Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 24.Bölüm

  202-) Allah’a ve insanlara karşı büyüklenmeyi bırak.Çünkü büyüklenmek,Allah’ın cehennem ateşi üzerinde yüz üstü sürüdüğü kimselerin özelliğidir.Allah’ı kızdırdığın zaman Ona karşı büyüklenmiş olursun.Müezzin ezan okuduğu zaman kalkıp namaza gitmezsen Allah’a karşı büyüklenmiş olursun.Allah’ın kullarına haksızlık ettiğin zaman Allah’a karşı büyüklenmiş olursun.Seni de Nemrut ve diğer hükümdarlar gibi helak etmeden önce tövbe et ve taptığın tövbede samimi ol

  203-) Siz Allah’tan korkanlardan olun.Şirk insanın kalbinde bulunabileceği gibi,davranışlarına da yansıyabilir.Davranışa yansımış olan şirk putlara tapmaktır,kalpteki ise insanlara güvenmek,yararın ve zararın onlardan geldiğini düşünmektir.İnsanlardan öyleleri vardır ki dünya malını elinde tutar ama onu hiç sevmez.O mala sahip olur ama mal ona sahip olmaz.Mal onu sever ama o malı sevmez.Mal onun ardından koşar ama o malın ardından koşmaz.Mal ona hizmet eder ama o mala hizmet etmez.O maldan ayrılabilir ama mal ondan ayrılamaz.Onun kalbi Allah’a ait olmuştur.Dünyanın onu bozmaya gücü yetmez.Bundan dolayı o dünya malında istediği gibi tasarruf eder ama mal onun hakkında hiçbir tasarrufta bulunamaz.Bundan dolayı Peygamberimiz (s.a.v):’Salih birine ait olan temiz mal ne güzeldir’ buyurarak ya da ‘Şöyle şöyle’ demeyen kimse için dünya malında yarar yoktur buyurarak o kimsenin malını,kendi eliyle hayır işlerine harcayacağına işaret etmiştir.Sahip olduğunuz malları,Allah’ın geçimini sağlamayı üstlendiği kimselerin ihtiyaçları için harcayınız.Mal sevgisi de kalbinizden çıkarınız.Dünya malı size asla zarar vermesin,dünyanın nimetlerini sunması ve zinetlerini takınması sizi aldatmasın.Çünkü siz yakında yok olacaksınız,sizin ardınızdan dünya da yok olacak.

  203-) Kendi görüşüyle yetinen kimse yoldan çıkar,alçalır ve ayağı takılır.

  204-) Ey kadınlar ve erkekler !

  Küçücük de olsa ihlası olan,yaptığını samimi yapan,küçücük de olsa Allah’tan korkusu olan,az da olsa sabretmeyi ve şükretmeyi bilen kimse kurtulmuş demektir.Fakat ben sizi iflas edip varını yoğunu kaybetmişler olarak görüyorum.

  205-) Bu dünya bir pazar yerinden ibarettir.Bir süre sonra orada kimse kalmayacak.Gece olunca pazarcılar gidecek.Gayretli olun.Siz bu pazar yerinden sadece ahiret pazarında işinizi görecek şeyleri alıp satmaya gayret edin.Çünkü nakid (paranın kalite kontrolunu yapan) paraların kalitesi konusunda uzmandır.Tevhid,yapılan işi sırf Onun için yapmak demektir.Orada geçer akçe budur.Buda sizde azdır.

  206-) Oğlum akıllı ol ve aceleci davranma.Çünkü acele etmekle senin eline bir şey geçmez.Ne akşamleyin uğruyorsun uraya,ne de sabahleyin.Sebat edip bir takım işlerle oyalansan ve akşam vakti gelince istediğin şeyleri alsan olmaz mı? Akıllı ol ve Allah’a da,insanlara da saygılı davran.İnsanlara haksızlık edipde onların yanındaki sana ait olmayan şeylere göz dikme.Vekil,yetkili kılınmadıkça söz söyleme hakkına sahip olmaz.Şu halde sen vekil yetkili kılınmadan sana verilmesini bekliyorsun.Allah’ın izni,onayı ve kalplere düşürdüğü ilham olmadan ne vekil,ne de başkaları sana ne bir toz,ne buğday tanesi,ne derya,ne de bir damla verebilir.Akıllı ol.Akıl işte budur.Hakkın huzurunda olduğun yerde dur.Çünkü rızık,Onun katında ve Onun eliyle taksim edilmiştir.

  207-) Yazık sana!

  Sen dünyada Onunla çekişip,yüz çevirip,insanlara yönelerek onları Allah’a ortak koşup dururken,ihtiyaçlarını onlara sunup önemli işlerinde onlara güvenip dururken,yarın hangi yüzle Onun karşısına çıakcaksın? İnsanlara muhtaç olmak,dilencilik edenlerin çoğu için bir cezadır.Çünkü onlar dilenmeye ancak işledikleri günahlar sebebiyle çıkmışlardır.Onlardan sadece küçük bir grubun dilenciliğinde ise herhangi bir sakınca yoktur.Dilencilik etmenin nedeni senin cezalandırılman ise (yani ilk gruptan isen),vermeyi terk ettiğin içindir.

  208-) Oğlum!

  Teslimiyetin yoksa imanın da yoktur.İmanın yoksa yakinin de yoktur.Yakinin yoksa Allah’ı tanıyamaz,bilemezsin.Bunlar aşama aşamadır.Teslimiyetin varsa ettiğin amelleri gönülden yaparsın.

  209-) İnsanlardan kaç.Ne haksızlık et,ne de sana haksızlık edilmesine müsade et.Yapabiliyorsan gördüğün haksızlığa katlan ama sakın ha haksızlık eden taraf olma;ezil ama ezme.Allah mazluma yardım eder,özellikle insanlar tarafından yardım edilmediği zaman yardım eder.Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:Bir kimse haksızlık görür de Allah’tan başka bir yardımcı bulamazsa Allah (c.c) Sana er ya da geç mutlaka yardım göndereceğim buyurur.Sabreden yardım görür,yükselir izzet bulur.

  210-) A iki yüzlü!

  Ne zamana kadar ikiyüzlülüğe ve gösteriş yapmaya decam edeceksin? Yazık sana! Allah’tan utanmıyor musun? Pek yakında Allah’ın huzuruna çıkacağına inanmıyor musun? Onun rızasını gözeterek amel etmiş gibi görünüyorsun ama aslında amacın başkalarının rızasını kazanmak.Onu aldatıyorsun ve üstüne üstlük yapacağı bu ameli bilmesini ve sana mükafat vermesini bekliyorsun. Bu yoldan dön,yanlışını telafi et ve niyetini düzelt  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani / bkz:159……166

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.