Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 27.Bölüm

  231-) Yakınlık itaat etmekle,uzaklık ta karşı gelmekle olur.Çünkü kötülük yapan soğukluk,yalnızlık hisseder.İyilik dine uymakla,kötülük de dinin emirlerine karşı gelmekledir.Her halinde dini kendine yoldan edinmeyen kimse,diğerleriyle birlikte yok olup gider.Ve bizde devamda diyoruz ki buna göre:Herkes işlediği amel ve eylemlere göre Allah’a yakınlığına ve uzaklığını değerlendirsin.

  232-) Cahillik bütünüyle kötüdür.Peygamberimiz (s.a.v):Bir kimse cahillik içinde Allah’a kulluk edecek olursa,bozduğu düzelttiğinden çok olur buyurdu

  233-) Sen ahiret ekini ile değil dünya ekini ile uğraşıyorsun.Bilmez misin ki dünyayı isteyen kimse ahirette felah bulmaz,Allah’ı görmez.Ahireti istiyorsan dünyayı terk etmelisin.Allah’ı istiyorsan nefsin arzularını ve insanları terk etmelisin.Böyle yaparsan Allah’ı bulursun.Bunu başardığın zaman dünya,ahiret,arzular ve insanlar gönüllü,gönülsüz sana gelecektir.Çünkü kök senin yanındadır.Bütün dallar o kökün bir uzantısından ibarettir.Akıllı ol,senin ne inancın,ne aklın,ne de doğruyu yanlıştan ayırma yeteneğin var.Sen insanlarla birlikte oluyor ve onları Allah’a eş tutuyorsun.Tövbe etmezsen yok olup gidersin.Allah dostlarının yolundan,kapısından çek git,bedeninle onlara kalabalık etme.İki yüzlülüğünle,kuru iddialarınla ve hevesinle onlara kalabalık etme.Allah dostlarının içine ancak kalple,sırla,tevekkül ile,sıkıntılara sabır ve nasibe rıza ile gidilebilir.

  234-) Allah (c.c) bir sözünde:’Bana itaat edilirse razı olurum,razı olduğumda bolluk veririm.Verdiğim bolluğun da sonu yoktur.Bana karşı gelindiğinde ise kızarım,kızdığımda lanet ederim ve lanetim yedinci nesile kadar varır’ buyurmuştur.Dinin bir incir karşılığında satıldığı,ileriye dönük hesapların yapıldığı,hırsın çok aşırı olduğu bir zamanda yaşıyoruz.Allah2ın haklarında ‘Onların yaptığı her bir işi alırız,onu saçılmış zerreler haline getiririz (değersiz kılarız Furkan’23)’ buyurduğu kimselerden olmamaya çalış.Allah’tan başkasının rızasını kazanmak için yapılan her iş saçılmış zerre demektir.

  235) A kıt anlayışlı !

  Kaderi geri çevirmek,değiştirmek,silmek ve ona karşı gelmek mümkün olmadığına göre,Allah’ın dilediğinden başka bir şey dileme.Madem ki sana sadece Onun diledikleri gelecek,o halde sen hiç bir şey isteme.Allah bir şeyi dilemediği zaman o şey gerçekleşmez.O halde sen nefsini ve kalbini o işi yapmak için yorma.Her işi Rabbine bırak,rahmetinin eteğine tevbe elinle yapış.Böyle devam edersen dünya,kalp ve beden gözünden kaybolur.

  Sıkıntılarının,arzularının,zevklerinin bırakılması kolay olur.Onun ısırıklarından ve sokmalarından rahatsız olmazsın.Nefsin sıkıntıların verdiği acıya sabreder.Firavun’un karısı Asiye (r.a) gibi,Hani Firavun onun Allah’a inandığını kesin öğrenince ellerine ve ayaklarına demir kazıklar çaktırmıştı ve kırbaçlarla ona işkence etmeye başlamıştı da Asiye başını göğe kaldırmış,cennet kapılarının açık olduğunu ve meleklerin orada bir ev yapmakta olduğunu görmüştü.Ölüm meleği ruhunu almak için geldi ve ona ‘Bu ev senindir’ dedi.Bunun üzerine Asiye güldü ve işkencenin acısı ondan çekip gitti.Bunun üzerine ‘Ey Rabbim ! Benim için cennette bir ev yap (Tahrim’11)’ dedi.İşte sende böyle olursun.Çünkü kalp ve yakin gözünle oradakilere bakarsın ve buradaki sıkıntı ve dertlere sabredersin,kendi güç ve kuvvetinden sıyrılırsın.

