Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 22.Bölüm

  189-) Tevbe edip tevbesinde sebat edenler nerede? Rabbinden utanan ve bütün durumlarında O’nu gözetenler nerede? Yalnızken ve insanlar arasındayken haramlardan sakınanlar nerede? Kalp ve beden gözünü haramdan yumanlar nerede? Peygamberimiz (s.a.v) :’Şüphe yok ki gözler de zina eder,onların zinası haramlara bakmaktır’ buyuruyor.Çocukların ve kadınların haram kılınan yerlerine bakarak gözlerin ne çok zina ediyor? Allah’ın (c.c) ‘İnanlara söyle gözlerini yumsunlar’ buyruğu hiç kulaklarına çalınmadı mı?

  190-) Yazık sana!

  İnsanlardan değil,Allah’tan utanılır.Her şeyden önce var olan O’dur.Sense sonradan olandan utanıyor,ezeli olana karşı yüzsüzlük yapıyorsun.Kerem sahibi olan O’dur,başkaları kötüdür.Zengin olan O’dur,başkaları fakirdir.O’nun adeti vermek,başkalarının adeti ise engel olmak ve vermemektir.İhtiyaçlarını O’na arz et.O buna başkalarından daha layıktır.Yapmış olduğu ederlerinden hareketle O’nu bulmaya çalış.Dinin sınırlarını koru ve takvasından ayrılma.Sen takvalı olmaya,Allah’tan sakınmaya devam edersen Allah kendini sana bulduracak ve sen eseri bırakıp eseri yapanla meşgul olacaksın.Onu bulmaya çalış ve Onu ara,dünyayı ve ahireti bırak.Dünya ve ahiretten sana ait olanlar yine gelecek,seni terk edip gitmeyecektir.Allah’ın dışındakileri terk etmen bulanıklıkları durultur.Kalbin sana Allah’ı buldurmuyorsa sen akılsız hayvanlar gibisin demektir.Dünyadan kalk git ve akılları Allah’ı bulmalarına yardımcı olan akıllı kimselerin katına çık.Aklı onlardan öğren de kendini ve Rabbini tanı

  Yazık sana!

  Ömrün eriyip gidiyor da haberin yok.Ahiretten kaçış ve dünyaya yöneliş ne zamana kadar sürecek?

  Yazık sana!

  Senin rızkını senden başkası yiyemez,cennet ve cehennemdeki yerine senden başkası yerleşemez.Gaflet seni ele geçirmiş ve nefsin arzuları seni esir almış.Bütün kaygın yemek,içmek,evlenmek,uyumak ve amaçladığın şeylere ulaşmak.Kaygın,helal veya haram yoldan doyduktan sonra inkar edenlerin ve ikiyüzlülerin taşıdığı kaygının aynısıdır.Senin dinin var mı,yok mu kalbinin umurunda değil.

  191-) Ey cemaat!

  Dünya gidiyor,ömürler tükeniyor,ahiret durmadan size yaklaşıyor.Sizinse ahirete yönelik hiçbir kaygınız yok,bütün kaygınız dünyada ve dünya malını toplamaktır.Siz,Allah’ın nimetlerinin düşmanlarısınız.

  192-) Yazık sana!

  Delil olmadan kuru davada bulunmanın bir faydası olmadığı gibi,tek başına bilginin de bir faydası yoktur.Uygulamaya geçmeyen bilginin yararı olmaz.Peygamberimiz (s.a.v):’İlim amele seslenir.Amel cevap verirse kalır,yoksa çeker gider’ buyurmuştur.Okuması kalır ama bereketi gider,özü gider kabuğu kalır.

  193-) A bildiğiyle amel etmeyi bırakanlar!

  Biriniz gayet ustaca edebi güzelliğini de vererek bir şiiri okuyor ama ne uygulama var,ne de ihlas.Kalbin kendine çeki düzen verirse organların da çekidüzen verecektir.Çünkü kalp,diğer organların amiridir.Amir kendini düzeltince emri altındakiler de düzelir.Bilgi kabuktur,amel ise özdür.Kabuk,öze bir zarar gelmesin diye korunur.Öz de içinden yağ çıkartılsın diye korunur.Kabugun içinde öz yoksa ne işe yarar? Özün içinde yağ yoksa neye yarar? İlim gitti.Çünkü kendisiyle amel edilmeyince ilim gitmiş demektir.Uygulama olmaksızın okuyup ezberlemenin sana ne faydası olabilir ki?  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:142…146

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.