El Fethu’r-Rabbani Geylani Sözleri 18.Bölüm

158-) Ey bütün varlığını satan! Varını yoğunu verip yok değerinde bir şey satın alan! Sen ahireti verip dünyayı satın aldın,dünyayı alıp ahiretini sattın.Sen heves içinde heves,yokluk içinde yokluk,bilgisizlik içinde bilgisizlik içindesin.Hayvanlar gibi araştırmadan,hesabını düşünmeden,sormadan,hiçbir şeye niyet etmeden,herhangi bir emir almadan ve herhangi bir amel işlemeyi düşünmeden yiyorsun.

159-) Resulüllah’ın (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:Hiç şüphe yok ki bu kalpler paslanır.Kalplerin parlatıcısı ise Kur’an okumak,ölümü hatırlamak ve zikir meclislerine katılmaktır.

Kalp paslanır.Paslanan kalbin sahibi,Efendimizin anlattığı şekilde hareket ederse yeniden parlar,tersi durumda iyice kararır.Aydınlıktan uzaklaştığı için kararı,dünyayı sevdiği ve kendini hiç korumadan dünya malını elde etmeye çalıştığı için kararır.Çünkü kalbine dünya sevgisi yerleşen kimsenin vera’ı (haramdan ve şüpheli şeylerden sakınma duygusu) yok olur.O da haram,helal demeden dünya malını toplar.Dünya malını toplamaktaki ayırt ediciliği,Rabbinden utanması ve sürekli Onu hatırda tutması yok olur.

Ey Cemaat !

Peygamberinizin sözünü kabul edin de size önerdiği ilaçla kalplerinizin pasını çözün.Biriniz hasta olsa da bir doktor ona bir ilaç önerse,onu kullanmadıkça rahat etmez.Yalnızken ve insanlar arasındayken Rabbinizi gözetin.Onu görüyormuş gibi gözünüzün tam orta yerinde tutun.Siz onu görmüyorsanız da O sizi görür.Allah’ı kalbiyle zikreden kimse zakirdir.Kalbiyle zikretmeyen ise zakir değildir.Dil kalbin çocuğudur ve ona tabidir.Öğütleri dinlemeye devam et.Çünkü kalp öğütten uzaklaşınca körleşir.Gerçek tövbe,bütün durumlarda Allah’ın buyruğuna saygı göstermek ve yarattıklarına şefkatli davranmaktır.Allah’ın buyruğuna saygı gösterip yarattıklarına şefkatli davranmayan kimse Allah’tan uzaktır.

160-) Kurtuluş isteyen nefsini haramlardan,şüpheli şeylerden,şehvet ve arzu ile istenen şeylerden uzak tutsun.Allah’ın emirlerini yerine getirmeye,yasaklarını terketmeye ve kaderine rıza göstermeye baksın

161-) Ey Cemaat !

Allah’ın huzuruna çıkmak için çalışın ve huzuruna çıkmadan önce O’ndan haya edin.İnanan kimsenin dinle ilgili konular ve dinin sınırlarının aşılması durumu dışında Allah’tan utanması onun güzel ahlakındandır.Bu durumlarda ise utanması helal değildir.Aksine Allah’ın dini konusunda yüzsüzleşir,dinin sınırlarını düzeltir ve Allah’ın emirlerini yerine getirir.Allah’ın dini konusunda sizi,onlara karşı bir acıma duygusu almasın.

Kimin Hz Peygamber (s.a.v)’e uyması sağlam olursa,Hz Peygamber zırhını,miğferini ona giydirir,kılıcını kuşandırır,edebiyle ve güzel huylarıyla onu bezendirir,ona hilat giydirir ve ümmetiden böyle biri çıktığı için sevinir ve Rabbine şükreder,sonra da onu ümmeti için sözcü,yol gösterici ve Hak yolunun davetçisi yapar.Davetçi ve yol gösterici oydu.Allah (c.c) onun ruhunu alınca ümmeti içinde onun yerini tutacak kimseler belirledi.Bunlar da on bin kişi içinde bir tanedir.

162-) Ey ahiret yolunu şaşırmışlar! Size ahiret yolunu gösterecek birini arayıp bulun.Allah büyüktür.

A kalbi ölmüşler! A sebepleri Allah’a ortak koşanlar.A güç,kuvvet ve geçim,sermaye putlarına ve ülkelerinin ve yöneldikleri yönün sultanına sapanlar!

Onlar Allah’tan perdelidir.Faydayı ve zararı Allah’ın dışındakilerden bilenler Allah’ın kulu değildir.Fayda ve zararı kimin verdiğini düşünüyorsa,onun kuludur.O,bugün gazap ve perdelenme ateşindedir,yarın ise cehennem ateşinde olacaktır.Allah’ın ateşinden ancak takva sahibi,Allah’ın birliğini kabul eden,ihlaslı ve tevbe etmiş olanlar kurtulur.Kaynak= Abdülkadir Geylani / el-Fethu’r-Rabbani bkz:115….118

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.