Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 21.Bölüm

  183-) İkiyüzlü günahkar kimselerden ve özü sözü bir salih kimselerin arasına katıl.Çözüm bulamayıp salih ve ikiyüzlü kimseleri birbirinden ayırt edemediğin zaman geceleyin kalk ve iki rekat namaz kıl.sonra ‘Rabbim! Bana kullarından salih olanları göster,beni senin yoluna iletecekleri,senin yemeğinden yedirecek ve senin içeceğinden içirecekleri,yakınlık gözüme senin yakınlık nurunla sürme çekecekleri,başkalarını taklit ederek değil,gözüyle gördüğünü haber verecekleri göster’ diye dua et.

  184-) Akıllı ol ve yalan söyleme’Ben Allah’tan korkarım’ diyorsun ama başkalarından korkuyorsun.Ne cinden,ne insandan ne de melekten korkma,konuşan ve konuşmayan canlılardan korkma.Dünya ve ahiret azabından korkma.Azabı verenden kork.

  Akıllı kimse,Allah konusunda hiçbir kimsenin kınamasından korkmaz.Allah’tan başkalarının sözlerini duymazlıktan gelir.Bütün insanları aciz,hasta ve muhtaç bilir.Bu ve bunun gibiler,ilminden faydalanılan alimlerdir.Dini ve İslam’ın hakikatını bilenler,dinin doktorları ve kırıklarını onarıp tedavi eden kırık-çıkıkçılardır.

  185-) Cin şeytanları ancak insan şeytanlarının yardımıyla seni yenebilir.İnsan şeytanları nefis ve kötü arkadaşlardır. (Arkadaş seçimi ile ilgili meseleler için alltaki bağlantılara tıklayınız;

  186-) Asıl mahrum kalan kimse,Allah’tan yoksun kalan,dünyada ve ahirette O’na yakınlık fırsatını kaçıran kimsedir.Allah (c.c) gönderdiği bir kitapta ‘Ey İnsanoğlu! Beni kaybedersen herşeyini kaybettin demektir’ buyuruyor.Sen Allah’tan ve inanan kullarından yüz çevirip dururken,onlara sözünle ve eylemlerinle sıkıntı verirken,içinle ve dışınla onlardan yüz çevirirken Allah’ı nasıl kaybetmezsin! Hz Muhammed (s.a.v) ‘İnanan kimseye sıkıntı vermek,Kabe’yi ve Beyt-i Mamur’u on beş defa yıkmaktan daha büyük bir günahtır’ buyurmuştur.

  187-) Peygamberimiz Hz Muhammed’den (s.a.v) şöyle rivayet edilmiştir:Birisi geldi ve O’na ‘Ben seni Allah rızası için seviyorum’ dedi.Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v):İmtihan giysisini kuşan,fakirlik giysisini kuşan buyurdu.

  Sense ey yalancı!

  Salih kimseleri sevdiğini iddia ediyorsun fakat dirhemini,kuruşunu bile onlardan esirgiyorsun.Ama buna rağmen onlara yakın ve onlarla birlikte olmayı istiyorsun.Akıllı ol.Bu sahte bir sevgidir.Seven sevdiğinden hiç birşeyini esirgemez ve onu herşeye tercih eder.Fakirlik Hz Muhammed’in ayrılmaz bir parçasıydı.Bundan dolayı ‘Fakirlik beni seveneiakan suyun varacağı yere akıp gitmesinden daha çabuk ulaşır’ buyurmuştur. (Fakirliğin fazileti ile ilgili makaleler için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;

  188-) Oğlum ! Allah’ın gazabıyla karşı karşıya olan ikiyüzlü münafıklardan yüz çevir.Akıllı ol ve bu zamandaki insanların çoğuna yaklaşma.Çünkü onlar,üzeri giysili kurtlardır.Tefekkür aynasını al ve ona bak.Allah’tan da kendini ve onları o aynada göstermesini iste.Ben Yaratanı’da yaratılanı da denedim.Kötülüğü yaratılanların,iyiliği ise Yaratan’ın yanında buldum  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:130…135

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.