Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 3.Bölüm

  19-) Allah’a boyun eğ ve ihtiyaçlarını ona arzet.Yaptığın hiç bir işe değer verme.Amellerini iflasın eşiğine bırak.Onunla arandaki kapıları ardına kadar aç;günahlarını itiraf et,kusurlarından dolayı ona mazeret sun.Ondan başka kimsenin sana faydası ve zararı dokunamayacağını,sana gelecek bir hayrı engellemeyeceğini veya nasibinde olmayan şeyi sana veremeyeceğini iyi bil.İşte o zaman gözünün körlüğü gider.Baş gözün ve kalp gözün açılır.

  20-) Kalpleriniz ne kadar da katı.Emanet duygusu gitmiş,aranızda acıma duygusu kalmamış.Dini hükümler size bir emanettir,fakat siz bu emaneti bıraktınız ve korumadınız.

  21-) Vay sana! Emaneti korumazsan yakında gözlerine su iner,ellerin ve ayakların bağlanır.Allah (c.c) rahmet kapısını sana kapatır. İnsanların kalbine sana karşı katılık duygusu verir ve sana vermelerine engel olur.Başlarınızı Rabbinizin yanında tutun ve ondan sakının.Çünkü onun yakalaması çok çetin ve acıdır.Güven,afiyet ve şımarıklık içindeyken size yakalayıverir.Ondan korkun,çünkü o göklerin ve yerin sahibidir.Verdiği nimetleri şükür ile koruyun,emir ve yasaklarına ‘baş üstüne’ diyerek karşılık verin.Zorluğa sabredin, kolaylığa şükredin.Sizden önceki peygamberler ve salih insanlar böyle yapıyorlardı,nimetlere şükrediyor,sıkıntılara katlanıyorlardı.

  22-) Ona isyan edilen sofralardan kalkın,kulluk edilen sofralardan yiyin.Onun sınırlarını koruyun.Kolaylık geldiğinde şükredin,zorluk geldiğinde günahlarınızdan tevbe edip kendinizi sorgulayın.Çünkü Allah kullara asla haksızlık etmez.Ölümü ve ötesini düşünün.Rabbinizi ve O’nun sizi hesaba çekeceği günü düşünün,size mühlet verdiğini hatırlayın.

  23-) Uyanın artık! Ne zamana kadar uyuyacaksınız? Bu bilgisizlik ne zamana kadar sürecek ve ne zamana kadar boş işler içinde dönüp duracak,nefis ve hevalarınıza,adetlere uyacaksınız? Neden Allah’a kulluk ederek,dinin emirlerine uyarak kendinizi yetiştirmiyorsunuz? Kulluk adeti terk etmek demektir.Niye Kur’an’ın prensipleriyle ve Peygamber sözleriyle hayatınıza düzen vermiyorsunuz?

  24-) Yazık sana! İçinde bulunduğun durumu bir düşün.Düşünmek kalbe ait bir iştir.Sana ait bir güzellik görürsen Allah’a şükret,kötülük görürsen ondan da tevbe et.Bu düşünme ile dinin canlanır ve şeytanın ölür.Bundan dolayı ‘Bir anlık tefekkür bütün geceyi ibadetle geçirmekten daha iyidir’ denimiştir.

  25-) Ey Ümmet-i Muhammed ! Allah’a şükredin.Çünkü o,önceki ümmetlere göre sizi çok az bir amel ile yükümlü tutmuştur.Siz son ümmetsiniz.Ahirette ise ilkler olacaksınız.Sizden biriniz sağlam olursa onun gibi başka bir sağlam yoktur.Siz yöneticilersiniz,diğer ümmetler ise yönetilenler.Nefsinin evinde oturduğun sürece sağlam olamazsın.İnsanların elindekine arzulu olur,gösteriş ve nifakla onu elde etmeye çalışırsan sağlam olamazsın.Dünyalığa rağbet ettiğin sürece sağlam olamazsın.Kalbin Allah’ın dışında bir şeye güven duyduğu sürece sağlam olamazsın.

