Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 20.Bölüm

  173-) Peygamberinize ulaşan nesebinizi sağlamlaştırın.Ona sağlamca uyan kimsenin nesebi de sağlam demektir.Ona uymadan ‘Ben O’nun ümmetindenim’ demenin ise sana bir yararı yoktur.Söz ve eylemlerinizde O’na uyduğunuz zaman ahiret yurdunda onunla birlikte olursunuz.Allah’ın (c.c) :Peygamber size ne verdiyse onu alın,size neleri yasakladıysa onlardan da sakının (Haşr’7) buyruğunu hiç duymadın mı?

  174-) Oğlum! Senin arkana oturulmadan önce kalbinle Allah’a dön.Salihlerin güzel hallerinden yalnız söz etmekle ve temenni etmekle yetiniyorsun.Elinde duran suyu ağzını açıp da ağzında hiçbir şey göremeyen kimse gibisin.Yazık sana! Temenni ahmaklık ovasıdır. Hz Peygamber (s.a.v) ‘Temenni etmekten uzak durunuz.Çünkü temenni ahmaklık ovasıdır’ buyurmuştur.

  175-) Kötü kimselerin yaptığını yapıyor,iyilerin derecesini umuyorsun.Ümidi korkusuna baskın olan kimse zındıklaşır,korkusu ümidine baskın olan kimse ise ümitsizliğe düşer.Kurtuluş ikisinin dengeli oluşundadır.Resulüllah (s.a.v):İnananın korku ve ümidi tartılsa birbirini dengelerdi buyurmuştur.

  176-) Hz Peygambere uymayan,bir eline dinini,diğer eline de ona indirilen kitabı almayan kimse yürüdüğü yolda Allah’a ulaşamaz. Kendisi helak olur,başkalarını da helak eder,kendisi sapar,başkalarını da saptırır.Kitap ve Sünnet Allah’a götüren iki kılavuzdur.Kur’an Allah’a götüren kılavuz,Sünnet ise Peygambere götüren kılavuzdur.

  177-) A insanlara musibetlerinden şikayet eden! Şikayetini insanlara iletmenin sana ne yararı olabilir? Onlar sana ne yarar,ne de zarar verebilir.Onlara güvenip de Hakk’a ortak koştuğun zaman seni Onun kapısından uzaklaştırırlar.Allah’ın gazabına sebep olurlar ve sen Ondan perdelerle.

  178-) Ey bilgisiz! Sen bildiğin iddiasını güdüyorsun.Dünyayı,asıl sahibinden değil de başkalarından istemen senin bilgisizliğini gösterir. İnsanlara şikayetini ileterek sıkıntılardan kurtulmayı bekliyorsun

  179-) Yazıklar olsun sana! Şu obur köpek bile,avı korumayı öğreniyor da oburluğunu ve tabiatını değiştiriyor.Yırtıcı kuş da eğitilerek yaratılışının dışına çıkıp yakaladığı avı yeme özelliğini bırakıyor.Senin nefsin eğitilmeye onlardan daha elverişlidir.Ona öğret ve anlat ki dinini yeyip parçalamasın ve Allah’ıns enin yanına bırakmış olduğu emanetine hıyanet etmesin.Nefsini eğitmeden,onunla arkadaşlık etme.

  180-) A obur! A kendi için yaratılmış olan yiyeceği hemen isteyen! Kim onu başkasına yedirebilir ki? Senin için yaratılmış olan giyeceği, evi,bineği ve eşi kim elinden alıp başkasına verebilir ki? Bu bilgisizlik nedir böyle? Senin ne sebatın,ne aklın,ne inancın,ne de Allah’ın verdiği söze güvenin var.

  181-) Oğlum! Konuştuğun zaman düzgün bir niyetle konuş,sustuğunda da düzgün bir niyetle sus.Yaptığı amelden önce bir niyet taşımayan kimsenin ameli yoktur.Sen konuşsan da,sussan da günah içindesin.Çünkü niyetini düzeltmiyorsun.Susman ve konuşman sünnete uygun değil.Durumlar değişip rızıklar daralınca bir lokma yüzünden Allah’a karşı hemen değişiveriyorsunuz.Bir malınız kırıldığında tek bir nimeti kaybettiğiniz için bütün nimetlere nankörlük ediyorsunuz.Sanki siz tahakküm edip istediğini zorla yaptıran ‘yap,yapma,niye böyle yaptın ve şöyle olması gerekirdi’ diyen yetki sahiplerisiniz.Bu bir uzaklaşmadır.Allah’ın sevmediği bir şeydir ve Allah’ın rahmetinden kovulma sebebidir.

  182-) Ey cemaat! Sizin üzerinizde gözetçiler vardır.Siz Allah’ın görevlendirdiği (meleklerin gözetimi) altındasınız da haberiniz yok.Akıllı olun,kalp gözlerinizi açık tutun.Sizden birinin evine bir topluluk gelince söze önce başlamasın.Sözü bir soruya cevap olsun ve kendisini ilgilendirmeyen şey hakkında soru sormasın.Tevhid farzdır,helal aramak farzdır,yapılan amele karşılık beklemeyi terk etmek farzdır  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:126….13,

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.