Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 2.Bölüm

  14- Allah’tan uzaklaşman seni Allah’tan gaflete düşürdü.Dövülüp horlanmandan,bela yılanları ve akrepleri üzerine salınmadan bu gafletinden dön.Belayı henüz tatmadın.Sakın ha aldanma.Sahip olduğun hiç birşey seni şımartmasın.Çünkü yakında onlardan eser kalmayacak.Yüce Alah (c.c):’Onlar kendilerine verilenlerle sevinip şımarınca onları apansız yakalayıverdik (En’am Süresi’11)’ buyurmuştur.Allah katında olan,sabırla elde edilir.

  Bundan dolayı Allah (c.c) sabır konusu üzerinde çok durmuştur.Sabır ve fakirlik ancak gerçek iman sahibi olan kimselerde bir arada bulunur.İman edenler imtihan edilir ve sabrederler.Sıkıntı ve bela içinde olmalarına rağmen onlara iyi işler ilham edilir.Rableri tarafından gönderilen musibetlere sabrederler. (4)

  15- Gösteriş,münafıklık,haksızlık,şüphe ve haram dizboyu olmuş.Hakk’a karşı nankörlük ve günahkarlıkta birbirine yardım eden çoğalmış. Evinde aciz,dükkanında takvalı;içerken zındık,koltuğuna kurulunca sıddıklar çoğalmış.

  Allah’ın hükmü olmasa sizin evinizde olan biteni size haber verirdim.Fakat benim,üzerine bina yapacağım bir temelim,terbiyeye muhtaç çocuklarım var.Bildiğim şeylerin bir kısmını sayıp döksem ayrılmamıza sebep olur.İçinde bulunduğum şu halde,Peygamberlerin gücüne ihtiyacım var.Hz Adem’den bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün insanların sabrına ihtiyacım var.Rabbani bir güce ihtiyacım var. (5)

  16- Oğlum dünyada sonsuz dek kalmak ve ondan faydalanmak için yaratılmadın. Allah’ın sevmediği özelliklerini değiştiriver.

  Allah’a kulluk için ‘La ilahe illallah’ demeyi yeterli görüyorsun.Buna bir şey daha eklemediğin sürece bu sözün sana faydası olmaz.İman söz ve ameldir.Küçük yada büyük günahlar işler,Hakk’a karşı gelir,bunda ısrar edersen,namazı,orucu,zekatı ve diğer hayır işlerini terkedersen imanın sana fayda vermez.Böyle yaparsan kelime-i şehadetin sana ne faydası olur? (6)

  17- ‘La ilahe illallah’ dediğin zaman bir iddiada bulunmuş oluyorsun.Sana’Bu sözü söylüyorsun ama delilin var mı? Nedir delilin?’ denir. Bu sözün delili emre uymak,yasaklaran kaçmak,sıkıntılara sabretmek ve kadere teslim olmaktır.Bütün bunları yapsan bile bunlar,ancak ihlaslı olduğun zaman kabul edilir.Amel olmadan söz,sünnete uygunluk ve ihlas olmadan da amel kabul edilmez. (7)

  18- A günahkar adam.Gerçek iman sahiplerinden sakın ve günah kirlerine bulanmış bir halde onların huzuruna girme.

  Çünkü

  Onlar,Allah’ın nuruyla senin içinde bulunduğun hali görürler.Senin şirkini ve nifakını görürler.Örtülerin altında gizlice işlediğin işlerini ve günahlarını görürler.Kurtulmuş birini görmeyen felah bulmaz.Sen heves düşkünü birisin,ancak hevesine düşkün olanlarla düşüp kalkarsın (8)  Kaynak=Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.