakında son bulacak ve hükümdarlığı sonsuza dek sürecek olan Allah’a uşaklık etmeyi üstleneceksin.Akıllı ol da dünyadan az bir mal ile yetinmesini bil ki ahiretten bolca mükafatlar bulasın,kısmetlerini zühd eliyle alasın.

  296-) A Dosdoğru Yoldan Sapan !

  Hiçbir şeyi kendine bahane etme,çünkü bahanen yok.Ana yol gözün önünde,helal ve haram meydandadır.Sen Allah’a karşı ne kadar yüzsüzlük ediyorsun. Allah’tan ne kadar az korkuyor ve O’nun seni görmesini ne kadar küçümsüyorsun.Peygamberimiz (s.a.v):’Allah’ı görüyormuş gibi Ondan kork.Her ne kadar sen Onu görmüyorsan da O seni görüyor’ buyurmuştur.

  297-) Bilgisiz insanın yaptığı kulluk hiçbir şeye karşılık gelmez.O,bütünüyle bir bozukluk ve karanlık içindedir.Bilgi de ancak amel edildiği zaman fayda verir.Amel bile ihlas ve samimiyet olmadan bir sonuç vermez.İhlassızca yapılan amellerin bir yararı olmaz ve bunlar yapan kimseden kabul edilmez. Bilip de uygulamadığın zaman bu bilgin senin aleyhine bir delil olur.Peygamberimiz (s.a.v):’Bilgisiz kimse bir kere,kilen kimse ise yedi kere azap görür’ buyurmuştur.Bilgisiz ‘neden öğrenmedin’ diye azap görürken,bilen kimse ‘bildiğini neden uygulamadın’ diye azap görecektir.

  298-) Ey Cemaat !

  Allah’ı ve veli kullarını tanımaktan sizi alıkoyan şey dünya tutkunuz,dünyaya karşı hırslı oluşunuz ve dünyalığınızı arttırma sevginizdir.Gelin ahiretin hatırlayın ve dünyayı güzellikle bırakın

  299-) Nefsini tanıyan kimse Rabbine ve Onun yarattıklarına karşı alçakgönüllü olur.Onu tanıyınca ondan sakınır ve nefsini tanıyabildiği için Allah’a şükretmekle uğraşır.Dolayısıyla dışı Allah’a şükretmekle,içi Allah’a hamdetmekle uğraşır.Dışı dağınık,içi topludur.Gönlü neşe içindedir ama halini insanlardan gizlemek için üzgün görünür.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:241…255

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.