Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 33.Bölüm

  281-) A kıt akıllı ! Sana sıkıntı veriyor diye Hakk’ın kapısından kaçma.Çünkü O,senin yararını senden daha iyi bilir.Sana verdiği sıkıntı da mutlaka bir faydaya ve hikmete bağlıdır.Sana sıkıntı verdiği zaman sebat et ve günahlarına dönüp bak,Allah’tan bolca bağışlanma dile ve tövbe et.Ondan sıkıntıya karşı sabır ve sebat vermesini dile.Huzurunda dur,rahmet eteğine yapış ve bu sıkıntıyı başından kaldırmasını ve bunun sana ne gibi bir faydası olduğunu açıklamasını iste.

  • 282-) A cahiller !

  Allah’a tevbe edin,sıddıkların yoluna dönün,onların söz ve fiillerine uyun.Dünyayı isteyen,ahiretten yüz çeviren,Hakk’ın yolunu terkeden münafıkların yoluna uymayın.Geçmiş bazı kimseler bu yolda idiler,sağa,sola ve arkaya kaçıştılar.Tembellerin yolunu istediler ve Allah’a giden yolu bulamadılar.

  • 283-) Oğlum !.

  Dünyada birlikte olduğun kimseler yarın dünyada kalacaklardır.Onları göremeyeceksin,aranıza ayrılık girecek.Onlarla arana ayrılık gireceğine göre,Allah rızası dışında bir gayeyle birlikte olduğun kötü arkadaşlarınla arana ayrılık nasıl girmez? İnsanlarla mutlaka birlikte olman gerekiyorsa bari haramdan sakınan,dünyaya ilgi duymayan,Allah’ı tanıyan,ahiret işleriyle uğraşan,Hakk’ı isteyen ve Hak tarafından istenen kimselerle arkadaşlık et.

  Senden insanları alan ve sana Hakk’ın yakınlığını veren,sapıklığı alıp seni doğru yola yönlendiren,gözlerini dünyaya kapattıran ve ahirete açtıran,önünden dünya tabağını uzaklaştırıp yerine ahiret tabağını koyan,içindeki gizli cini alıp yerine deniz kızını koyan,seni yılanların,akreplerin ve yırtıcı hayvanların arasından kurtarıp güvenilir,rahat ve güzel bir yere yerleştiren kimselerle arkadaşlık et.Bu özelliğe sahip birisiyle arkadaşlık et ve sözlerine katlan,emir ve yasaklarını kabul et.Böyle yaparsan iyiliği hemen bulursun.Ancak şu var ki,yiğitlik bir anlık bir sabırdır.Senden bir şey olacağı yok ama sensiz de olmaz

  284-) Dünya tamamen hikmettir,ahiret ise tamamen kudrettir.Dünya hikmete,ahiret ise kudrete dayalıdır.Şu halde sen hikmet yurdunda çalışmayı bırakma.Kudret yurdunda da Hakk’ın kudretini hafife alma.Hikmet yurdunda,onun hikmetiyle çalış ve kendi gücüne güvenme.Nefsin hatalı işler yaptığında kaderi suçlama.Çünkü nefis kaderi öne sürerek çalışmayı bırakır,tembellik eder.Kaderi bahane etmek tembellerin dayanağıdır.Kader ancak emir ve yasakları dışındaki konularda bahane edilebilir.

  • 285-) Şimdi ahir zamandır.

  Bu zamanda değiştirmeler çoğaldı.Bu bozukluk,münafıklık ve kesat zamanıdır.

  A münafık !

  Sen dünyanın ve insanların kulusun.Onlara gösteriş yapıyor,amellerini onlar için yapıyor ve Hakk’ın seni gördüğünü unutuyorsun.Ahiret için çalışıyor görünüyorsun ama tüm işlerin ve yönelişin dünyaya.Peygamberimiz (s.a.v):’Kul ahireti isteyip dilemediği halde ahiret amelleri ile bezenirse göklerde adı ve soyu anılarak lanet edilir’ buyurmuştur.

  286-) A nimet içinde olan !

  Sana verilen bu nimetlerin şükrünü yerine getir,yoksa senin elinden çekilip alınır.Nimetlerin kanadını şükürle kısalt ki senin elinden uçup gitmesin.Asıl ölü,dünyada yaşıyor olsa da Rabbinden gaflet eden kimsedir.O hayatını nefsinin arzularına,hazlarına,saçmalıklarına harcayıp dururken hayatının ona ne gibi bir yararı olabilir ki ? O kimse görünüşte yaşıyorsa da,manen ölüdür.

  287-) Ey yaşı ihtiyar ama doğası çocuk olan !

  Bu çocukluk ne zamana kadar sürecek? Tabiatın dünyanın peşinde koşuyor,tek kaygın dünya olmuş.Bilmez misin ki kaygın seni düşündüren,kafana takılan şeydir ve sen,ipini kimin eline vermişsen onun kulusun.Senin ipin dünyanın elindeyse sen dünyanın kulusun.İpin ahiretin elindeyse ahiretin kulusun.İpin Hakk’ın elindeyse sen Hakk’ın kulusun.İpin nefsinin elindeyse sen nefsinin kulusun.İpin hevanın elindeyse sen heva ve hevesinin kulusun.İpin insanların elindeyse sen insanların kulusun.İpini kime teslim ettiğine bir bak.Bir kısmınız dünyayı istoyr,küçük sayıda bir topluluk ahiret istiyor.Üç beşiniz de dünya ve ahiretin Rabb’inin rızasını istiyor.İşte sen saygı ölçüleri içinde onlarla birlikte ol,onlara karşı gelme,onlarla çekişme,eksik fazla yarışına girme ki eksilirsin.Onlara karşı saygısızlık etme ki bitersin.

  288-) Kim hangi durumda olursa olsun dinin emir ve yasaklarından ayrılmıyor,aşağısını-yukarısını,bulunduğu halin ortadan kalkmasını veya devam etmesini dilemiyorsa,rıza,uyum gösterme ve kulluk şartı gerçekleşmiş demektir. (Kısacası Allah’ım senden gelen her şey baş göz üstüne deyip her haline şükredecek ve susacak)

  289-) Ölümden ibret almayan kimseye,öğüt vermenin hiç bir faydası yoktur.Peygamberimiz (s.a.v):Kişiye öğüt verici olarak ölüm yeter buyurmuştur.

  290-) İstesen de istemesen de kısmetin sana eninde sonunda gelecektir.İstemez ve yüz çevirirsen büyüklüğünden bir şey kaybetmeden kısmetini bulursun.İstekli olursan yine kısmetini bulursun ama büyüklüğünü kaybedersin.Münafık,insanların yanındayken Allah’tan utanıyor gibi gözükür,yalnız kaldığında ise yüzsüzleşir.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:232…239

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.