  26-) Ey fakir! Zenginlik arzun olmasın.Çünkü o senin helak sebebin olabilir.Ey hasta! sen de sağlığına kavuşmayı arzulama.O da senin helak sebebin olabilir.Akıllı ol.Elinde olan meyveyi koru ki,yaptığın iş övgüye layık olsun.Elinde olan bu miktarla yetin ve fazlasını isteme.Hakk’ın senin isteğinle verdiği her şey senin hayat suyunu bulandırır,başına bela olur.Bu tecrübe edilmiş,yaşanmış bir gerçektir.Ancak istemek,kula kalbi tarafından emredilirse istediği şey bereketli kılınır ve pislikleri giderilir.Allah’tan daima affetmesini sıhhat-afiyet vermesini,dinde,dünyada ve ahirette kurtuluş vermesini dile ve kadarcığıyla yetin.Allah’a karşı kendini muhayyer sanma ve ona zorba bir hükümdar gibi emirler sıralama.O senin belini büker.Ne Allah’a,ne de kullarına karşı,gençliğin,kuvvetin ve malvarlığınla zorbalık etme.Çünkü O,seni ansızın yakalayıverir,önceden kıskıvrak yakaladığı kimseler gibi seni de yakalar.Onun yakalaması çok acıdır.

  27-) Vay sana! Dilin teslim olmuş ama kalbin değil.Sözün teslim olmuş ama fiilin değil.İnsanlar arasında müslümansın ama yalnız kaldığında değil.Bilmez misin ki sen kıldığın namazla,tuttuğun oruçla ve yaptığın tüm hayır işleriyle Allah’ın hoşnutluğunu kazanma gayesi gütmezsen,münafık ve Allah’tan uzak olursun.Hemen şimdi bütün fiil ve sözlerinden ve alçak emellerinden vazgeç ve Allah’a dön

  28-) Ey cemaat! Heves etmeyiniz.Amel olmadıkça bu ilim hevesinin size faydası dokunmaz.Bu siyahı,beyaz üzerine işlemeniz gibidir. Allah’ın hükmü böyledir.Netice verilinceye kadar günlerce,yıllarca amel etmeye devam edersiniz.

  29-) Oğlum! İlmin ‘benimle amel etmezsen ben senin aleyhinde bir delilim,amel edersen senin lehinde delil olurum’ diye sana seslenir. Amel cevap verirse kalır,yoksa çekip gider buyurmuştur.Bereketi gider kınıtısı kalır,efendisi nezdinde senin için yapacağı şefaati gider, ihtiyaç duyduğun anlarda senin yanında olması sona erer.Kabuk olarak kaldığı için çekip gider.Çünkü ilmin özü ameldir.İlmin sana söylediği şeyleri yerine getirmedikçe Hz Peygamber’e de itaat etmiş olmazsın.Emrettiklerini yaparsan o,senin kalbini ve sırrını karşılar ve Rabb’in huzuruna götürür.İlmin sana sesleniyor fakat sen onu duymuyorsun.Çünkü kalbin yok.Kalbinin ve sırrının kulağıyla onu dinle ve sözünü kabul et.Böyle yaparsan faydasını görürsün.

  30-) İlminle amel etmen seni ilim sahibine yaklaştırır.İlmin ilk basamağı olan bu hüküm ile amel edersen,ikinci ilim pınarına ulaşırsın.Böylece akan iki pınarın olur.Kalbini hüküm,zahir ve batın ilimleri kuşatır.İşte o zaman sahip olduğun ilmin zekatını vermen gerekir.Din kardeşlerine ve müridlerine yardımcı olursun o ilimle.İlmin zekatı onu yaymak ve halkı Hakk’a çağırmaktır.  Kaynak=Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.