Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 29.Bölüm

  248-) A nefsinin yanında dura dura Allah’ı istediğini iddia eden!
  Bu iddianda sen yalan söyledin.Nefis vev Allah birarada bulunmaz,dünya ve ahiret yanyana durmaz.Nefsinin yanında olan kimse Allah’ın yanında olma fırsatını kaçırmıştır,dünya ile birlikte olan ahiretin yanında olma fırsatını kaçırmıştır.Peygamberimiz (s.a.v):Dünyasını isteyen ahiretine zarar vermiş olur,ahiretini isteyen de dünyasına zarar vermiş olur buyuruyor.

  249-) Sabırlı ol!

  Sabretmekte başarılı olursan Allah’tan da razı olmuş olursun.Sana fena hali gelir ve herşey senin için güzel olur.Herşey senin için şükür olur,uzaklık yakınlığa dönüşür.Şirk de tevhide dönüşür.İşte o zaman hiçbir iyiliği ve kötülüğü insanlardan bilmezsin.Zıtları görmezsin.Bütün kapılar ve yönler senin için bir olur da tek yönden başkasını görmezsin.Bu hal,insanlardan çoğunun anlayamadığı bir haldir.Bu hal,tek bir canlı kalmayıncaya kadar yüz binlerce kimse içinde ancak birkaç kişiye nasip olacak bir haldir.

  • 250-) Yazık sana!

  Zamanını ilim elde etmek için harcıyorsun da öğrendiğini uygulamıyorsun.Sen cahillik ayağı üzere bir heves içindesin.Allah’ın düşmanlarına uşaklık ediyor,onları Allah’a eş tutuyorsun.Allah’ın ne sana,ne de ona eş tuttuğun kimselere ihtiyacı vardır.O,senden ortak koşmanı kabul etmez.Yularını elinde tutan yüce zatın kulu olduğunu bilmiyorsun.Kurtuluşa ermek istiyorsan kalbinin yularını Allah’ın eline bırak.Ona gerektiği gibi tevekkül et.İçinde ve dışında Ona uşaklık et.Onu suçlama.Çünkü O hiçbir şekilde suçlanmaz.O senin yararına olan şeyi senden daha iyi bilir.O bilir,sen bilmezsin. Allah’ın huzurunda sus,gözünü yum,başını aşağı eğ ve konuşma izni gelinceye kadar dilsiz ol.Konuşma izni geldiğinde kendi isteğinle değil,Allah’ın iradesiyle konuşursun.O zaman konuşman kalplerin hastalıklarına deva,sırlarına şifa,akıllara ziya olur.

  250-) Hakk’ın evi olan kalbini boşalt ve oraya hiçbir şey koyma.İçinde canlı resmi bulunan bir eve melekler girmediğine göre,Allah hiç içinde resimler ve putlar bulunan kalbine girer mi? Allah’ın dışındaki her şey puttur.Dolayısıyla sen putları kır ve bu evi temizle.O zaman sahibinin oraya yerleştiğini göreceksin.Daha önceden görmediğin harikaları o zaman göreceksin.

  251-) Peygamberimiz (s.a.v):’Lanetlidir,kendi gibi yaratılmışa güvenen kimse lanetlidir’ buyurmuştur.

  Bu lanetin kapsamına girenlerin sayısı ne kadar çok! Birçok insanın içinden Allah’a güvenen ancak bir iki kişi çıkıyor.Allah’a güvenen,sağlam bir kulpa tutunmuş demektir.Kendi gibi bir yaratılmışa güvenen ise suyu avuçlayan gibidir.Elini açtığında hiçbir şey bulamaz.

  252-) Yazık sana!

  İnsanlar senin ihtiyaçlarını bir gün,iki gün,üç gün,bir ay,bir sene ya da iki sene görürler.Sonunda senden usanırlar.Sen Allah’la birlikte olmaya ve ihtiyaçlarını Ondan istemeye bak.Çünkü O senden usanmaz,dünyada ve ahirette senin ihtiyaçlarını gidermekten bıkmaz.Tevhid sahibinin imanı kamil olursa annesi,babası,ailesi, arkadaşı,düşmanı, malı,makamı ve hiçbir şeyi kalmaz.Tek sermayesi Allah’ın kapısına ve ihsanına tutunmaktır.

  253-) Ey parasına,puluna güvenen!

  Elinde olan para,pul yakında sana ceza olarak elinden uçup gidecek.Onlar başkasının elindeydi,ondan alındı sana verildi ki Rabbine ibadet etmek için onlardan yararlanasın.Fakat sen onları kendine put edindin.

  254-) Önce sen ilme uşaklık etmekte sebat gösterirsen ilim de sana uşaklık etmeye sabredecektir.Sen nasıl ki ona uşaklık etmeye sabrettiysen,o da sana uşaklık etmeye sabredecektir.İlme uşaklık etmekte sebat gösterirsen,Allah sana kalp anlayışı ve gönül aydınlığı verir.

  256-) Sevgi uymayı,düşmanlık aykırı davranmayı gerektirir.O halde işlerinizi Rabbinize bırakın ve tedbirine razı olun.

  257-) A münafıklık ederek dünyalık peşinde koşan!

  Elini aç da bir bak.Orada dünyadan hiçbir şey bulamayacaksın.

  Yazık sana!

  Kazanmaktan yüz çevirdin,oturup dinini kullanarak insanların mallarını yiyorsun.Çalışıp kazanmak bütün peygamberlerin mesleğidir.Onlardan her birinin mutlaka bir mesleği vardı.Sonradan Allah’ın izniyle insanlardan asır olmuşlardır.

  Ey dünya ile,arzu ve hevesleriyle sarhoş olmuş kimse!

  Pek yakında mezarında ayılacaksın  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:197…209

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.