Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 25.Bölüm

  211-) Allah’ı istediğin ve O’na doğru yol katettiğin sürece yorulursun.Yolun sonuna gelip Rabbin katında bir konapa yerleştirildiğin zaman amellerini içinden gelerek yapmaya başlarsın,kalbine Allah’a karşı bir yakınlık gelir ve bu yakınlık artarak kalbinin her yanını kuşatıt.Bu yakınlık gittikçe büyür.Büyüdüğü zaman da kalp Allah düşüncesiyle dolar ve kalpte başka bir şeye yer kalmaz.Sen de bu makama ermek istersen Allah’ın emirlerine uy,yasaklarından kaç,iyilikte, kötülükte,zenginlikte ,fakirlikte,yücelikte ,alçaklıkta,amaçlarına ulaştığında ve ulaşamadığında ve dünya ve ahiret işlerinin tümünde O’na teslim ol

  212-) Yazık sana !

  Yaratılanla Yaratan bir arada durmaz.Dünya ve ahiret bir kalpte birleşmez,böyle bir şey düşünülemez ve doğru olmaz.Bu beraberlikten hiçbir şey ortaya çıkmaz.Ya yaratılanı seçeceksin ya da Yaratanı.Ya dünyayı seçeceksin ya da ahireti.Zahirinde yaratılanları,batınında Yaratanı,elinde dünyayı kalbinde ahireti tutabilirsin.Ama bunlar ikisi bir kalpte birleşmez.Sen kendin için neyin faydalı olduğuna karar ve onu seç. Dünyayı istiyorsan kalbinden ahireti çıkar.Ahireti istiyorsan dünyayı çıkar. Mevla’yı istiyorsan, kalbinden dünyayı,ahireti ve Mevla dışındaki herşeyi çıkar.Çünkü kalbinde Allah’ın dışında bir şey bulunduğu sürece Allah’ın sana yakınlığını göremezsin,onunla aranda sıcaklık ve yakınlık gerçekleşmez. Kalbinde az da olsa dünya varsa ahireti göremezsin.Kalbinde az da olsa ahiret varsa Allah seni kendine yaklaştırmaz.Akıllı ol.Sen Onun kapısına ancak doğruluk ayaklarıyla gelebilirsin.Çünkü nakid (parayı sayan),işini iyi bilen biridir.

  213-) Oğlum! Kendini ilgilendiren konular,ilgilendirmeyen konularla oyalanmayacak kadar çoktur.Arzularını kalbinden çıkar ki sana hayır gelsin.Çünkü nefsin arzuları bulanıktır,kalbi de bulandırır.O çıktıktan sonra kalp durulur ve değişir.Allah (c.c):’İnsanlar kendilerini değiştirmedikçe Allah insanların başındaki sıkıntıları (Ra’d/11) buyuruyor

  214-) Ey İnsan dinle! Ey İnsanlar Dinleyin! Ey Mükellefler Dinleyin! Ey Ergenler,Ey Aklı Başında OlanlarAllah’ın sözüne ve verdiği haberlere kulak verin.Allah en doğru sözün sahibidir.Nefislerinizin,Allah’ın istemediği özelliklerini değiştirin ki O da size istediğiniz şeyleri versin.Yol geniştir.

  215-) Peygamberimiz (s.a.v):’Hastaları ziyaret edin ve cenazeleri uğurlayın.Çünkü bu size ahireti hatırlatır’ buyurmuştur.Peygamberimiz (s.a.v) bu sözüyle sizin ahireti hatırlamanız gerektiğini ifade etmiştir.Siz ise onu hatırlamaktan kaçıyor,peşin zevkler peşinde koşuyorsunuz.Pek yakında siz istemeseniz de dünyadan ayrı düşeceksiniz.Sizi mutlu kılan şeyler elinizden alınacak,mutluluğun yerini düşmanlık ve sıkıntı alacaktır.

  216-) Ey Gafil ! Seni gidi rezil! Uyan artık,sen dünya için değil,ahiret için yaratıldın.

