Kuran Yurdu

El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 19.Bölüm

  163-) Önce kalplerinizle sonra dillerinizle tevbe ediniz.Tevbe yönetim değişikliğidir. Nefis,heva,şeytan ve kötü arkadaşların yönetimini kaldırır.Tevbe ettiğin zaman kulağını,gözünü,dilini,kalbini ve bütün organlarını yenilemiş,yiyeceğini içeceğini haram ve şüphe bulanıklığından arındırmış,geçiminde,alışverişinde ihtiyatlı davranmış ve bütün kaygını Allah’a yöneltmiş olursun.Alışkanlığı kaldırıp yerine ibadeti koymuş,günahı kaldırıp yerine itaati koymuş olursun,sonra da dinin sağlamlığı ve şahitliği ile birlikte gerçeğe ulaşmış olursun.Çünkü dinin şahitlik etmediği her şey zındıklıktır.

  164-) İlim ezberlenip insanlara sunulmak için değil,kendisiyle amel edilmek için var edilmiştir.Çğren,öğrendiğini uygula sonra da onu başkalarına öğret.Öğrenip öğrendikten sonra amel edersen ilmin senin adına konuşur.Sussan bile amelinle,ilim diliyle söyleyeceklerinden daha çoğunu söylersin.Bundan dolayı sufilerden biri ‘Sana bir bakışı fayda vermeyen kimsenin verdiği öğüdün hiç faydası olmaz’ demiştir.Kişi ilmiyle amel ederse ondan kendisi de başkaları da faydalanır.

  165-) Oğlum! Himmetin kadar alırsın.Kalbinle Allah’ın dışındakilerden uzaklaş ki Allah’a yaklaşasın.Kendinden ve insanlardan vazgeçerek öl ki seninle Rabbin arasındaki engeller kaldırılsın

  • Birisi; Nasıl öleyim diye sorunca şöyle cevap verdi;

  Nefsine,hevana,tabiatına ve alışkanlıklarına uymaktan,insanlara ve sebeplere uymaktan vazgeç;onlardan ümidini kes,onları Allah’a ortak koşmayı,Allah’tan zatı dışında bir şey istemeyi bırak.Bütün amellerini nimetlere konmak için değil Allah rızası için yap,Allah’tın tedbirine, kazasına ve tasarruflarına rıza göster.Bunu yaptığın zaman kendinden vazgeçerek ölmüş ve yeniden dirilmiş olursun.

  166-) A münafık! Münafıklık şüphesi senin kalbine takılı kalmış,içini,dışını bürümüş.Bütün durumlarında Allah’ın bir olduğunu bilerek davran ve ihlaslı ol.Böyle yaparsan şüphen gider ve şifa bulursun.Dinin sınırlarını ne kadar çok deliyor,takva elbiselerinizi yırtıyor,tevhid giysilerinizi kirletiyor,imanınızın nurunu söndürüyor ve bütün fiillerinizde Rabbiniz nazarında çirkinleşiyorsunuz.İçinizden biri kalkıp bir ibadet yapsa kendi amelini beğenme ve insanlardan övgü alma arzusuyla karıştırıyor.İçinizden kim Allah’a ibadet etmek isterse insanlardan ayrılsın.Çünkü insanların görmesi,yapılan amelleri boşa çıkarır.Resulüllah (s.a.v=’ Yalnız kalmaya bakın.Çünkü yalnızlık bir ibadettir,sizden önceki salih kulların adetidir’ buyurmuştur.

  167-) İbadet eder,bu ibadetleri Allah’a teslim edip unutursun.Senin bütün amellerin içi boş cevizdir.İhlassızca yapılan bütün ameller içi boş kabuktur,yere yatırılmış bir kütüktür,cansız bir ceset,manasız bir şekildir.Bu isa münafıkların,ikiyüzlülerin amelidir.

  168-) Oğlum! Çocukluk ve gençlik döneminden şu ana kadar biraz mazeretin vardı.Ama artık sen kırkına yaklaştın ya da aştın,ama halen küçük çocukların oynadığı şeylerle oynuyorsun.Cahillerle iç içe olmaktan,kadınlarla,çocuklarla yalnız kalmaktan sakın.Takva sahibi yaşlılarla birlikte ol.Bilgisiz gençlerden de uzak dur

  169-) Hz Muhammed (s.a.v):’Allah’a itaat eden namazı az kılsa,orucu az tutsa ve Kur’an-ı az okusa bile Onu zikretmiş olur.Allah’a isyan edense namazı,orucu ve Kur’an okuması çok olsa bile Onu unutmuş demektir’ buyuruyor.İnanan kimse Rabbine itaat eder.Ona rıza gösterir,arzuladığı zevklerinde,konuşmasında,yemesinde,giyinmesinde ve bütün işlerinde hep Onunla birlikte durur.Münafık ise buna hiç önem vermez.

  170-) Ey insanoğlu! Dünyada ve ahirette her ne varsa hepsi sizin için yaratılmıştır.Şükrünüz ,takvanız,O’na yöneldiğinizi gösteren işaretleriniz ve hizmetleriniz nerede? Aciz kalıp da cansız ameller yapmayın.Amellerin canı vardır,o da ihlastır.

  171-) A söz ve davranışlarıyla zahid olduklarını iddia edenler! Siz,zahidlerin giysilerine bürünmüşsünüz,içiniz ise dünya hırsıyla,dünyaya özlemle dolu.Üzerinizdeki giysileri çıkarıp kalplerinizdeki özlemi,isteği,hırsı ortaya koysanız sizin için daha iyi ve ikiyüzlülükten daha uzak olurdu.Gerçek zahidin kısmeti ayağına gelir,o da alır,dışını kısmetiyle örter.Kalbi ise zühd doludur,dünyaya ve başka şeylere en ufak rağbeti yoktur.Bundan dolayı Peygamberimiz Muhammed (s.a.v) İsa’dan (a.s) ve diğer peygamberlerden daha zahid idi.Bununla birlikte O ‘Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi:Güzel koku ve kadınlar.Gözümü aydınlığı da namaz da kılındı’ buyurmuştur.

  172-) A cehaletine dayanarak zahid geçinenler! Beni dinleyin ve doğrulayın,yalanlamayın.Bunu öğrenin ki bilgisizliğinizle kaderden şikayetçi olmayasınız.Bilgisine rağmen bilgisiz olan,kendi görüşüyle yetinen,nefsinin,hevasının ve şeytanın sözünü kabul eden kimseler iblisin kuludur,ona tabi olmuş ve onu mürşidi yapmış demektir.A bilgisizler! A münafıklar ! Kalpleriniz ne kadar da karanlık! Ne kadar kötü kokuyrsunuz! Dilleriniz ne de laf yapmasını biliyor! İçinde bulunduğunuz bütün bu hallerden tevbe ediniz.Allah’tan ve O’nun sevdiği ve O’nu seven veli kullardan şikayetçi olmayı bırakın ve kısmetlerini almak konusunda onlara itiraz etmeyin  Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:118….125

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.