  236-) Yazık sana!

  Pratiğe yansımayan laf kalabalığını ne yapacaksın.Yalan söylüyorsun ama kendince doğrusun.Ortak koşuyorsun ama kendince Allah’ı tevhid ediyor ve O’na inanıyorsun.Sen hastalığını sıhhat,içindeki bakırın da cevher olduğunu sanıyorsun.Benim seninle işim seni yalandan alıkoymak ve doğru söylemeni emretmektir.Elimde üç mihenk taşı var,her şeyi onlarla tanırım:Kitap,sünnet ve kalbim.Sonuncu mihenk taşında karaltılar belirir.Kalp kitap ve sünnetle gerçek manada amel etmediği sürece bu mertebeye çıkamaz.Kişinin bildiğiyle amel etmesi bilginin tacıdır.Bildiğini uygulamak bilginin nurudur,safanın safasıdır,özün özüdür.Bildiği ile amel etmek kalbi sağlamlaştırır ve temizler.Kalp sağlam olunca diğer organlar da sağlam olur.Kalp temiz olunca diğer organlar da temiz olur.Kalbin üzeri örtülünce bedenin de üzeri örtülür.Et parçası (kalp) düzgün olunca bünye de düzgün olur.Kalbin sağlığı insanla Rabbi arasında bağlantı olan sırrın sağlığından ileri gelir.Sır bir kuştur,kalp ise onun kafesidir.Kalp bir kuştur,onun kafesi de bedendir.Beden de bir kuştur,onun kafesi ise kabirdir.Kabir aynı zamanda kalbin de kafesidir.İnsanlar o kafese mutlaka gireceklerdir.

  237-) Peygamberimiz (s.a.v):’Kim insanların en değerlisi olmak isterse Allah’tan korksun.Kim insanların en güçlüsü olmak isterse Allah’a tevekkül etsin.Kim de insanların en zengini olmak isterse Allah’ın elindekine,kendi elindekinden daha çok güvensin’ buyurmuştur.

  Kim dünyada ve ahirette değerli olmak isterse Allah’tan korksun.Çünkü Allah (c.c):’Sizin Allah katında en değerliniz,Ondan en çok korkanınızdır (Hucurat’13)’ buyuruyor.Değerlilik Allah korkusunda,değersizlik ise Allah’a karşı gelmektedir.Kim Allah’ın dini konusunda güçlü olmak isterse Allah’a tevekkül etsin.Çünkü tevekkül kalbi sağlamlaştırır,güçlendirir,eğitir,onu doğru yola iletir ve ona harikalar gösterir.

  238-) Kim dünyada ve ahirette zenginlik isterse Allah’tan korksun.Onun kapısında dursun ve Ondan utanıp başkasının kapısına gitmesin.İki gözünü de Ondan başkasına bakmaktan alıkoysun.İki gözden maksadım beden gözleri değil,kalp gözleridir.Nasıl oluyor da sen eninde sonunda yok olacak olan elindeki malına güveniyorsun da hiç yok olmayacak olan Allah’a güveni terk ediyorsun? Seni başkasına güvenmeye iten şey Allah’ı bilmemendir.Allah’a güven duymak zenginliğin ta kendisidir.Başkasına güven duymak ise fakirlik demektir.

  239-) Behey insanlara ve sebeplere güvenen! Sen bu tutumunla Allah’tan,dünya ve ahirette gelecek olan yücelikten ve güçten mahrum kalırsn.

  240-) Ve sen ey elindeki mala güvenen! Sen de bu dünyada ve ahirette sana Allah’tan gelecek olan zenginlikten yoksun kaldın.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:181….191

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.