  Ey kendine gerekeni bilmeyen! Tek kaygın nefsinin arzularını yerine getirmek ve para biriktirmek.Organların oyun ve eğlence peşinde.Birisi sana ahireti ve ölümü hatırlattığı zaman ona ‘Tadımı kaçırdın’ diyorsun ve başını bir oraya bir buraya çeviriyorsun.Sana ölüm habercisi geldi,saçına ak düştü,ama sen ak saçlarını ya koparıyorsun ya da siyaha boyuyorsun.Peki ecelin gelip çattığında ne yapacaksın? Ölüm meleği yardımcılarıyla başına dikilince onu nasıl geri çevireceksin? Rızıkını bitirip hayatın sona erince hangi çareye başvuracaksın? Şu hevesini bırak.Dünya amel üzerine kuruludur.Dünyada çalışırsan ücretini alırsın, çalışmazsan hiçbir şey alamazsın.Dünya çalışma ve sıkıntılara sabretme yurdudur.Dünya yorgunluk,ahiret ise dinlenme yurdudur.İnançlı kimse dünyada kendini yorar ama bu yorgunluğun sonu rahata ermektir.Sen ise dinlenmeyi çok çabuk istiyorsun,tevbeyi geciktiriyor ‘yarın tevbe ederim,gelecek ay tevbe ederim,gelecek yıl tevbe ederim’ diye durmadan erteliyorsun ve böylece sana verilen süre bitiyor.Pek yakında pişman olacak ‘edilen nasihatları nasıl kabul etmedin,nasıl oldu da uyanıp bana söylenenleri doğrulamadım’ diye dizini döveceksin.

  217-) Ey Cemaat ! İnsanları memnun etmek için çalışanları kendi hallerine bırakın.Onlar küçük kölelerdir, Allah’ın düşmanlarıdır,Allah’a ve nimetlerine karşı nankörlük edenlerdir,perdelenmişlerdir.Allah’ın gazabına uğramışlardır ve lanetlenmişlerdir.İnsanlar kişinin kalbini,hayrını ve dinini kapıp alıverirler.Seni Allah’a şirk koşmaya sürükler ve Rabbini unuttururlar.Seni senin için değil,kendi menfaatleri için isterler.Allah ise seni kendi menfaati için değil,senin menfaatin için ister.Şu halde sen de seni senin menfaatin için isteyeni iste ve onunla meşgul ol.Çünkü onunla meşgul olman seni kendi menfaati için isteyen kimselerle meşgul olmandan daha iyidir.İlla ki isteyeceksen insanlardan değil Allah’tan iste.Allah’a ermek için O’ndan yardım dile,Allah zengindir,insanlar ise fakirdir.Ne kendilerine ne de başkalarına yarar ve zarar verebilirler.

  218-) A Gafil ! Sen seni isteyeni iste,seni seveni sev.Seni görme özlemi çekenle meşgul ol.Allah’ın ‘Allah onları sever,onlar da Allah’ı severler (Maide’54)’ buyruğunu ve bir kudsi hadiste buyurduğu ‘Elbette Ben sizinle buluşmaya sizden daha çok istekliyim’ buyruğunu hiç duymadın mı? Allah seni kendine kulluk etmen için yaratmıştır.Bu nedenle oyun oynama.Allah senin kendisiyle birlikte olmanı istemiştir.Bundan dolayı Ondan başkasıyla uğraşma.Onunla birlikte kimseyi sevme.Ondan başkasını ancak acıma duygusuyla sevebilirsin.Nefislerin sevgisi olabilir,ama kalplerin sevgisi,sırrın sevgilisi olmaz

  219-) Ey Cahil! İlim öğren.Çünkü bilgisizce yapılan kulluktan iş çıkmaz.Bilgisizce inanmanın da hiçbir yararı olmaz.İlim öğren ve öğrendiğini uygula.Böyle yaparsan dünyada da ahirette de kurtuluşa erersin.İlim öğrenip öğrendiğini uygulamaya sabredemiyorsan nasıl kurtulacaksın? İlim öyle bir şeydir ki seni bütün varlığını ona adadığın zaman ancak sana bir parçasını verir.

  220-) Peygamberimiz (s.a.v):’Şeytanı Allah’tan başka ilah yoktur.Muhammed Onun elçisidir’ sözüyle çökertin. Çünkü şeytan bu sözle,sizin üzerine çokça binip aşırı yük yükleyerek eşeğinizi çökerttiğiniz gibi çöker’ buyurmuştur.

  Ey Cemaat!

  Şeytanlarınızı sırf bu sözü söyleyerek değil,bu sözünüzde samimi olarak çökertin.Tevhid,insan ve cinlerden olan şeytanları yakar.Çünkü Kelime-i Tevhid,şeytanlar için bir ateş,tevhid ehli içinse bir nurdur. Sahte tanrılar kalbinde cirit atarken sen nasıl ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ iyebiliyorsun? Allah2ın dışında güvendiğin ve dayandığın herşey senin putundur.Kalbin şirk içindeyken kelime-i tevhidi dilinle söylemen sana bir yarar getirmez.Kalbin pis iken kalıbının temizliği bir işe yaramaz.Tevhid ehli şeytanı çökertir,şirk koşanı ise şeytan çökertir.İhlas sözlerin ve işlerin özüdür.  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:166….175

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.